A hónapok óta Oroszországban bujkáló Edward Snowden tegnap az „ámokfutásának” tavaly nyári kezdete óta először egy online kérdezz-felelek keretében közvetlenül kapcsolatba lépett a külvilággal, a férfi kimazsolázta és megválaszolta a legérdekesebbnek és legfontosabbnak talált témákat. Az angolul tudók itt elolvashatják az összes beszélgetési pontot, univerzálisan érdekesnek ezek közül kettő nevezhető, amelyek remekül rávilágítanak a motivációjára és körülményeire.
„Nem minden kémkedés rossz. A legnagyobb problémát momentán a tömeges megfigyelés praktikája jelenti, amely során kormányok minden nap ártatlanok kommunikációjának milliárdjait fogják el. Ez nem szükségből történik […], hanem mert a fennálló technikai lehetőségek egyszerűvé és olcsóvá teszik. Hiszek abban, hogy az embereknek anélkül kellene tudniuk tárcsázniuk egy telefonszámot, vásárolniuk valamit, SMS-t küldeniük, e-mailt írniuk vagy meglátogatniuk egy weboldalt, hogy számolniuk kellene a tettük egy aktában való rögzítésével” – írta Snowden.
„Ha az Egyesült Államokban lepleztem volna le a tudomásomra jutott, alkotmányellenes és titkosított programokat a Kongresszus előtt, akkor bűncselekménnyel tudtak volna megvádolni. [Reformok nélkül] teljesen esélytelen egy fair büntetőeljárás, egyelőre nem tudok hazamenni, hogy bíróság előtt próbálhassam megvédeni a cselekedeteimet.”