Pár évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt a holografikus adattárolás, mi több, már maga az elképzelés is igen merésznek számított. A technológia fejlődésével azonban mindez mára valósággá vált, és az idei CES-en az InPhase már bemutatta saját holografikus médiáját, valamint a hozzá szükséges meghajtót.
A holografikus rögzítési technológia az optikai jelek lézeres szétválasztásán alapul. Mivel ez a tárolási módszer három dimenzióban több rétegre dolgozik, egyetlen apró ponton több száz bit tárolható. A holografikus optikai lemez akár 150 millió réteget is tartalmazhat, ami rettentő nagy tárkapacitást eredményez. A holografikus technológiának van még egy előnye: a lemezre többféle hullámhosszú lézersugárral (vörös, zöld, kék) rögzíthetünk, ráadásul egyidejűleg több réteg olvasható vagy írható, ezzel növelve az adatátviteli sebességet.
Az első generáció 300 gigabájtos tárkapacitása még csak a kezdet. A második generáció az előrejelzések szerint képes elérni a 800 gigabájtot, de a csúcsot a harmadik generiáció 1,6 terrabájtos kapacitása jelenti majd, amely 2010-ben jelenhet meg.
Rich D'Ambrise a Maxell technikai marketing vezetője szerint semmi akadálya sincs az idei megjelenésnek, a meghajtó és a média gyártása rendben halad. Egyelőre azonban a technológia csak a nagyvállati ügyfelek részére érhető el, de a Maxell ígérete szerint hamarosan az otthoni fogyasztók is kiélvezhetik a holografikus adattárolás előnyeit. Számukra a cég 75-100 gigabájt tárkapacitású lemezeket készít majd az első fázisban, elterjedésüket követően pedig a nagyobbak is megjelenhetnek.
A Maxell többféle méretű és formájú holografikus adattárolóval kísérletezik: a szokványos 120 milliméter átmérőjű korong mellett a bélyeg- és hitelkártya méretű médiák is felbukkanhatnak nemsokára.
Az ígéretek szerint az új 300 gigabájtos médiát az első meghajtók 20 megabájt / másodperces sebességgel képesek olvasni, de a technológia előrehaladtával minden bizonnyal gyorsabb átvitelre is számíthatunk majd.
A CD és DVD lemezek esetében az élettartam mindig kritikus szempont volt, de már most látszik, hogy a beígért 50-100 év tejesíthetetlen -- az ideális, laboratóriumi körülményeket figyelmen kívül hagyva.
A holografikus adattárolók élettartamát 50 évben határozta meg a gyártó, mely szintén irreálisnak tűnik, bár ezek a tárolók sokkal inkább védettek a külső behatásokkal szemben -- ellenben a CD és DVD lemezekkel, amelyek tokozás híján teljesen védtelenek voltak.
Az elemzők szerint nagy jövő áll még a holografikus adattárolás előtt, ugyanis a jóval fejlettebb, volumterikus adatrögzítési eljáráson alapszik, szemben a HD DVD és Blu-ray lemezek felületi írási technikájával.
Mint minden technológia, kezdetekben ez is drága lesz: a meghajtó ára 15 ezer dollár (több, mint 3 millió forint), míg egy lemez 120-180 dollár (26-40 ezer forint) között kapható majd. Várhatóan az otthoni felhasználók számára készített eszközök és lemezek ennél jóval olcsóbbak lesznek, de erre még várnunk kell egy keveset.
Közeleg a holografikus adattárolás korszaka
Még idén megjelenhetnek az első holografikus adattárolásra alkalmas lemezek, melyek kapacitása 300 gigabájttól egészen 1,6 terrabájtig terjed, emellett élettartamuk messze meghaladja a CD és DVD lemezekét.
Hirdetés
Hirdetés