Hirdetés

7 találmány, ami jobb hellyé tette a Földet 2014-ben



|

Ezek a kütyük nemcsak szórakoztatóak vagy ötletesek, hanem minden esélyük megvan rá, hogy hosszútávon is befolyásolják az emberiség sorsát.

Hirdetés

2014-ben rengeteg kutatás és fejlesztés ért célba, amelyek legtöbbje megkönnyíti az életünket, ezek közt azonban számos olyan is van, amelyekre jövő ilyenkor már emlékezni sem fogunk. Vannak azonban olyanok, amelyek hatalmas segítséget jelenthetnek a felhasználók számára, és minden esélyük megvan rá, hogy a következő hónapok-évek során jobb hellyé tegyék a Földet.

Hirdetés

ReSound LiNX

A ReSound LiNX egy iPhone-hoz készített hallássegítő eszköz, amelyet februárban a Mobile World Congress-en indítottak útjára. A Bluetooth alapú eszköz hangbeállításait a telefonról kezelhetjük, így az eszköz viselete sokkal kevésbé  észrevehető, ráadásul a használati adatokat is rögzíti, így a felhasználó beállíthat egyedi beállításokat,például helyszínfüggő hangerőt.

 

 

Telebot

A floridai egyetemistákból álló fejlesztőcsapat által készített 180 cm magas, 40 kilós prototípus mozgássérült rendőröknek és katonáknak jelenthet majd hatalmas segítséget, ha befejezik. Az Oculus Rift támogatással, mozgásérzékelő mellénnyel, karpántokkal és kesztyűvel irányított robot fejlesztése 2012-ben kezdődött, a külső váz befejezése és a gyakorlati tesztelés 2015-ben esedékes.

 

 

Hordozható telefonközpont

A Vodafone még februárban rántotta le a leplet az Instant Network Mini-ről, ami egy hordozható mobilhálózati központ, amely akár egy táskában is elfér. A mindössze 12 kilós szerkezet összeállítása alig 10 percet vesz igénybe, elsősorban természeti katasztrófák helyszínén vetik majd be. Az Instant Network Mini 100 méteres körben akár 5 egy időben történő hívást és több ezer üzenetet képes kezelni.

 

 

Foldscope

Egy stanfordi biomérnök, Manu Prakash még márciusban mutatta be a mindössze 0,5 dolláros előállítási költséggel rendelkező, Foldscope névre keresztelt mikroszkópot. A könyvjelző méretű kartonlapon található lencse akár 2000-szeres nagyításra is képes. Az alacsony ár és a könnyű összeállítás miatt nem csak az oktatásban vehetik majd hasznát, hanem a Föld olyan részein is, ahol a drága mikroszkópokat nem tudják megfizetni.

 

 

A világ leggyorsabb, legkisebb nanomotorja

A texasi fejlesztők által kidolgozott nanomotor 500-szor kisebb egy szem sónál, és 15 órán keresztül képes percenként 18 000 fordulatra (a sugárhajtóművek dolgoznak hasonlóval). A korábbi nanomotorok teljesítménye ennek töredéke volt, ráadásul csak néhány percig működtek. A legnagyobb áttörést az jelenti, hogy ezeket a motorokat összhangba is tudják hozni, így egy nap ezek juttathatják majd be a rák ellenszerét az emberi sejtek belsejébe.

 

 

Gondolattal irányított művégtagok

Az év végéhez közeledve az egyik legnagyobb hír volt annak a férfinek az esete, aki új művégtagjait a gondolataival képes irányítani. A technológia egyelőre nem tökéletes, hiszen az egyes izületeket és izomcsoportokat egyszerre nem, csak külön-külön képes irányítani, de az eredmény így is óriási, több millió amputált ember életét változtathatja meg.

Okostelefonos szemvizsgálat

A Stanford-i Egyetem kutatói kifejlesztettek egy szenzort, amellyel a zöld hályog kialakulását tudják figyelemmel követni egy aprócska, szembe ültetett implantátum segítségével. Az okostelefonok kamerájával is használható megoldás a világ minden pontján segíthet megelőzni a vakság kialakulását.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.