Hirdetés

iPhone 6 vagy iPhone 6 Plus - nagyot vagy még nagyobbat válasszak?



|

A kérdés főleg a jelenleg is iPhone-t használók számára égető: melyiket válasszam?

Hirdetés

Ha valaki eldönti, hogy kell neki egy új iPhone, akkor ezúttal az a nagy kérdés, hogy a nagy vagy a még nagyobb? Merjünk az iPhone 6 Plusra szavazni? Aki androidos készülékről vált, az valószínűleg már valamilyen phabletet használt, ellenben akinek eddig is iPhone-ja volt, annak a kérdés meglehetősen égető lehet. A válasz talán csak akkor egyértelmű, ha nagyon kicsi a kezünk - akkor telefonnak igazából csak a 4,7 hüvelykes iPhone 6-tal boldogulnánk, vagy ha jóval régebbi az okostelefonunk, akkor az iPhone 5S is szóba jöhet. Sokan eleve nem is értik, mire jó egy ekkora készülék, mint az 5,5 hüvelykes iPhone 6 Plus. 

Hirdetés

Elégedett iPhone 4S-tulajdonosként - közel 3 éve nyúzom a készüléket - korábban én is feltettem magamnak a fenti kérdést, és egyre többen teszik ugyanezt. Nekem sikerült eldöntenem, hogy melyiket választom, de némi időbe telt. A választás első lépéseként érdemes kitérni arra, hogy mit is adhat a hétköznapjainkban nekünk egy nagyképernyős phablet általánosságban. 

Az iPhone 6 és az iPhone 6 Plus

 

A hatalmas kijelző előnyei

Az egyértelmű, hogy az 5,5 hüvelykes iPhone 6 Plus Full HD-s panelje mindent nagyobbá tesz, és több információt ad a kezünkbe, mint a 4,7 hüvelykes modell 1334 x 750-es képernyője. Általánosságban ez azt jelenti, hogy a böngészett weboldalakon többet látunk, és a közösségi oldalakon is több sor fér ki a képernyőre. Értelemszerűen a fotók és a videók is sokkal jobban mutatnak a nagyobb változaton, valamint fényképezésnél is élvezetes lehet a nagy keresőmező. A játékok is szebbek, jobbak, na és persze könnyebb bánni a virtuális kezelőszervekkel. A méret miatt az is valószínű, hogy pontosabban találjuk el érintés közben, amit akarunk. 

Nagyra nőttek

 

Mit nyújt az extra méret?

A nagy kijelzőhöz természetesen nagy ház jár, aminek vannak előnyei és hátrányai egyaránt. Amellett, hogy gyakorlatilag nem lesz szükségünk 7 hüvelykes tabletre és talán iPad minire sem, a nagyobb készülék nagyobb akkut is jelent. A kétkezes használat is könnyebbé válik, hiszen a képek készítésekor nem lóg bele az ujjunk a kamerába, és a gépelés is jóval kényelmesebb így. 

Természetesen a zsebünkbe ezentúl csak akkor dughatjuk bele, ha nagyobb termetűek vagyunk, esetleg kifejezetten hatalmas zsebekkel televarrt nadrágot hordunk. Egy átlagember farmerjének a zsebében meglehetősen kényelmetlen lesz iPhone 6 Plust hordani. Amellett, hogy egy kézzel szinte használhatatlan, futni sem igazán akarunk majd vele, illetve hosszabb telefonálásoknál is fárasztó lehet egy idő után ilyen készüléket a fülünknél tartani. 

Zsebben nem túl kényelmes, bár ettől az iPadtől azért komfortosabb

 

Túl nagy az egykezes használathoz

A külföldi tesztek kivétel nélkül bebizonyították, az egykezes használatra alkalmatlan az iPhone 6 Plus. Nem olyan egyszerű a gépelés, illetve a kijelző bizonyos részeit is csak akkor érjük el, ha mozgatjuk a telefont a kezünkben. Ez azonban nem olyan nagy dolog. Méghozzá azért, mert a gyakorlatban a legtöbben sokkal kevesebbet használják csak egy kézzel a telefont, mint gondolják. A kétkezes használathoz könnyebb hozzászokni, mint sokan hinnék, továbbá vész esetén ott a Reachibility mód, ami megfelezi és lehúzza a képernyő tartalmát. 

