Hirdetés

A legjobb böngészők okostelefonra



|

Vajon más szempontok érvényesülnek akkor, ha nem asztali gépre, hanem mobilra keresünk böngészőt? Utánajártunk.

Hirdetés

Opera

Támogatott operációs rendszer: Android, iOS

+ a legjobb szinkronizáció, ráadásul belépni sem feltétlenül kell
- ha új lapot nyitunk meg, hirdetés jöhet szembe

Szintén a Google-féle Blink motorra épül az Opera, sebességben és kompatibilitásban tehát jól teljesít. Különösebb baj a dizájnnal sincs, bár azt kétségtelenül szokni kell, hogy fent és lent is vannak a weboldalakhoz kapcsolódó menüpontok.

Három nagyon hasznos funkcióval is bír ez a böngésző: az egyik a VPN (amelyről azonban tudni kell, hogy csak a böngésző tartalmát védi, ráadásul az ingyenességet az Opera bújtatott reklámokon keresztül kínálja), a másik az adattakarékos letöltés (amely egyedi módon nemcsak a fotókat és a szövegeket, hanem akár a videókat is átkonvertálja), a harmadik pedig a tökéletes adatmegosztás és adatszinkronizáció mobil és PC között. A Flow segítségével linkeken és megnyitott weboldalakon kívül akár fájlokat (10 MB-os méretig), személyes adatokat vagy sima jegyzeteket is lehet küldözgetni az eszközök kötött. A legjobb az egészben az, hogy az Operával akkor is működik a szinkronizáció, ha nincs felhasználói fiókunk: ebben az esetben az asztali böngészőben megnyitott QR-kódot kell a mobilos böngészővel beolvasni a kapocs létrehozásához.

Természetesen van reklámblokkoló és éjszakai üzemmód is - utóbbi nemcsak a háttér színét és a színhőmérsékletet változtatja meg, hanem a fényerőt is csökkenti kismértékben. A böngészőnek két további verziója is létezik: az Opera Mini az erőforrások kímélésére kihegyezett verzió, míg az Opera Touch úgy készült, hogy egy kézzel is kényelmesen lehessen irányítani.

Hirdetés

Safari (Apple)

Támogatott operációs rendszer: iOS

+ tökéletesen illeszkedik az iOS-be, energiatakarékos
- ha az iPhone mellett PC-t használunk, a szinkronizáció nem teljes körű

Nem túl meglepő módon az Apple eszközein a Safari a legnépszerűbb böngésző. Teljesítmény alapján a szoftver rendben is van, motorja pedig az a WebKit, amit az Apple fejleszt, és amit a versenytársak is kénytelenek használni az almás mobileszközökön - ezzel együtt mégsem biztos, hogy a Safari minden helyzetben a legjobb alternatíva. Persze a kezelőfelület és az egész szoftver felépítésének logikája tökéletesen illeszkedik az iOS-hez, valamint a funkciókat is úgy találta ki az Apple, hogy a platformon belül ne maradjanak kiaknázatlan lehetőségek. Természetesen a könyvjelzők, jelszavak és egyéb adatok szinkronizálása flottul megy, ha a másik oldalon is Apple eszköz áll. Sőt, az Apple gondolt azokra is, akik Windowst használnak, mert az iCloud for Windows telepítését követően a szinkronizáció részben Chrome, Firefox és kis ügyeskedéssel Edge alatt is működik. Ez azonban nem jelent teljes megoldást, a könyvjelzők mellett az iCloud Keychain-jelszavak szinkronizációja is megoldható, de a Handoff már nem működik, vagyis arra nincs lehetőség, hogy egy weboldal olvasását Safariról átvigyük mondjuk Chrome-ra.

A Safari kíméletesen használja az erőforrásokat, szinte sosem akad meg, a megnyitott site-okat pedig csoportokba rendezhetjük a könnyebb átláthatóság kedvéért. Ez nemcsak a felhasználói élmény, hanem az üzemidő miatt is fontos, míg a sötét színű téma és az olvasásmód a komfortot növelik.

Samsung Internet

Támogatott operációs rendszer: Android

+ samsungosok számára extra funkciók, jól testre szabható
- csak Chrome-mal szinkronizálható, és csak nehézkesen

Nem a szoftverekről híres elsősorban a Samsung, így jogos a kérdés: vajon a dél-koreai vállalat miért állt neki böngészőt fejleszteni Androidra? Nos, elsősorban azért, hogy legyen egy olyan böngésző is a választékban, amely tökéletesen együtt tud működni a Samsung telefonok rendszerével. A Samsung Internet ugyanarra a Blink motorra épül, mint amit a Chrome is használ, így a weboldalak betöltési sebessége és a kompatibilitás gyakorlatilag egyezik. Vannak viszont fontos eltérések. A dizájn például nekünk sokkal jobban tetszett, mert a címsort leszámítva a kezelőszervek alulra kerültek, ami a péklapát méretű készülékek korában elmondhatatlanul sokat dob az egykezes használhatóságon. De van itt még más is: a menü vagy éppen az egymás mellett megnyitott site-ok áttekintő nézete testre szabható, a hirdetésblokkoló pedig egy érintéssel bekapcsolható - ráadásul többféle alternatíva közül is lehet választani. A Samsung böngészőjéhez is készültek bővítmények, ám ezek száma meglehetősen korlátozott, így ezzel a funkcióval nem érdemes számolni.

A böngészőhöz készült legfontosabb bővítmény ironikus módon a Chrome asztali változatához készült, a Samsung Internet bővítmény segítségével tudjuk ugyanis a könyvjelzőket szinkronizálni. Sajnos mivel a Samsung csak Androidra készítette el szoftverét, a szinkronizáció mindössze a könyvjelzőkre terjed ki, és csak "félautomata"; ez utóbbi azt jelenti, hogy a frissítés nem "push" jellegű, hanem időzítővel működik.

Verdikt

A mobilböngészők közül sem elsősorban a teljesítmény, hanem sokkal inkább a szolgáltatások alapján érdemes választani, első körben pedig azt érdemes átgondolni, hogy szeretnénk-e összekötni az asztali és a mobilböngészőt, vagy sem. Ettől ugyanis nagymértékben függ, hogy mobilra mi jelenti a legjobb választást. Ha gyakran internetezünk útközben telefonról, otthon pedig PC-ről, akkor nagyon fontos, hogy legalább a könyvjelzőket szinkronizálni tudjuk, de még jobb, ha arra is van mód, hogy az egyik eszközön megnyitott fület egyszerűen átküldhessük a másik eszközre. Ha ebből indulunk ki, és a "mobile first" elvet követjük, akkor az Opera tűnik a legjobb választásnak, amely akár bejelentkezés nélkül is lehetővé teszi az adatok szinkronizálását. Sőt, az Opera akkor is a legjobb teljesítményt és összességében a legjobb szolgáltatásokat nyújtja, ha asztali gépet vagy notebookot egyáltalán nem használunk internetezésre. Sajnos mégsem lehetünk maximálisan elégedettek vele, mert ha a kezdőlapot nem ürítjük ki, az ingyenes VPN-ért cserébe fű alatt néha bekúszik egy-egy hirdetés. Ha viszont a számítógépet használjuk többet, és a mobil a kiegészítés, akkor Windows-Android vonalon az Edge-re, Apple vonalon pedig a Safari böngészőre szavazzunk.

Ezen kívül is számos hasznos cikk vár még rád, ha beszerzed a 2021/10-es PC World magazint, ráadásul remek teljes verziós programokat és értékes PC-játékot kapsz ajándékba, ha így teszel. 

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.