Hirdetés

Okostelefon okosan - szabad használtat venni?



|

Az okostelefon drága mulatság, de mindegyik modell félelmetesen gyorsan veszti el értékét. Szabad vonzó áron használt darabot venni? Mivel vernek át?

Hirdetés

A Galaxy S6, az LG G4 vagy az Apple iPhone 6 200 ezer forint feletti telefonok, de vajon mennyit fognak érni 1-2 év múlva? Jó, ha a felét, de lehet, hogy még kevesebbet. Pedig szinte biztosra vehető, hogy még akkor is jó telefonnak fognak minősülni átlagos felhasználásra, sőt, lehet, hogy sokaknak éppen ekkorra lesznek kiváló ár/érték arányú modellek. Ahogy sok minden másnál is, a telefonoknál is gyakran előfordul, hogy a korosodó, 1-2 éves csúcsmodell ára olyannyira lesüllyed, ugyanakkor még mindig olyan erős a hardver, hogy a vele azonos áron kapható új modelleknél jobb vételnek számít. De mivel igyekeznek átverni a használtpiacon?

Hirdetés


Gyanúsan olcsó

A legrosszabb – és sajnos még mindig sokáig előforduló gond, hogy vonzóan jó áron kapunk meg egy viszonylag új, tényleg jó állapotban lévő készüléket, amely a vásárlás napján működik is. Talán még papírt is kapunk a vásárlásról, garanciát stb. Aztán, amikor már mindenkinek elújságoltuk, hogy a neppertől vagy ismeretlen, online hirdetésből szerzett telefonunkkal megcsináltuk az évtized üzletét, egyszer csak a telefon nem csatlakozik többé a hálózathoz. Ilyenkor jön az IMEI utáni kapkodás, a telefonálás a szolgáltatónak vagy bárkinek, ahol gyorsan ki is deríthető, hogy egy előfizetésre vásárolt vagy lopott telefonnal vágtak át, amit az előző tulaj vagy a szolgáltató egyszerűen letiltott. A telefon innentől walkman, így viszont az ár/érték arány sem olyan fényes, nincs mit tenni, futhatunk az eladó után, ahol igen kevés az esélye, hogy visszakapjuk a pénzünket (azért volt már példa korrekt eladóra, akit ugyancsak átvertek).


A másik, nem éppen legális megoldás, ha egy félhivatalos vagy sufni szervizben kiüttetjük az IMEI számot és olyat iratunk bele, amit nem tiltanak le. Persze a garanciapapír már legfeljebb gyújtósnak lesz jó.


Nincsen baja, de mégis

Nagy zsákbamacska az olyan készülék, ami még nem egészen egy éve jelent meg, de már nincsen rá garancia. Persze az ár vonzó, elmegyünk megnézni, jól is működik és azt mondja az eladó, hogy soha semmi baja nem volt és nem is esett le soha. Aztán belevágunk és pár nap után kiderül, hogy ez nem éppen igaz – a telefon külföldről, sötét forrásból beszerzett, ráadásul valami „kishibás”, így például naponta négyszer ledobja magát a hálózatról, vagy melegszik stb. Sajnos a javítást is nekünk kell állnunk, ami sokszor komplett panelcsere, így pedig már 1,5× annyit kifizettünk, mintha újonnan megvettük volna a boltban.


Szerencsés esetben élő garancia is van a telefonra, ahol be is veszik, viszont így a javítások alatt 2 hetekre nem lesz telefonunk, ami idegesítő tud lenni.


Légy résen!

Használtan nagyon jó ajánlatokat lehet találni a mobiltelefon-kínálatban, de vigyázni kell, nehogy csapdába csaljanak. Először is ki kell várni – nem biztos, hogy rögtön, pár perc alatt megtaláljuk a tökéleteset. Sokszor napokig, vagy 1-2 hétig is böngészni kell minden nap.


Szabad nemet mondani. Érdemes személyes találkozót leszervezni, ahol próbáljuk ki a telefont, amiről előbb kérdezzünk meg mailben vagy chaten minden fontos információt, feleslegesen ne fárasszuk az eladót. Ha minden tökéletesnek tűnik, a találkozó során tegyük be saját SIM-kártyánkat, próbáljuk ki a hívást, indítsunk el applikációkat, próbáljuk ki a hangszórót, a fülhallgató-csatlakozót és ha van, egy mobiltöltővel a micro USB csatlakozót is. Érdemes a hívásnál az eladót is megcsörgetni, így látjuk, amikor beszél előttünk, milyen tiszta a hang azonos kültéri zajok mellett.


Fogjuk meg minden irányból a készüléket, vizsgáljuk meg, hogy nem recseg-e és nincsen sehol milliméteres elválás a borításon. A gombok nem lötyöghetnek, mindennek működnie kell. A menübe belépve a Beállításokat is nézzük végig, nem baj, ha nincsen rootolva a készülék, legalább tudjuk, hogy nem babrálta az előző tulaj. Az akkumulátor merülési rátáját is érdemes megfigyelni, ha van ilyen opció, ahogy a beszélt perceket is. A papírokon a nevet és az IMEI számot ellenőrizzük, a vásárlás dátumát is és ha van garancia, ehhez sokszor a számla másolatára is szükség lesz. A doboz tartalmát is nézzük át alaposan.


Érdemes találkozó előtt a fórumokat átnézni, hogy milyen típushibái vannak az adott modellnek és ezeket ellenőrizni vásárlás előtt. Persze ha az eladó előre tájékoztat, hogy azért olyan olcsó a készülék, mert van itt-ott egy-két hibája, ezeket ilyenkor már nem róhatjuk fel. Érdemes vásárlás előtt ezek javítási költségét is kinyomozni (például új hátlap, gombok, kijelző, akkumulátor stb.).

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.