Több jelentés is foglalkozott már a Google azon tervével, amelynek keretében cenzúrázott keresőmotort dobna piacra Kínában. Hivatalos forrásból érkező konkrét adatok eddig nem voltak, azonban a politikusok maguk is aggodalmukat fejezték ki a Google irányába.
Egy San Franciscóban tartott konferencián azonban végre Sundar Pichai, a Google ügyvezetője is megszólalt a témával kapcsolatban. Az elmondása szerint a Google belső körökben teszteli, hogy egy keresőmotor hogyan felelhetne meg a kínai szabályozásoknak. A tesztek szerint a kérések több mint 99 százalékát normál módon szállítja a rendszer. Ez papíron jól hangzik, de ha számításba vesszük a több mint 800 millió kínai internetezőt, akkor egyértelmű, hogy rengeteg keresést megtagad a motor.
A rengeteg felhasználó miatt azonban szeretne visszakerülni a kínai piacra a Google, ami 2010-ben adta fel a keresőszolgáltatását az országban. Akkor a Google és Kína nem értettek egyet a cenzúrával kapcsolatban. Mi változott azóta? Több mint 400 millió új internetező van Kínában. Ezt már a Google sem hagyhatja figyelmen kívül.
Az amerikai kormány tagjai aggódnak, ahogyan a Google dolgozói és civil jogi aktivisták is. A kínai kormány szabályozásai miatt nem csak a szólásszabadság lenne korlátozva, de a felhasználók tiltott kereséseit is lekérhetnék.
Az ígéretes tesztek ellenére Pichai szerint a fejlesztések korai szakaszában tartunk, és még nem is döntöttek annak folytatásáról.