Hirdetés

A Meta ma belép az „igazság utáni” korszakába, megszűnik a tényellenőrzés



|

Az Egyesült Államokban mostantól a közösségi alapú, Community Notes rendszer veszi át a tényellenőrzés szerepét.

Hirdetés

A Meta (korábban Facebook) drasztikus változtatásra készül: a mai naptól megszünteti a hivatalos tényellenőrzési programját az Egyesült Államokban. A Facebook, az Instagram és a Threads felhasználói többé nem számíthatnak a hagyományos, független partnerek által végzett ellenőrzésekre - helyettük jön a közösségi alapú, Community Notes rendszer, amelyet sokan már ismerhetnek az X (korábban Twitter) felületéről.

A Meta új irányát Joel Kaplan, a vállalat frissen kinevezett politikai vezetője jelentette be az X-en:

"Hétfő délutánra az amerikai tényellenőrzési program hivatalosan véget ér. Nem lesznek új tényellenőrzések, és nem lesznek tényellenőrök sem."

Az új rendszer, a Community Notes, közösségi alapon működik, és lényegében azt várja el a felhasználóktól, hogy egymást "ellenőrizzék". Az algoritmus ugyanaz lesz, mint amit az X már használ, és bár az első jegyzetek még nem jelentek meg nyilvánosan, a Meta szerint ez hamarosan változik.

"A Community Notes bejegyzések fokozatosan jelennek meg a Facebookon, a Threadsen és az Instagramon, büntetések nélkül"

- tette hozzá Kaplan.

Hirdetés

A Meta ezt a lépést a "cenzúra" elleni fellépésként tálalja, különösen annak fényében, hogy Mark Zuckerberg korábban már kritizálta a tényellenőrzési rendszer túlzott hatását a platformok tartalommoderációjára. A kritikusok viszont attól tartanak, hogy az új irány megnyitja az ajtót az álhírek és dezinformációk előtt. Aggodalmak nemcsak az Egyesült Államokon belül, hanem nemzetközileg is felmerültek. Az Európai Unió és Brazília már jelezték: aggódnak amiatt, hogy a Meta lépései gyengíthetik a dezinformáció elleni védekezést világszerte. Azt pedig, hogy a Community Notes mikor és hogyan jelenik majd meg az USA-n kívül, a vállalat eddig nem részletezte.

Érdemes azt is megjegyezni, hogy ez a változás nem elszigetelt döntés: a Meta az utóbbi hónapokban számos, jobboldali fordulatot tükröző döntést hozott. Leépítették a DEI programokat, lazítottak a gyűlöletbeszéd szabályain, és Donald Trump egyik közeli szövetségesét ültették be az igazgatótanácsba.

Hogy ez mit jelent a platform jövője szempontjából? Egyesek szerint a Meta ezzel tudatosan készül a következő választások információs háborújára - kérdés, hogy a felhasználók és a társadalom is készen állnak-e erre.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.