Idén februárban érkeztek a hírek, miszerint a Meta is biztonsági lepéseket intéz a mesterséges intelligencia által előállított tartalmak ellenőrzése, követhetősége irányába. Kiderült, hogy a vállalat a Facebookon, az Instagramon és a Twitter-rivális Threadsen is automatikusan meg fogja jelölni az AI-generálta tartalmakat, köztük a képeket is.
Májusban hivatalosan is elindult a tartalmak felcímkézése - a rendszer a szerinte mesterséges intelligencia segítségével előállított anyagokat "Made with AI" plecsnivel ruházza fel. A probléma csupán annyi, hogy az algoritmus rendre olyan képeket is megjelöl, melyek egyáltalán nem AI-alapú megoldásokkal készültek.
Számos fotós aggodalmát fejezte ki a jelenséggel kapcsolatban. Álláspontjuk szerint egy kép egyszerű szerkesztése és színezése nem kellene, hogy elegendő okot adjon a felcímkézésre. Pete Souza, a Fehér Ház korábbi fotósa egy Instagram-bejegyzés mentén számolt be arról, hogy egyik fotója megkapta a jelölést, ráadásul semmit sem tudott tenni ellene.
Souza az eset kapcsán levelében a TechCrunchnak azt írta, hogy az Adobe megváltoztatta képkivágó eszközének működését, ezáltal a fotót "laposra kellett vágni", mielőtt JPEG-ként kimenthette volna. Azt gyanítja, hogy ez a művelet kavart be, és késztette a Meta algoritmusát arra, hogy felcímkézze a fotót.
"Ami bosszantó, hogy a poszt arra kényszerített, hogy használjam a »Made with AI« címkét, annak ellenére, hogy nem pipáltam ki."
- fogalmazott Souza a jelenség kapcsán.
A portálnak a Meta szóvivője elmondta, vizsgálják a funkciót, és azon dolgoznak, hogy a címkék megfelelően tükrözzék a képeken használt mesterséges intelligencia mennyiségét.
"Mindig is az volt a célunk, hogy segítsük az embereket, és tájékoztassuk őket arról, ha mesterséges intelligenciával készült tartalmat látnak. Figyelembe vesszük a legutóbbi visszajelzéseket, és átvizsgáljuk a megközelítésünket, hogy a címkék tükrözzék a képben használt mesterséges intelligencia mennyiségét."
- nyilatkozott a szóvivő.