Az internetezés során rengeteg dologgal tudjuk megvédeni és bebiztosítani magunkat. Ezek közé tartozik a VPN is, amely könnyen használható eszköz arra, hogy az adatforgalmunk titkosítva keringjen a weben. Vannak azonban olyanok, akik túl sokat remélnek az effajta szolgáltatásoktól - elvégre egyik sem véd meg minket akkor, ha nem ésszerűen éljük a digitális életünket. Minderre jó példa egy nem is túl régi történet.
Phillip Danks például, aki egy filmekkel foglalkozó kalóz volt, a nyár végén 33 hónapos börtönbüntetést kapott, amiért egy moziban felvett egy filmet, majd feltöltötte azt a webre, hogy mások szabadon beszerezhessék. Danks úgy gondolta, hogy soha nem bukhat le, mivel VPN-t használt, illetve ügyelt arra is, hogy online hol és mit mond.
Az óvatosság
Az előbb említett kalóz azonban mégsem volt elég óvatos, ugyanis az egyik nicknevét több helyen is használta - például ott, ahová a kalózfilmeket feltöltötte. Az általa használt torrentoldalakon így a kiadásaiba is betette a TheCod3r aliast, ami végül a lebukásához vezetett.
Az aliasok lényege az, hogy lehetőséget adnak a valódi nevek eltitkolására. Míg régen ez a katonaság bevett szokása volt, addig manapság egyre többen kényszerülnek így regisztrálni bizonyos szolgáltatásokra. Azt azonban sok kalóz elfelejti, hogy míg a torrentoldalakon hasznos egy jó nicknév, ezek egyben arra is alkalmasak, hogy a valódi életükben azonosítsák őket.
A TheCod3r alias például nem csak a kalózfilmek címében szerepelt, hanem volt ilyen profil a Plenty of Fish randiszolgáltatásban, itt pedig értelemszerűen rengeteg személyes információt is lehetett találni az illetőről. Többek között a felhasználó lakcímét és valódi nevét is megtalálták, amelyek alapján egyenes volt az út a facebookos fiókhoz, ami bebizonyította, hogy ugyanarról a kalózról van szó, akit eredetileg kerestek a bűnüldözők. A kalóz felelőtlen hozzáállását az mutatta a legjobban, hogy miután átkutatták a lakását, a Facebookon azonnal kalózfilmeket kezdett árulni, mert bosszúból fel akarta húzni a Universal Picturest.
Mi a tanulság?
Természetesen az, hogy a VPN-ek, a titkosítások és minden egyéb óvintézkedés mit sem érnek, ha valaki felelőtlenül él a weben. Ráadásul nem is kell kalóznak lenni ahhoz, hogy valaki bajba kerüljön az óvatlan szokások miatt. Elvégre ha valaki egy windowsos PC-ről felelőtlenül böngészik, és minden kártevővel fertőzött letöltési oldalt megnyit, akkor egy idő után a végpontvédelmi csomag is jó eséllyel szembetalálja magát egy olyan kártevővel, amivel nem tud mit kezdeni.
Emlékeztetőül: ebben a kapcsolódó cikkünkben arról értekeztünk, hogy miért kell a nyilvános Wi-Fi hálózatokon észnél lenni - ne felejtsük el, hogy miért, és mire kell figyelni.