Hirdetés

Razer Blade (2014) teszt: a játékosok Macbook Airje



|

Igazi élmény a Razer Blade tesztelése, de ez elvárható egy 700 ezer forintos notebooktól. Mi amellett, hogy imádtuk, ahol lehet, belekötöttünk.

Hirdetés

Gamer notebookot venni nem is olyan egyszerű, főleg azért nem, mert a kereskedők már 130-150 ezer forintos gépekre is ráaggatják a „gamer” szót, holott igazából ezek játékra csak fájó kompromisszumokkal alkalmasak (egyesek szerint sehogy sem). A profi játékosok által is elismert és kedvelt játékos perifériáiról ismert Razer nem ezt az árszegmenst lőtte be célnak, de cserébe azt is megígéri, hogy a Blade notebooknál a kompromisszumok nem hogy nem lesznek fájók, de nem is nagyon lesznek. Persze ennek ára is van. Tesztlaborunkban a prémiumok prémiuma, a Blade gamer notebook járt, annak is 2014-es kiadása.

A Razer csúcsategóriás gamer gépét a TheVR csapata is tesztelte a jóvoltunkból.


Külső

A Razer logó felizzik, amikor bekapcsoljuk a kívülről ártatlan ultrabooknak tűnő gépet, de ezen kívül semmi sem árulkodik arról, hogy itt nem Atom vagy Core M CPU-val és integrált grafikával felvértezett, szép, de egyszerű PC-ről van szó. A címben is szereplő Macbook hasonlat legfőképp a háza miatt igaz. A Blade egybeöntött alumínium borítást kapott, amit alul mindössze a két méretes hangszóró nyílása tör meg. Felül egy teljes méretű, háttérvilágításos billentyűzetet találunk a Razer egyedi betűtípusával szitázva. A billentyűzet kényelmes, akár hosszabb gépeléshez is elfogadható, de egy kicsit rövid a gombok útja és a furcsa elrendezésű kurzorgombok sem arattak a tesztlaborban osztatlan sikert.

Hirdetés

A tasztatúra alatt egy nagyméretű touchpadot találunk, amely szerencsére nem integrált gombos – a két egérgomb elszeparálva, a touchpad aljára került, így sokkal pontosabban tudunk navigálni. Erre egyébként a kijelzőt is használhatjuk, amely IPS paneles, 14 colos és 4K-hoz közeli felbontású – egészen pontosan 3200x1800 pixeles és érintőkijelzős. A zsanér masszív, de nem nyílik 180 fokban – mondjuk erre egy játék notebooknál nem is lesz nagy szükség.
 


A gép oldala rendezett és tényleg csak a legfontosabb csatlakozóknak hagyott helyet a gyártó – ami azért több, mint egyetlen USB-C port. A két oldalon normálméretű HDMI-t, három darab USB 3.0-t, audio-t és egy töltőcsatlakozót találunk – sem SD kártyaolvasó, sem SIM kártyahely, sem pedig optikai meghajtó nem került a gépbe.


És akkor a legfontosabb: a Blade rászolgált a nevére, ugyanis mindössze 2 kg nehéz és 17,8 mm vastag. A 12 mm-es, 1,2 kg-os ultrabookok világában miért is vagyunk emiatt olyan izgatottak? Hát mert ebbe a házba egy komplett csúcskonfigurációt sűrített a Razer!


Belső

Ultrabook méretei ellenére a Blade erős. Nagyon erős. A gép szíve egy Intel Core i7-4702HQ processzor, amely négymagos, de a Hyper-Threading technológia is aktivált, így akár nyolc programszálat képes végrehajtani párhuzamosan. Ehhez 8 GB DDR3 rendszermemória kapcsolódik, amelynél természetesen duplacsatornás kiépítést alkalmazott a gyártó, ám az fontos, hogy ez tovább nem bővíthető. A Windows 8.1 rendszer és játékaink, programjaink egy Samsung 256 GB-os SSD-ről futnak, amely még hagyományos SATA módban kapcsolódik. A végére hagytuk a grafikus processzort, amelynél egy elfogadhatóan erős GeForce GTX 870M-et választott a gyártó, amihez 3 GB GDDR5 videomemória kapcsolódik. Ez kellően erős ahhoz, hogy bármilyen játékot elfuttasson magas részletesség mellett full HD-ben 30-40 fps-sel, de az is igaz, hogy ez bizony tavalyi GPU és a választott kijelzőhöz nem elég. Az NVIDIA azóta piacra dobta GTX 900M-es szériáját, amely a Maxwell alapokkal komoly előrelépés a mobil grafikus chipek világában és sokkal jobb 3D teljesítményt kínál, mint az előző, GTX 800M-es család.
 


