A TikTok számára mindenképp fontos év lesz 2025, hiszen idén dőlhet el, hogy a platform üzemelhet-e tovább az Egyesült Államok területén vagy sem. Bár az ottani legfelsőbb bíróság az ügy keretében leginkább azt vizsgálja, hogy a cég nemzetbiztonsági kockázatot jelent-e és hogy sértik-e a működése a szólásszabadságot, egy új kutatás szerint egy másik szempont is felmerülhet.
Sajnos a média hajnala óta kérdés, hogy az milyen hatással van a gyerekek formálódó személyiségére. Az okostelefonok és a közösségi média megjelenésével tartalmak milliói váltak lényegében bárhol és bárki számára hozzáférhetővé. Az Academic Pediatrics tudományos felületen megjelent legfrissebb kutatás azt mutatja, hogy a TikTok és társai igen káros hatással vannak a gyerekekre.
A kutatók 10 ezer gyermek részvételével vágezték el a kutatást, akik 10 és 15 éves kor között voltak. A kérdések többek között a TikTok, az Instagram és a Snapchat plaformok használatára vonatkoztak. Eszerint a megkérdezettek 61 százaléka szerint a TikTok a legnépszerűbb közösségi média alkalmazás. Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a kínai videómegosztó hivatalosan 13 éves kor fölött használható, de ez ritkán akadályozza meg a fiatalabb gyerekeket a regisztrációban.
A gyerekek negyede arról számolt be, hogy igen gyakran gondolnak a közösségi médiára és ugyanennyien említették, hogy azért használják, mert segítenek nekik megfeledkezni a problémáikról. 17 százalékuk úgy gondolja, hogy túl sokat használják ezeket a platformokat, de nem tudják abbahagyni, 11 százalék szerint pedig ezek káros hatással vannak a tanulmányi eredményeikre.
A kutatás korábbi tanulmányokra hivatkozva arra is felhívta a figyelmet, hogy a közösségi média rossz hatással van a kiskorúak testképére is, függőség és depresszió is kialakulhat a használatuk miatt.
"A törvényhozóknak úgy kell tekintenie a TikTokra, mint egy rendszerszintű közösségi média problémára, és hatékony lépéseket kell tenniük a gyermekek online védelme érdekében."
- írja Jason Nagata, a UCSF Benioff Gyermekkórház orvosa, aki a tanulmány vezető szerzője.
A kutatás konklúziójaként a szakemberek megemlítik, hogy azt látják hatékony intézkedésnek, ha a platformokat rákényszerítik arra, hogy szigorúbb korhatárellenőrzést alkalmazzanak, kiterjedtebb szülői kontrollt segítő eszközöket építenek be a szolgáltatásaikba és szigorúbbá teszik a személyes adatok védelmét.