Minden évben kapunk néhány újdonságot, egy kis gyorsulást a notebook-piacon, azonban a 2016-os év kiemelkedően jó volt ebben a tekintetben. A GeForce GTX 10-es széria ugyanis az előd fogyasztásának és hőtermelésének felével üzemel, miközben 3D-ben sokkal-sokkal jobb. Ezt mutatja az is, hogy az "M" jelölés is eltűnt, teljes értékű chipeket kapunk, csupán az órajelek alacsonyabbak valamennyivel. A VRAM-ot sem spórolták le és minden technológia adott (pl. G-Sync), ráadásul létezik már mobilba GTX 1080 akár SLI-ben, GTX 1070, GTX 1060 és pár héten belül GTX 1050 is lesz. Miért van akkor még mindig tele minden szaküzlet GTX 950/960M-es gépekkel?
Túl nagy raktárak
A GPU-k valóban készen vannak, sőt, a notebook-gyártók a megfelelő gépekkel, hűtéssel, dizájnnal is rendelkeznek, mégsem lehet még elárasztani a piacot az új, minden eddiginél sokkal erősebb gépekkel. Az ok az előd és a hatalmas raktárak. Az Intel és az NVIDIA óriási készleteket halmoztak fel az előző generációs CPU-kból, chipkészletekből és GPU-kból, amiktől előbb szeretnének megszabadulni. Ennek eszközeként az új chipek (mesterségesen) drágábbak, a régiek viszont akciósak lettek.
Az Intel is temérdek hatodik generációs CPU-t gyártott le, de hiába a javuló eladási mutatók, az egyre több értékesített gamer notebook, mégsem sikerült annyit eladni, mint amennyit reméltek. Éppen ezért döntött úgy a cég, hogy bár készen vannak a teljes értékű, erős Kaby Lake-kel, annak megjelenését mégis eltolják januárra. Persze az IFA-n már kellett valami lélegzetelállítót is mutatni, így az "U"-szériás Kaby Lake CPU-k piacra kerültek, hogy az erre épített, minden eddiginél vékonyabb notebookokkal és hibridekkel a cégek már a karácsonyi szezonban kaszálhassanak.
Túl sok modell, túl szerény ígéret
A chipgyártók mellett a PC-gyártóknak is rengeteg chipkészlet, alaplap és régebbi notebook maradt a nyakán, ezért nekik is érdekük előbb ezeket kiszórni. A helyzetet asztali fronton némileg enyhíti, hogy a 100-as és 200-as chipkészlet, valamint a 6. és 7. generációs Core CPU-k kompatibilisek egymással, a két rendszer szabadon átjárható oda-vissza. Ráadásul túl sok értelme nincs is ezen a platformon várni az új chipkészletre, a híresztelések szerint túlzottan sok újdonságra nem számíthatunk, ahogy a CPU sem lesz sokkal erősebb. Ugyanakkor bosszantó a helyzet, hogy a technológia már készen áll, a termékek elkészültek, egyszerűen csak arra kell várnunk, amíg a régebbi modelleket elviszik azok, akik nem néztek utána, miféle újdonságok toporognak a küszöbön.
Ha lehet hinni az előrejelzéseknek, az új generációs, sokkal erősebb gamer notebookok széles körben 2017 január/február magasságában kezdik meg hódító útjukat, addig csak néhány, olyan modell közül válogathatunk, amelyekben még régebbi (de nem igazán lassabb) Core CPU dolgozik, és alapos felárral is számolnunk kell.