Nemrég mi is hírt adtunk róla, hogy a NASA-nak alaposan meggyűlt a baja a szeptemberben földet ért OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security - Regolith Explorer) szondával, amely a Bennu aszteroidáról hozott vissza kőzetmintákat. A szerkezet nagy biztonságú tárolóján (TAGSAM) ugyanis két csavar is beszorult, melyek feloldásához teljesen új szerszámokat kellett tervezni, ez pedig hónapokat vett igénybe.
A NASA mérnökei azonban végül megtalálták a módját, hogy a minták földi anyagokkal való beszennyezése nélkül távolítsák el a ragaszkodó rögzítőelemeket, a kinyitás pedig sikerrel zárult, így most mi is vethetünk egy pillantást a raktér tartalmára.
Az űrhivatal az X felületén közölte, hogy január 10-én sikerült kinyitniuk a TAGSAM-et, a fedél nélküli tárolóról pedig egy nagy felbontású fotót is készítettek, amelyen még az aszteroidán zsákmányolt legapróbb porszemek is látszanak. A mintákat egy rendkívül összetett és kockázatos leszállással sikerült begyűjteni, melynek során a szonda csak érintette a Bennut borító puha kőzetréteget, mintegy kihalászva az értékes rakományt.
It’s open! It’s open! And ready for its closeup. After successfully removing two final fasteners on Jan. 10, members of the @astromaterials team photographed the #OSIRISREx asteroid sample with a special technique to achieve super high-res images. https://t.co/bBrfFT3FoR pic.twitter.com/NTGMVFZCP3
— NASA Solar System (@NASASolarSystem) January 19, 2024
Ha szeretnétek megszámolni, hogy pontosan hány kavicsot hozott haza a 2016-ban útnak indított szerkezet, ezen a közvetlen linken találjátok az eredeti, 11648 x 8736 pixeles felvételt. A NASA leírása alapján az odabent talált anyag súlyát még nem mérték le, de a legnagyobb kőzetek is csupán 1 cm-es nagyságúak.
Ez viszont messze nem minden, mivel az OSIRIS-REx egy másik szekciójából korábban 70,3 grammnyi kőzetmintát sikerült kinyerni, amivel az űrhivatal már a TAGSAM felnyitása előtt is túlszárnyalta az eredetileg kitűzött 60 grammos célját. A továbbiakban az új mintákat pontosan lemérik, becsomagolják és a Johnson Űrközpont asztromateriális gyűjteményében fogják tárolni, később pedig egy részletes katalógust is elérhetővé tesznek róluk.