Hirdetés

A kattintásmentes internet kora



|

A webezés, böngészés mindörökre megváltozik, és ezzel együtt az is, ahogy az információt beszerezzük az internetről. A PCW főszerkesztője, Erdős Márton beszélt a Zero Click Internetről a Millásreggeli adásában.

Hirdetés

A Zero Click Internet egy létező jelenség, ám sokan azért nem figyelnek fel rá, mert nem egycsapásra történik, hanem fokozatosan válik életünk részévé, így akár természetesnek is hathat.

A kattintásmentes interneten a felhasználók többé nem látogatnak meg weboldalakat, nem kattintanak linkekre, sőt, már nem is keresnek úgy, ahogy tették azt még néhány évvel ezelőtt is. A közösségi média platformok abban érdekeltek, hogy ne irányítsák el a felhasználót az oldalukról, minden tartalom rögtön ott legyen, hogy ugyanitt azonnal új tartalmat is tudjanak ajánlani neki - legyen az akár egy adatbázisból behúzott anyag, vagy az AI által generált poszt.

Hirdetés

Ha manapság keresel valamit a Google-lel, biztosan feltűnt, hogy nem elsősorban linkgyűjteményt kapsz, helyette a szolgáltatás megpróbálja azonnal megválaszolni kérdésedet, ha ismert cégre, alkotásra, emberre keresel, kellemesen dizájnolt összefoglaló oldalt kapsz, emellett pedig fizetett hirdetéseket listáz a Google linkek formájában. A következő hónapokban, években egyre többször fog előfordulni, hogy a Google kereséssel nem weboldal címeket, hanem rögtön választ fogsz kapni, illetve a fent leírt összegző leírásokat, vagyis Google MID-eket (Machine ID).

Hallgasd meg a Millásreggeli 12.12-ei interjúját online itt.

A linkvadászat, furfangos keresés és böngészgetés helyett az átlagfelhasználó már most is MI-alapú technológiákat használ komplexebb kérdések megválaszolására, információforrásként pedig néhány online platformot látogat, mint a Meta rendszerei, a Google szolgáltatásai, vagy például a TikTok - nagyon ritka az olyan eset, amikor ezekből kilép és a "hagyományos netet" böngészi.

Ez az átalakulás drasztikusan hat az informatika világára. A digitális kiadók saját portáljai elnéptelenednek, őket követik a nagyobb médiumok, majd a webfejlesztők is egyre kevesebb munkát kapnak, sőt, a keresőoptimalizálás is elavult szakmává válik és végül a domain nevek is elértéktelenednek, hiszen senki nem fog már webcímeket bepötyögni a böngésző címsávjába.

A változás elkerülhetetlen és már elkezdődött, nem fog amiatt megállni, mert néhányan azt gondolják, rossz az irány, de még abban sem érdemes bízni, hogy az állami szervek parancsolnak majd megálljt az IT-óriások erősödésének. A teljes átalakulás hamarabb fog elérkezni, mint gondolnánk, és bár biztosan lesz benne megtorpanás és némi "Y2K- vagy AI-lufi-effektus" is, a végén kénytelenek leszünk beletörődni és megszokni az új rendszert.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.