Rizikós feladat olcsó számítógépet összeállítani, mert könnyen elronthatjuk a konfigurációt a garasoskodással. Igaz, hogy lefaragunk pár ezer forintot, cserébe azonban feladunk fontos és hasznos funkciókat – az alacsony zajszintet, a számítási teljesítményt vagy éppen a dizájnt. PC-s házat tápegységgel már 6-7 ezer forintért is kapunk, és alaplap, valamint processzor is akad 10 ezer forint alatt, de ezek elavultak, megbízhatatlanok, és rondák. Spórolhatunk a tárhelyen és a rendszermemórián, de ezt csakis azoknak javasoljuk, akik szeretik nézni, ahogy két kattintás között percekig forog a karikává vagy homokórává alakuló egérkurzor.
Az olcsó PC-hez vezető másik út a használtpiac, ahol azonban nagyon résen kell lenni, mert elég egyetlen, rosszul megválasztott komponens vagy egy kevésbé lelkiismeretes eladó, és ott állunk hibás alkatrésszel, garancia és pénz nélkül.
Ehelyett mérjük fel igényeinket és monetáris bázisunkat, majd ehhez mérten válasszunk olyan számítógépet, amelyre akár évekig nem kell költeni, ha pedig mégis valami gond adódik, a garanciaidőn belül visszavihetjük a szaküzletbe. Nagyítóval kutattuk át a magyarországi kínálatot, és kiválasztottuk azt a belépőszintű számítógépet, amit akár még mi is elfogadnánk, sőt, szégyellnünk sem kellene, hiszen modern, és jól néz ki.
Windows 10-faktor
Idén érkezik a Windows 10, súlyos hiba lenne hát olyan számítógépet összeállítani, melyen nem fut a soron következő, fontos újdonságokat tartogató operációs rendszer. A Microsoft szerencsésen alacsonyan tartja a minimális rendszerkövetelményeket készülő rendszerénél is, de ez senkit ne tévesszen meg: ezek a paraméterek számítanak minimumnak, ami nem azt jelenti, hogy használható sebességet is kapunk.
Az alapfelállás az, hogy a Windows 10-nek futnia kell minden olyan gépen, amelyen a Windows 8.1 is elindul. Ez 1 GHz-es, egymagos processzort, 1 GB memóriát (64 bites OS-nél 2 GB-ot), 16 GB tárhelyet, DirectX 9-es videovezérlőt és internetkapcsolatot jelent.
Persze, amennyiben használni is szeretnénk gépünket, készüljünk fel arra, hogy ennél többre lesz szükségünk. A PC World tesztlaborjában többféle gépen is kipróbáltuk az új operációs rendszer előzetes kiadását, Windows 8.1-et pedig már több száz gépen használtunk – ezek alapján tapasztalatból a következő összeállítást javasoljuk alapnak: dupla magos processzor (minimum Core 2 Duo vagy Athlon 64 X2), 2 GB RAM és 60 GB tárhely. Ezen már kipróbálhatjuk a Windows 10 korai előzetesét, de ez alapján senki ne ítélkezzen a modern, 2015-ös rendszer felett, amit kifejezetten a legújabb hardverekre optimalizálnak.
A barebone-ok világa
Ismervén, hogy nagyjából milyen teljesítményre van szükség a modern Windows 10-es felület és a hozzá tartozó applikációk, na meg a klasszikus Windows programok futtatásához, a minimális határt az Intel Bay Trail rendszereknél húztuk meg. Ezen belül is az asztali használatra szánt változatoknál számíthatunk elfogadható teljesítményre – itt adott a négymagos felépítés, a 2 MB gyorsítótár és a viszonylag magas órajelek. Ehhez 4 GB RAM-ot választottunk, szem előtt tartva, hogy aki új rendszert telepít egy új számítógépre, jogosan várja el, hogy szépen, zökkenőmentesen fussanak legalább az alapvető programok. 4 GB RAM ma az a minimum, amin kényelmesen elfér a Windows 10, és ha elindítunk egy böngészőt, zenelejátszót, levelezőt és még pár programot, nem lassul használhatatlanra a PC. Ahhoz hogy a háttértár se fogja vissza a rendszert, és hogy szinte tökéletesen zajtalan legyen a gép, egy SSD-t is beemeltünk a készletbe. A Kingston V300-as modellje nem mai darab, teljesítménye sem éri el a modern SSD-knél látott értékeket, de azért olvasáskor elég gyors, megbízható, és ami a legfontosabb: 120 GB tárterület ellenére is csupán 16 ezer forint. A 60 GB-os modell mindössze 2-3 ezer forinttal olcsóbb, ezért egyértelmű volt számunkra, hogy itt nem éri meg spórolni.
A végére hagytuk magát a gépet, amely nem más, mint a Gigabyte Brix mini-PC-inek egyik belépő modellje, a BXBT-1900. Ebben a miniatűr, tenyérben elférő gépben egy Intel Celeron J1900-as, négymagos CPU dolgozik, szerelhetünk bele mSATA-t és 2,5 colos SSD/HDD-t, DDR3L SO-DIMM RAM-ot, ahogy csatlakozókban sem szenvedünk hiányt. Adott az USB 3.0, a HDMI és a D-Sub, a LAN, sőt, extraként egy Wi-Fi n szabványú mPCIe-kártya is része az alapcsomagnak. A gép összeszerelése nem tart tovább öt percnél, csak a RAM-modult és az SSD-t kell a helyére pattintanunk. A Brix az asztalon sem foglal túl sok helyet, ám ha szeretnénk, a mellékelt VESA konzollal a monitor hátuljára is felszerelhetjük.
Mérések
A Windows 10 telepítése zökkenőmentesen és gyorsan lezajlott, majd következhettek a tesztprogramok. A gép még huzamosabb terhelés alatt is csendben dolgozott, és általános feladatok során sem megakadást, sem drasztikus lassulást nem tapasztaltunk. A szerény teljesítményű központi mag az általános feladatokhoz, mint például böngészés, webes videók streamelése, flashjátékok, egyszerűbb képszerkesztés és irodai munkák tökéletesen elegendő, de persze ennél többet ne várjunk el az átlagosan mindössze 12 wattot fogyasztó, olcsó mini-PC-től. Az általunk összeállított minigéppel nyugodtan várhatjuk a végleges Windows 10-et, és biztosak lehetünk benne, hogy gond nélkül futni fog, ahogy már az előzetes, optimalizálatlan verzió is szépen hasított új szerzeményünkön.