Nehéz. A ZenFone 7 Pro nem próbál meg kicsi és könnyű, észrevétlen mobil lenni a kezedben, de ez nem is lenne egyszerű neki, hiszen az átfordulós Flip Kamera láttán mindenki kíváncsian és mosolyogva igyekszik közelebbről is szemügyre venni a különc telefont.
Az Asusnak éppen ez volt a szándéka, hogy egy látványos és talán könnyedén magyarázható előnnyel járó egyedi funkcióval felhívja a vásárlók figyelmét arra, hogy nem csupán az Apple-Samsung-kínai gyártók háromszögben lehet mozogni a mobilok világában.
A telefont múlthéten már bemutatták - ahogy arról mi is részletesen beszámoltunk - , nekünk pedig lehetőségünk nyílt alaposabban is letesztelni a Pro modellt.
300-ért a csúcsra
A ZenFone 7 Pro az abszolút csúcskategóriás mobiltelefonok világában próbál szerencsét és ha innen nézzük felépítését, a 300 ezer forint még nem is olyan vészes. Ennyi pénzért a ma kapható legerősebb alapokat veheted a kezedbe: Snapdragon 865+ SoC, 8 GB RAM, 256 GB tárhely és természetesen az elmaradhatatlan 5G (mmWave nélkül). A kijelző sem hagy maga után kivetni valót, ugyanis a 6,67 colos, 20:9-es, 2400×1080 FHD+ AMOLED panel HDR10+-kompatibilis, 90 Hz-en frissít és 200 Hz-en mintavételezi az érintéseket. A képminőség nagyon jó, napfényben is szuperül látható a kép és a színekkel sem volt gondunk. A 90 Hz-es frissítésnél ma már van jobb, de ez még ideális kompromisszum, ráadásul a szoftver képes automatikusan változtatni a frissítést is. Szintén sokaknak fog tetszeni, hogy a kijelzőt nem zavarja meg sem notch, sem káva, sem pedig kameralyuk. A telefon előlapját Gorilla Glass 6, a szintén üveg, 14-rétegű hátlapját pedig Gorilla Glass 3 védi. Utóbbiból következhetne a zsinórnélküli töltés, de ilyet nem kapsz.
Flip kamera akcióban
Az Asus új csúcsmobilján a legfrissebb Android fut, a kezelőfelületet pedig csak minimálisan egészítette ki a gyártó néhány extrával. A sebességre nem lehet panaszod, minden repül ezen a mobilon, legyen szó tesztprogramról, játékról, vagy komolyabb felhasználói szoftverről. A kezelőfelület nem akadozott és nagy megelégedésünkre fagyásokkal sem találkoztunk.
A kameravezérlő applikáció természetesen teljesen egyedi. A Flip Camera modulon 3 szenzor található, amelyek közül a főkamera egy széleslátószögű Sony IMX686 szenzoros (64 MP, Quad Bayer) lencse, az ultraszéles látószögű szintén Sony, de IMX363 (12 MP, dual pixel), míg a telekamera 8 MPixeles (3×-os optikai zoom). A szoftverben számtalan üzemmód elérhető, emellett pedig ötletesen tudod kezelni a forgó kameramodult. Például előre beállíthatsz fix szögeket - a léptetőmotor akár 0,5 fokonként is képes mozdulni. A kamerák közti váltás is egészen gyors és a népszerű lassított mód, a time lapse, a HDR, a 4K@60 FPS, a Google Lens, illetve a beauty selfie üzemmódok mellett 8K@30 FPS-re is válthatsz. Az optikai képstabilizálás egészen jó, a videó közben elérhető elektronikus megoldás pedig úgyszintén kapóra fog jönni. A teszt során a rossz fényviszonyok mellett készített képeknél még akadt látható zaj, néhány selfie-módban lőtt képnél az effektek sem stimmeltek, továbbá az objektumkövetéses üzemmódnak egy hintázó gyerekkel meggyűlt a baja. Ugyanakkor a Flip kamerának vagy egy óriási előnye, és itt nem arra gondolunk, hogy sok kíváncsi tekintetet vonz. Ez nem más, mint az a tény, hogy a hátlapi kameratulajdonságokkal megegyező kamerás képességeket kapsz az előlapon is - márpedig erre semelyik másik telefon nem képes.
Amiért szerethető
A Flip kamera csoportselfie-knél komoly fegyvertény: ilyen jó minőségű képeket más kamerával nem fogsz lőni. Pedig a csúcskategóriában van ennél jobb kameramodullal szerelt készülék, ám legyen szó bármelyikről is, az előlapi szekciók messze vannak ettől a minőségtől.