Ha valaki hosszas gondolkodás után is bizonytalan, itt az ideje nyomtatós segítséget kérni. A GadgetHacks összeállított egy olyan PDF fájlt, amelyet teljes méretben kinyomtatva pont akkora sablont kapunk, amekkora az iPhone 6 és az iPhone 6 Plus valójában. Nyomtassuk ki, vágjuk ki, tegyünk a mostani telefonunk mellé. Bár nem lesz teljesen valósszerű a különbség a mélység hiánya miatt, a kijelző méretéről már pontosabb képet kapunk. 

Egy kis segítség a méretekhez

 

Mi szól még az iPhone 6 Plus mellett? 

Amennyiben a sablon kinyomtatása után sem zavar minket a készülék nagysága, a választást megkönnyíteni jöhetnek az utolsó szempontok. Amellett, hogy tabletet jóval ritkábban nyomkod majd egy iPhone 6 Plus-tulajdonos, a tesztek bebizonyították, hogy a kisebbik modellhez képest ebben jóval többet tud az akku, és sokkal jobb üzemidőt biztosít - visszafogott vagy közepes használattal 1,5 napra is elég egy feltöltés. Az optikai képstabilizásnak hála a kamera is jobb, na és persze megint előjön az, hogy egy ekkora kijelzőn mindent jobb nézni. 

Jómagam a szempontok mérlegelése után az iPhone 6 Plus mellett döntöttem. Mielőtt anno megvettem az iPhone 4S-t, évente többször váltogattam a különböző drága PDA-telefonokat, okostelefonokat. Az elmúlt három évben nem éreztem azt, hogy ezt el kell adnom, és egy újabbat kipróbálnom - végig teljes mértékben elégedett voltam vele. Láttam viszont rengeteg embert, aki a kezdeti nagy lelkesedés után maximum 1-1,5 évet bírt ki a Galaxy S3-mal vagy társaival, majd kissé elégedetlenül kutatta az utódot. Ez a dolog egyben arra a kérdésre is választ ad, hogy nem túl drága-e az iPhone 6 Plus?

 

Nagyszerű fotókat készít

 

Mivel 16 gigabájt ma már lassan semmire nem elég - de főleg fotózgatni nem -, ezért nézzük a 64 gigabájtos modellt. A korábbi árak, európai árazási szokások és kiszivárgott információk alapján a 64 gigabájtos iPhone 6 Plus olyan 280 000 forintba kerülhet hazánkban. Drága? Első olvasásra leírhatatlanul, főleg, mivel még a prémium szinthez képest is magas ez az ár. Azonban nézzük reálisan. Ha az iPhone 6 Plus újabb 3 évig megbízható, hiba nélküli és csúcsminőségű társ marad, akkor már nem is kerül olyan sokba: összességében nem fizetek ki többet, mint ha egy tavasszal vásárolt Galaxy S5-öt megunva jövő ősszel megvenném az LG G3 vagy a Samsung Galaxy Note 4 majdani utódját. /Természetesen ebben a gondolatmenetben alapfeltétel, hogy ezt anyagilag megengedhessük magunknak./

Nem túlzás ráadásul azt mondani, hogy a bizonyítékok alapján a zoomolást kivéve bármelyik középkategóriás vagy kompakt fényképezőgépet leveri az iPhone 6 Plus. Mivel fényképezőt nem szeretek mindig magamnál tartani, ezért két legyet ütök egy csapásra. Sokan ledöbbennek, amikor azt hallják, még a National Geographic természetjáró fotósai is iPhone-nal dolgoznak. Miért? Hát ezért. Ahogyan őket, úgy engem sem az Apple fizet azért, hogy dicsérjem az iPhone-t. Az elmúlt 3 év tapasztalata és egy iPad mini viszont meggyőzött arról, hogy ha anyagilag megengedhetem, akkor Apple kütyüket válasszak magamnak. Ugyan a mezőnyben nem a korszakalkotó technológiai újdonságaikról híresek, de egyszerűen használhatóak, nagyszerűek, ráadásul évekkel később is hibátlanul teszik a dolgukat, összességében igazából nem lemaradva az aktuális élmezőnytől. 

 

Fotók: Austin Mann, CNET, Engadget, GadgetHacks, tuaw, Yahoo!

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.