Surface Laptop 4
Nem csak kettő az egyben táblagép hibridek találhatók a Surface-ek között. Akit a hagyományosabb megoldások vonzanak, azoknak érdemes megnézni a vékony, könnyű és hangtalan Surface Laptop 4-et, ami egy gyönyörű ultrabook. Alumínium háza kimondottan kecses és meglepően stabil is, akár egy ujjal felnyitható anélkül, hogy alsó része elmozdulna. A háttérvilágítású, mechanikus billentyűzeten nagyszerű gépelni, és mivel a kijelző 3:2 képarányú, a házzal egységes fém vagy Alcantara csuklótámasznak bőven jut hely, ahogy az üveg érintőpanelnek is. A 13,5 és 15 hüvelykes modellbe is PixelSense, nagyfelbontású kijelző került, úgyhogy a képminőség méltó a prémium kiszereléshez, és mivel Surface-eszközről van szó, támogatja a 10 pontos érintést és a Surface Pen használatát. Ultrabooktól nem meglepő módon túl sok csatlakozót nem kínál, de azért a Surface Connect mellett jutott rajta hely egy Type-C és egy USB-A portnak, illetve jacknek is.
Választhatunk a 11. generációs Intel Core i5 vagy i7, illetve az AMD Ryzen 5 vagy 7 Microsoft Surface Edition processzoraival szerelt konfigurációk között: az AMD mellett leginkább a hosszabb üzemidő szól, illetve az, hogy párhuzamos munkavégzés során jobban teljesít, míg az Intel nyers ereje inkább a régebbi típusú, egy szálon futó programok esetén érvényesül. A hivatalos specifikációk szerint az AMD optimális esetben 17,5-19 óra, az Intel 16,5-17 óra üzemidő nyújt.
Fontos és nem utolsó szempont a hangzás: a Dolby Atmos hitelesített hangrendszer laptoptól meglepő erővel szól, úgyhogy akár filmnézéshez is tökéletes a Surface Laptop 4, melyet megjelenésekor a Surface Go 2-höz hasonló módon szintén azonnal frissíthetünk majd Windows 11-re.
Surface Laptop Go
A 12,4 hüvelykes Surface Laptop Go azzal a szándékkal született, hogy a laptop család is kapjon egy barátságosabb árú, belépő szintű gépet - ez sikerült is, bár igaz, hogy a költséghatékonyság érdekében meg kellett hozni néhány fájdalmas kompromisszumot. Meglepően vékony (15,69 mm) és könnyű (1110 g), letisztult vonalvezetésével remekül érvényesül a felső rész alumíniumborítása. Az alsó rész kompozit üvegszálas polikarbonát-gyanta (a Surface Go 2 hátlapja szintén ebből készült), masszív és kellemes tapintású.
Az IR-kamera hiányát segít feledtetni az egyérintéses bejelentkezésre szolgáló ujjlenyomat-olvasó, amely a legkisebb modell (4 GB RAM, 64 GB SSD) kivételével a billentyűzeten található bekapcsológombba lett beépítve. A képernyő, bár támogatja az érintésvezérlést, a Surface Pen használatát nem, ami még a kedvezőbb ár fényében is sajnálatos. Képaránya 3:2, ahogy a többi Surface-eszköznek is: gyorsan meg lehet szeretni, filmnézésen kívül ugyanis nem hiányzik a 16:9 arány, a függőlegesen megnövelt méret pedig irodai alkalmazásoknál vagy böngészés közben is több hasznos munkafelületet kínál alul, így bőven jut hely a csuklótámasznak és a kiváló (bár háttérvilágítással nem rendelkező) billentyűzetnek is.
A felbontás közepes (1536×1024), ami ugyan még a 148 ppi-t tekintve sem szörnyű, de a többi Surface-szel összevetve azért szemet szúr. A teljesítmény és az üzemidő viszont szépen hozza az elvárhatót. Minden modell 10. generációs Intel Core i5 CPU- val érkezik, különbség csak a RAM és az SSD méretében van. A legkisebb konfiguráció ára csábító lehet, de 4 GB RAM-mal és 64 GB SSD-vel már most is sanyarú az élet, ha pedig majd Windows 11-re frissítünk (mely mint minden Surface-eszköznél, így a Laptop Go-nál is ingyenes), akkor még inkább az lesz. Érdemes azért a legalább 8 GB RAM-mal és 128 GB SSD- vel szerelt modellek közül választani.
Arccal a Windows 11 felé: mi jön most?
Nem csupán kirakatként szolgálnak a Microsoft hardverei a Windows sokoldalúságának szemléltetésére, inspirációt és tesztpályát is adtak az operációs rendszer továbbfejlesztéséhez. Ezért különösen izgalmas a Windows 11, később pedig a 2022-es Surface generáció érkezése, amelyből kiemelkedik az új csúcsmodell, a Surface Bookot leváltó Surface Laptop Studio.
A Surface Pro és a Surface Laptop szteroidba mártott csemetéje zsanéron előrehúzható, 120 Hz-es kijelzővel érkezik, plusz haptikus érintőpaddal és tollal, Thunderbolt 4-csatlakozókkal és 19 órás üzemidővel. De jön a 60 százalékkal gyorsabb Surface Go 3 is 11 órás üzemidővel és Wi-Fi 6-tal. A vékonykávás Surface Pro 8 több mint kétszer gyorsabb lett elődjénél, a Surface Pro X pedig egy olcsóbb, LTE nélküli modellt is kap. Az NFC-s, 5G-képes, erősebb Surface Duo 2 pedig három kamerával, kisebb kávával és nagy kijelzőkkel rendelkezik. Kíváncsian várjuk őket!