A kijelzőre itt is ki kell térnünk, amely kétség kívül gyönyörű képet ad, a betekintési szögek, a színek és a fényerő/kontraszt is rendben van, azonban a 3200x1800-as felbontás nem ideális játék PC-hez. Az asztali GPU-k sincsenek olyan erősek, hogy ekkora felbontást élvezhető sebességgel megmozgassanak, a mobil, ráadásul tavalyi grafikus chipek pedig még ennél is gyengébbek. Éppen ezért a Razer Blade 2014-nél játék során vissza fogunk váltani full HD felbontásra, amely meghozza a kívánt sebességet, de a panel már nem natív felbontásban üzemel, vagyis a kép tisztasága sem olyan, mint 3200x1800-as felbontásban. Gondunk volt még a skálázással is, ugyanis Full Screen módban a full HD-t hatalmas fekete kerettel a kép közepére sűrítette a gép, ami nem ideális, sőt, ronda. A helyes beállítás a Borderless megjelenítés, amit szerencsére a legtöbb játéknál választhatunk, de ahol nem, ott gondunk lehet a nem natív felbontásból.


Az kifejezetten erős konfiguráció komoly hőt is termel terhelés alatt, így a hűtést is megfelelően nagyra kellett méretezni. Ez nem volt egyszerű egy ilyen kis házban, ezért a gyártó magas fordulatszámú ventilátort választott, amit terhelés alatt bizony hallani is fogunk. Ennél fájóbb, hogy a terhelés során a notebook a felső, zsanér résznél alul és felül is átforrósodik, olyannyira, hogy ölben nem is ajánlott használni, de még asztalon sem túlzás egy hűtéssel felszerelt notebook-álványt beszerezni. A huzamos terhelés során az egybeöntött alumínium ház teljes egésze átmelegedett és bár kényelmetlenné, zavaróvá nem vált, de már a csuklótámasznál is érezhetően meleg volt a gép.


Mérés, összegzés

A tesztelés előtt gyári alapállapotba állítottuk a Windows 8.1-et, így rögtön kellemes meglepetés ért: a gyártó nem vesződött azzal, hogy haszontalan programszeméttel pakolja meg az SSD-t. Csupán a legfontosabb és hasznos Razer programok kerültek fel alapértelmezetten. A mérést a szokásos szintetikus tesztekkel indítottuk, amelyből hamar kiderült, hogy a processzor abszolút elegendő a feladatra, a memória-alrendszer pedig kellően gyors játékhoz is. A Samsung SSD szekvenciális olvasási sebessége közelítette az ideális 500 MB/s-et, de írásnál sajnos 265 MB/s-ot ért el a tároló, aminél 2015-ben azért már sokkal többre képesek még az olcsó, belépőszintű SATA SSD-k is.
 


A grafikus teljesítménnyel full HD-be kapcsolt játékok során elégedettek voltunk, hiszen a 30 fps-t egy-két kivétellel minden játék alatt elérte a gép maximális részletesség és aktivált képjavító eljárások mellett is. Játék során zavaró megakadások, belassulások egyszer sem voltak, ami nagyon jó hír egy ilyen vékony és könnyű notebooknál. Azonban natív felbontásban már korántsem volt igaz mindez, a játékok többször is játszhatatlanra lassultak. Teszteltük még az üzemidőt is, amely meglepetésünkre egészen jó lett: hasonló teljesítményre csak nálánál nagyobb méretű játékos notebookok képesek, de persze egész napos üzemidőről szó sincs a Blade esetében.
 


A Blade egy gyönyörű gép, ráadásul masszív, mégis vékony és könnyű, ha pedig visszaváltunk full HD felbontásra, mindegyik játék szépen futni fog. Ha az árat és a konkurenciát nézzük, pusztán a technikai paraméterek alapján nem éri meg a Blade, de tény, hogy ilyen kompakt méretben, ilyen minőségi kivitelben nem nagyon találunk hasonlóan erős PC-t. Sajnos hazai beszerzése roppant bonyolult, de aki eldöntötte, hogy ilyet szeretne és a pénze is megvan rá, meg fogja találni a módját, hogy szerezzen egy Blade-et. Ha pedig már Blade, akkor mi mindenképpen a 2015-ös modellt ajánljuk, ahol kétféle típus közül is választhatunk. Az általunk tesztelt, 2014-es modell jelenleg akciósan 1800 dollár, ám a full HD-s, nem érintőkijelzős, GTX 970M-mel szerelt Blade 2015 már 2000 dollárért a miénk lehet, az IGZO paneles, érintőkijelzős csúcskonfiguráció ára pedig nem nőtt, így továbbra is 2400 USD.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.