Surface Go 2
Kezdjük a Surface Go 2-vel, mely 10,5 hüvelykes kijelzőjével és 550 gramm súlyával a termékcsalád legkisebb, legkönnyebb, árazását tekintve pedig legbarátságosabb tagja. Mobilitása munkaeszközként, iskolai tanulótársként egyaránt fontos érv lehet mellette, de kellőképp kompakt még ahhoz is, hogy a legkisebbek is kényelmesen rajzolgathassanak rajta.
Gyakorlatilag egy full HD-s PixelSense érintőkijelzővel szerelt táblagép, mely már önmagában is alkalmas a Windows teljes értékű használatára, de sokoldalúságát igazán akkor villantja meg, ha egy Surface-tollat és egy Type Covert is beszerzünk hozzá. Érdemes mindkettőt egy kicsit alaposabban megvizsgálni.
Surface Pen: tollas egér, egeres toll
A toll mindig is az egyik legmeghatározóbb eleme volt a Surface-termékeknek, hiszen a Microsoft más gyártók táblagépes megoldásaival szemben nem mobiltelefonok kezelőfelületét és felhasználói élményét bővítette ki, hanem a Windows teljes funkcionalitását ültette át mobil környezetbe. A Surface toll (és a Windows Ink) fejlesztése ezért mindig kiemelt figyelmet kapott, hiszen a szabadkezes írás és rajzolás élménye mellett fel kellett készíteni az eszközt arra is, hogy adott helyzetben átvegye az egér feladatait. Szoftveres oldalon a legizgalmasabb funkció a kézírás gépelt szöveggé alakítása, mely még a nagyon csúnya kézírást is meglepő hatékonysággal ismeri fel, de diákoknak életmentő lehet, hogy a kézzel felskiccelt geometriai alakzatokat, komplex képleteket is képes feldolgozni.
Hardveres oldalon is folyamatosan fejlődött a toll, a Surface Pen után érkezett a Surface Slim Pen, illetve jön a most bejelentett Surface Slim Pen 2, mely haptikus motorja révén írás vagy rajzolás közben apró rezgésekkel igyekszik megteremteni a papíron sercegő toll illúzióját.
Type Cover: billentyűk a borító alatt
A Surface táblagépek ikonikus kiegészítője a Type Cover, mely mágneses csatlakozója révén egy mozdulattal rögzíthető és eltávolítható. Behajtva védi a képernyőt (illetve alvó módba helyezi a gépet), ha pedig felnyitjuk, teljes értékű, kényelmes mechanikus billentyűzetet kapunk háttérvilágítással, illetve üveg borítású érintőpaddal. A homogén műanyag alapmodell mellett Signature Type Cover név alatt kaphatók különleges változatok is.
A Surface Pen és a Type Cover egyaránt opcionális kiegészítő, de épp a Surface Go mobilitása és flexibilitása miatt mindenképp érdemes beszerezni őket. Egyéb periféria tekintetében bármilyen Bluetooth eszközt csatlakoztathatunk, vagy használhatjuk a készülék Type-C portját: a Surface Go 2 nagyszerűsége épp abban rejlik, hogy a hordozhatóság nem megy a használhatóság és kényelem rovására - sőt, a számtalan szoftveres és hardveres beviteli lehetőség észrevétlenül is arra sarkall minket, hogy ne hagyományos számítógépként tekintsünk rá, hanem használjuk kreatívan, keressük, hogy adott helyzetben miképp tud a leghatékonyabb segítség lenni. Van benne a Windows Hello arcfelismerős előlapi kamera, mobilnetezéshez eSIM kártya-támogatás, és attól függően, hogy mi mindenre használnánk, erősebb processzorral, illetve több RAM-mal, nagyobb tárhellyel is elérhető. Nyers erő tekintetében nem feltétlenül fogadnánk rá, de sokoldalúságával nem lehet versenyezni.
A most forgalomban lévő modelleken Windows 10 van, de a Windows 11 megjelenésekor azonnal és ingyen válthatunk az új rendszerre - a nemrégiben bejelentett Surface Go 3 pedig már Windows 11-gyel érkezik majd.
A cikk a következő oldalon folytatódik!