Amikor először megjelentek a piacon, sokan a notebookok következő evolúciós lépcsőfokának látták az így vagy úgy táblagéppé alakítható laptopokat, ám idővel bebizonyosodott, hogy erről szó sincs, a hagyományos notebook és a hibrid mobil PC szépen megélnek egymás mellett.
Az Asus már a sokadik generációs Flip gépénél tart, és ez a tapasztalat az UX363-as jelölésű modellen nagyon jól megfigyelhető, de azért mi találtunk néhány kellemetlen részletet az amúgy nagyon szép gépen.
Minden egyben
Kifejezetten vékony, elegáns, prémium gép a ZenBook Flip 13: a maga 13,9 mm-es vastagságával már első kézbefogásra is vonzó. Az 1,3 kg is csábító, aminél persze létezik könnyebb ultrabook, ám ebben a Flip 13-ban egy 67 Wh-s akkumulátor rejtőzik, ami véleményünk szerint fontosabb, mint 1-2 mm, vagy 100-200 gramm extra.
A gépház teljes egészében alumíniumból készült, a kijelzőt pedig strapabíró üveg borítja, így nem is meglepő, hogy a Flip 13 kifejezetten masszív, nem recseg-ropog, nem hajlik.
Legalábbis ez igaz a gép felső részére - az alsó kevésbé masszív, de azért nem is olyan rossz a helyzet, hogy túlzottan panaszkodnunk kéne. Gépelésnél például nem süllyed be a tasztatúra középen sem, tehát a felhasználói élményt nem rontja el.
A visszafogott Asus felirattal díszített felső részt mágnes tartja össze az alsó résszel, de egykézzel is könnyedén nyitható a Flip 13. A zsanér az ErgoLift 360-fokos verziója, normál notebook-módban használva egy kicsit megemeli a gép alsó részét, ami a gépeléshez ideális. Ahogy hajtod tovább a kijelzőt, a zsanérok úgy fordulnak ki és engedik teljesen a gép alsó részéig hajtani a kijelzőt.
A végállásban, tehát tablet módban teljesen összeér az alsó borítás és a fedlap, ám amikor elengeded a kijelzőt, annak felső sarkai egy pár millimétert visszaugranak és rugalmasan "lebegnek" az alsó borítás felett. Ez apróság csupán, ám nagyon bosszantó apróság tud lenni például a stylus használatakor, amit egyébként figyelmesen a dobozba csomagolt az Asus.
A gép kétoldalán nagyon bőkezűen mérték a portokat. A két Thunderbolt 3 alkalmas töltésre, videokimenetre és természetesen adatátvitelre is, ám ha épp nincsen nálad Type-C csatlakozó, egy normál Type-A USB 3.2 Gen1 (USB 3.0) portot is kapsz. Szintén roppant figyelmes, hogy egy HDMI kimenet is felfért oldalra, aminek jó hasznát fogod venni. Itt azonban véget is érnek a portok, a ki/bekapcsoló gombon kívül semmi egyebet nem kapsz. Igazán örültünk volna egy SD vagy mSD kártyaolvasónak és a jack csatlakozó is praktikus - ez utóbbit egy Type-C-Jack átalakítóval biztosítja az Asus.
A billentyűzet a viszonylag kisméretű, 13,3 colos méret ellenére kellemesen elrendezett, nincsenek összezsúfolt, osztott gombok, pedig a lapugrás és egyéb vezérlőgombok a jobb szélre kerültek vertikális elrendezésben. A trükk az, hogy széltől-szélig tart a háttérvilágításos, magyar kiosztású klaviatúra, valamint a gombsapkák egy kicsit kisebbek az átlagosnál.
Használat közben nem éreztük, hogy ez bántóan rossz ötlet lett volna a mérnökök részéről, a gépelés kevés hibával és könnyen ment. A touchpad meglepően széles, amire olyan nagy szükség nincsen egy ekkora gépnél, azonban kapsz NumPad funkciót, vagyis egyetlen érintés és a touchpad numerikus érintőbillentyűzetté változik speciális háttérvilágítással.
A 13,3 colos kijelző természetesen érintésérzékeny és ennek megfelelően fényes felületű üveg védi. A képminőség csodás, a 100%-os sRGB garancia arra, hogy a színek a helyükön vannak és mi a háttérvilágítás bántó foltosodását sem figyeltük meg. A fényerő megfelelő, bár kültéren, napos időben ennél sokkal többre lenne szükség a fényes felület miatt.
A kijelző körüli káva felső részében egy webkamera bújik meg, aminek érdekessége, hogy arcfelismerésre is képes, így a Windowsba való bejelentkezés egyszerű, gyors, biztonságos és kényelmes.
A hangzásban a Harman Kardon is segédkezett, még Dolby minősítés is belefért, de azért csodát ne várj, mert ultrabookhoz (hibridhez) mérten elég vékonyka, erőtlen a gép hangja.
Nem fogy ki a szuszból
A tesztre érkezett Flip 13 UX363JA modellben egy 10. generációs Intel Core i7-1065G7 CPU dolgozik, ami általános feladatokra bőségesen elegendő teljesítményt nyújt és kreatív, rajzolós, jegyzetelős, képszerkesztős munkáknál sem fog cserben hagyni. Ehhez 16 GB RAM és egy 512 GB-os NVMe SSD kapcsolódik. Előbbi elegendő hosszú távon is, komolyabb tervező, képszerkesztő munkákat is elvisel, viszont a 8 GB-os modellnél érdemes megfontolni, hogy a spórolás később nem korrigálható, ugyanis a RAM alaplapra forrasztott, nem bővíthető.
Mellesleg ez LPDDR4, vagyis alacsony fogyasztású. Az SSD kapacitása elegendő, ám a sebesség csak közepes, sőt, abból is az alsóbb régióba fér be: a 2,2 GB/s olvasás nem rossz, de az 1,1 GB/s szekvenciális írás egy 450 ezer forintos gépnél már kevés. A hálózatos szekcióban egyszem Intel Wi-Fi 6 vezérlőt tudunk megemlíteni (természetesen Bluetooth is van), vagyis sem LAN, sem pedig 4G/5G modem nincsen a Flip 13-ban.
Van viszont egy 67 Wh-s akkumulátor, amit a Type-C porton keresztül gyorsan és egyszerűen fel is tudsz tölteni. Ezzel a kiépítéssel tesztünkön több mint 5 órát bírta a gép terhelés mellett, mire 20%-ig csökkent a töltöttség. Ez - bár nem nyertes - de egészen jó eredmény, így ki merjük jelenteni, hogy egy 8-órás munkaidőt töltés nélkül is elketyeg a Flip 13, ha nem terheled túlságosan.
Verdikt
A teljes egészében alumínium borítású ZenBook Flip 13 külsejébe könnyű beleszeretni, abszolút prémium minőséget kapsz. A belső felépítéssel sincsen nagyobb gond, a Core i7 és a többi komponens is nagyjából megfelelő ezen az árszinten. Ugyanakkor 450 ezer forint magasságában a konkurencia is erős és bár itt a billentyűzet és a kijelző egészen jók, portokból is sokat kapsz, azért az instabil tablet-végállás, a közepesen lassú SSD, a kártyaolvasó, a 4G modem és az ujjlenyomat-olvasó hiánya fájó.