Fényes Lóránd neve ismét felkerült a csillagászati világ térképére, miután a NASA a Messier 81 spirálgalaxisról készült felvételét a nap csillagászati képének választotta. A magyar asztrofotós már több alkalommal kiérdemelte ezt az elismerést, és legújabb munkája is lenyűgözte az amerikai űrügynökség szakembereit - ahogy arról a 24.hu is beszámolt.
A fotó 2025 februárjában készült, több éjszakán keresztül. Az asztrofotográfia világában nem ritka, hogy egyetlen kép elkészítése 20-30 órát is igénybe vesz, hiszen a távoli objektumok rendkívül halványak, így hosszú expozíciós időre van szükség ahhoz, hogy a részletek előtűnjenek. A felvétel különlegessége, hogy egy otthoni távcsővel ilyen felbontásban ritkán sikerül megörökíteni ezt az objektumot.
Fényes elmondása szerint a kép feldolgozásakor a Hubble űrteleszkóp felvételeit vette alapul, és izgalmasnak tartja, hogy mára balatonalmádi kertjéből is képes olyan minőségű asztrofotókat készíteni, amelyek megközelítik egy űrteleszkóp karakterét.
A Messier 81 az égbolt egyik leglátványosabb galaxisa, amely a Nagy Medve csillagképben található, mintegy 12 millió fényévre a Földtől. Fényessége 6,8 magnitúdó, így akár kisebb távcsövekkel is megfigyelhető, sőt ideális körülmények között szabad szemmel is látható. A galaxist 1774-ben Johann Elert Bode fedezte fel, ezért Bode-galaxisként is ismert.
Fényes Lóránd nem először kapott elismerést a NASA-tól. 2023 szeptemberében az Írisz-ködöt ábrázoló felvétele lett a nap csillagászati fényképe, tavaly pedig három alkalommal is kiérdemelte ezt a megtiszteltetést: először a Tű-galaxisról, majd a Nagy Orion-ködről és a Hold felszínéről készült képeivel. Idén már másodjára választották ki munkáját, hiszen február 6-án a Coddington-ködről készült fotója is megjelent az amerikai űrügynökség oldalán.
Nem ő az egyetlen magyar, aki az utóbbi időben felhívta magára a NASA figyelmét: februárban Majzik Lionel is elnyerte ezt az elismerést, miután elsőként dokumentálta a C/2024 G3 (ATLAS)-üstökös szétesését. Ezek a sikerek ismét bebizonyítják, hogy a magyar asztrofotósok a világ élvonalába tartoznak.