Az első telefon nagy dolog minden fiatal életében - ez nem is kérdéses, pláne mostanában, amikor minden arról szól, hogy kinek milyen mobilja van. Persze minden gyereknek van elképzelése, hogy milyen telefont is szeretne: iPhone, Galaxy S6, G4 stb. de nem bölcs döntés a legjobbat megvenni nekik. Segítünk néhány tanáccsal, hogy mire érdemes figyelni egy első telefonnál ahhoz, hogy ne is legyen a gyereknek "ciki" a telefon (miután ez az egyik legfontosabb paraméter), de ne is kapjunk szívrohamot, ha például leejti vagy elveszti.
Méret, kialakítás
Akik elhatározták, hogy a már egyedül közlekedő gyereknek mobiltelefont adnak, sok esetben úgy gondolják, egy butatelefon bőségesen elegendő. Nem kell kamera, nem kellenek okos funkciók, nem kell nagy kijelző és adatkapcsolat sem.
Sajnos ez még nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez a telefon egyben strapabíró is - ma már az olcsó butatelefonok sem túl masszívak, könnyedén törnek, koszolódnak, a víztől elpusztulnak. Persze a készülék meghibásodása egy 3 ezer forintos eszköznél nem olyan nagy gond, mint egy 40-80 ezer forintos mobilnál.
Ha mindent túlélő eszközt keresünk, a strapatelefonok közül kell választanunk, amelyek ugyan nem feltétlenül drágák, ám határozottan rondák és adott összegért mindig pár generációval régebbi belsőre épülnek. Mindenképpen érdemes arra figyelni, hogy a készülék kijelzőjét és hátlapját védjük, így a külső és a szín nem is annyira fontos, inkább hagyjuk, hogy a leendő tulajdonos válasszon egy megfelelően masszív, a telefont minden oldalról védő tokot a saját kedvenc mintájával.
A méretnél sem érdemes elszállni és rögtön a phablet világában nyitni. Helyette a kezelhetőbb méretű, 4,5-5 colos eszközök közül válasszunk.
Szolgáltatások
A butatelefon tényleg csak digitális póráz, de sajnos abból sem a legjobb. Sokan arra esküsznek, hogy ez bőven elég és így legalább nem tévelyedik el a gyerek a netre. Pedig az okostelefon sok szempontból nagyon hasznos. Például megfelelő gyermekvédelmet állíthatunk be, így meghatározhatjuk, milyen appokat tölthet le, milyen számokat hívhat, mit oszthat meg a chaten stb. De a tiltás, korlátozás soha nem célravezető, ebbe nem is mennénk bele, inkább a helymeghatározásra hívnánk fel a figyelmet. Bármelyik mobil platform képes arra, hogy a felhatalmazott felhasználók számára megmutassa, éppen hol van. Ezzel könnyedén megnézhetjük, hol van a fiatalkorú tulaj, nem veszett-e el, időben átér-e az edzésre stb. mindezt anélkül, hogy rá kellene telefonálnunk.
A másik hasznos szolgáltatás a chat. Ez teljesen ingyenes és minimális adatforgalmat igényel, és nem kell a fizetős sms-ekre bíznunk a kapcsolattartást. Persze itt is rengeteg veszély leselkedik, de ezek elkerülésére fel lehet készíteni a fiatalkorú leendő mobiltulajdonost. Például megmondhatjuk neki, hogy ne pöccintsen ismeretlen linkekre, ne fogadjon el ismeretlen chat-felkéréseket, ne töltsön le mindenféle appot stb. Ha kell, még a híváslistát is szűrhetjük, a megfelelő előfizetéssel (akár feltöltőkártyás) pedig korlátozhatjuk, hogy kik hívhatják és kiket hívhat. Ha esetleg ellopják a telefont, vagy elveszti a nebuló, az okostelefon távolról törölhető, letiltható és a tartalma már a 0. perctől titkosítható.
A kamera kiemelten fontos, például a selfie miatt, de ez csak egy mellékes szempont. A kamerával fontos dolgokat is pillanatok alatt dokumentálhat a fiatalkorú, amely akár szavának is hitelességet ad, vagy éppen a házi feladat gyors felírásában segít.
Te hogy gondolod, milyen korban, mely életszakaszban megalapozott a mobil bevezetése egy fiatalkorúnál? Te vettél már ilyet hozzátartozódnak? Melyik készülékre szavaztál?