A biometrikus azonosításnál a ZenFone 7 Pro arcfelismerést kezel és az oldalsó gombon ujjelnyomatot is érzékel - mindkettő megbízható és egészen gyors is. A Flip modul megnyugtatóan masszív és gyors is, a kameraszoftver pedig szépen kezeli az ebből eredő extra funkciókat. A sebesség első osztályú, ahogy a kijelzővel is maximálisan elégedettek voltunk. Az Androidot kiegészítő funkciók közül a játékok alatt elérhető Game Genie hasznos extrákat ad, az oldalgomb programozhatósága pedig kedves gesztus (és ha megszokod, igen hasznos is lehet).
A ZenFone 7 Pro 5000 mAh-s akkumulátora óriási, ráadásul a QC 4.0 kompatibilis töltés igen gyors is tud lenni. A teszt során az üzemidővel teljesen elégedettek voltunk: bár 5G-s hálózatra nem kapcsolódtunk, azért a 2 napos üzem könnyedén összejött még rengeteg fényképezés és jó sok Youtube+játék mellett is. A töltésnél is igyekeztek extra szoftveres funkciókat bevezetni. Például a telefon a beállított ébresztő alapján tölti fel szép lassan, éjszakánként a telefont, a nem használt appokat hibernálja, csak meghatározott kapacitásig tölti az akkut (pl. 80-90%) stb.
Az apróságoknak is lehet örülni: például a telefon alján ott az értesítési LED, a sztereó hangszórók pedig - ha nem is szólnak gyönyörűen - legalább hangosak. Drága telefonról lévén szó, elvárható némi extra kedveskedés is, és ez sem marad el: az elegáns dobozban nem csupán egy átlátszó keménytok, hanem egy strapabíró, vastagabb védőtok is rejtőzik, amelyen egy kapcsoló is van, ami fixálja a kamerát, hogy az ne tudjuk kinyílni. Ezt amúgy a telefon érzékeli is és szól, ha ezt bekapcsoltad. Szintén a kamerát védi a beépített gyorsulásérzékelő: a telefon azonnal érzékeli zuhanást és egy pillanat alatt berántja a kamerát, hogy az lehetőleg ne sérüljön. Teszteltük: működik!
Végül a dobozban lapuló Type-C-s PD-töltőt említenénk pozitívumként: ez 30 wattos és a lehető leggyorsabb töltést (Asus Hyper Charge, 30W) támogatja, amire a ZenFone 7 Pro képes - egyre több az olyan gyártó, ahol az ilyenért külön pénzt kérnek.
Ami hiányzik
Azért a ZenFone 7 Pro nem tökéletes készülék, van néhány olyan funkció, aminek hiányára többen felkapják a fejüket. Sajnos zsinórnélküli töltés nincsen és a vízállóság is teljesen hiányzik. A jack csatlakozónak sem maradt hely és Type-C-jack átalakító sincsen a dobozban. A fotós képességek egy-egy hibáját még könnyedén kijavíthatják szoftveresen, és erre szükség is van, mert több beállításnál is hibázott a kamerás részleg. Széleslátószögnél hiába a selfie-mód vagy egyéb beállítások, a széleken torzított képeket kaptunk, rosszabb fényviszonyok mellett rengeteg a zaj és könnyen elmosódott képekkel telhet meg a tárhelyed, valamint több üzemmódban is a kép elkészültét követően másodpercekig várnunk kellett, mert előnézet helyett "processing" feliratot kaptunk csupán. A jó hír, hogy várhatóan már a teszt megjelenését követő 1-2 napban érkezik egy nagyobb frissítés a telefonra, amely az előzetes információk alapján a kamerarészleg hibáit hivatott javítani.
A szoftveres javítanivalókon, finomhangoláson felül egy valamit sajnos frissítéssel nem lehet orvosolni: a ZenFone 7 Pro nehéz, méghozzá érezhetően súlyos. A 230 gramm tekintélyes súly, szinte az összes mai csúcsmobil ennél könnyebb (a Note20 Ultra is), nem is beszélve a 9,6 mm vastagságról, amire ugyebár még rájön a tok vastagsága is.
Verdikt
A ZenFone 7 Pro nem csupán különc telefon, de sok tekintetben valóban prémium és jó mobil. De beszéljünk kicsit a telefon áráról: 300 ezer forint nagyon sok pénz egy telefonért, aminek a hátlapján nincsen alma vagy a nevében nincs "Note". Ahhoz, hogy érezhető mennyiségű vásárlót győzzön meg az Asus a ZenFone 7 Pro létjogosultságáról, vagy alacsonyabb ár kell (bár tény, hogy a belső hardver abszolút felsőpolcos léte mellet ez az ár elfogadható), vagy masszív marketing-hadjárat, ami meggyőzi az embereket arról, hogy a Flip kamera a mobiltelefon-evolúció következő fontos állomása, amire mindenkinek megéri váltania. Ez nem lesz egyszerű menet, már csak azért is, mert erre ezt az evolúciós lépcsőfokot a Xiaomi kijelző alatti kamerája is magáénak szeretné tudni.