Hirdetés

Így építs konzolverő PC-t!



|

200 ezer forintért lenyűgöző látványvilágot ígérnek az új konzolok; vajon a PC fel tudja velük venni a versenyt? Építettünk két gépet, és megnéztük, mire képesek a PS5-höz és Xbox Series X-hez képest.

Hirdetés

Gamer PC féláron: használt, mégis hasít

Kellő türelemmel böngészve a használt hardverek piacát, kiváló vételekre lehet bukkanni. A válogatás során 200 ezer forintos összeghatárhoz tartottuk magunkat, előnyben részesítettük a garanciális komponenseket, és olyan platform mellett döntöttünk, amely még nem lezárt, így a későbbiekben egyszerűen bővíthető a konfiguráció. Választásunk az AMD AM4-re esett, 12 nm-es, újabb típusú Ryzen 5 CPU-val, 16 GB RAM-mal, fél TB-os SSD-vel és dizájnos házzal. A videokártya a gép végösszegének közel felét teszi ki, ennyiért jelenleg egy RTX 2060 Super fért bele az árba, amely azért még ma is jó teljesítményt nyújt, fejlett szolgáltatásokkal megfejelve: full HD-ben minden játék száguldani fog, és WQHD felbontásban sem lesznek komoly gondjaid. Amennyiben 140-150 ezer forint a plafon, VGA-kártyából a Radeon RX 580 8 GB-ot is választhatod, full HD-ben nem fog cserben hagyni.

200 ezer forintos gaming PC

A 300-400 ezer forintos mobiltelefonok világában 200 ezer forint nem is tűnik olyan soknak egy komplett számítógépre, ráadásul ekkora összegből már egészen jó konfigurációt lehet összeállítani. A komponensek összeválogatásakor mindig törekedni kell arra, hogy egyensúlyban legyen az egyes elemek teljesítménye és tudása, miközben azért nem árt megtartani a bővítés lehetőségét sem. Miután ezúttal kifejezetten a játékok minél gyorsabb futtatása volt a cél, igyekeztünk a többi komponenst úgy rostálni, hogy azokat egyszerűen lehessen bővíteni, és az összeg közel fele maradjon meg VGA-kártyára.

Nehezen képes tartani az ár-érték- és a számítási teljesítményversenyt az Intel az AMD-vel szemben, ennek ellenére jelenleg az egyik legjobb, belépőszintű processzor, amely játékra ajánlható, az Intel Core i3-9100F. Ez a modell négymagos, és Turbo Boost módban képes akár 4,2 GHz-ig gyorsulni. A Coffee Lake mikroarchitektúra nagyon jól teljesít játékok alatt, idővel pedig sokkal erősebb (például Core i7-9700K) processzorra is cserélheted ezt a Core i3-at. Az "F" jelölés arra utal, hogy integrált GPU nincs a CPU-ban, de ez nem is probléma, ugyanis erre a feladatra egy GeForce GTX 1660 Supert vetettünk be.

A Turing alapokra épített kártya full HD-ben minden játékot tökéletes, akár 50-60 fps sebességgel futtat maximális részletesség mellett, a Gigabyte egyedi hűtése csendes, és még némi gyári tuningot is élvezhetsz. Az NVMe SSD-ből nem engedtünk, a gyors játékbetöltésekhez ez ma már elengedhetetlen, emellett a modern külsejű, plexi oldallapos ház és egy megbízható tápegység is belefért az árba, hogy később erősebb VGA-ra és CPU-ra válthass tápegységcsere nélkül.

Erre számíthatsz

Full HD felbontásban minden játék akadozások nélkül fog futni maximális részletességgel, az e-sport-címek pedig akár 80-100 fps-sel is. Később bővítheted a VGA-t és a CPU-t is akár Core i7-re és GeForce RTX 3000-re, így idővel 4K felbontásban is játszhatsz.

Ebben ne reménykedj!

Az alaplap bővíthetősége limitált, az újabb Intel CPU-kat már nem kezeli. Kevés memóriafoglalat található rajta, a processzorhűtő is gyári, és a tuningról is le kell mondanod. 4K-s kijelzőt még hardveres skálázással sem fog tudni natívan meghajtani játékok alatt.

Ezért jobb, mint a konzol

A CPU keveset fogyaszt, a videokártya hűtése pedig halk, így csendben dolgozhatsz, tanulhatsz, és játék közben sem fog visítani a gép. A tárhelyet könnyen bővítheted, és később nagyságrendekkel javíthatod a teljesítményt egy-két komponens cseréjével.

Ezért rosszabb, mint a konzol

A 4K 60 fps sebességről le kell mondanod, sőt még a WQHD-hez is gyenge lesz ez a VGA. A processzor is lehetne erősebb, illetve a ray tracing (sugárkövetés) effekteket nem tudod majd engedélyezni. Az 500 GB-os SSD-n csak kevés játék fér el egymás mellett.

4K-s gaming PC

Nyár végén, még jóval az új játékkonzolok megjelenése előtt mutatta be az Nvidia a legújabb videokártyáit, a GeForce RTX 3000-es családot. Az immáron Ampere alapokra épülő, 8 nm-es chipek jelentősen gyorsabbak elődeiknél a sokkal több CUDA shaderprocesszornak köszönhetően, miközben fogyasztásuk nem nőtt jelentősen. Nem is volt kérdéses, hogy a 4K-s gaming PC fő komponense egy ilyen videokártya lesz, méghozzá a legnagyobb visszhangot kiváltó GeForce RTX 3070. Ez a modell olcsóbban beszerezhető, mint az előző generációs, elérhetetlen árazású GeForce RTX 2080 Ti, miközben jobban teljesít játékok alatt, mint az. 

Egy ilyen erős videokártya köré megfelelő platformot kell építeni, ezért esett a választásunk az AMD AM4-es alaplapra. A vadonatúj B550-es chipkészletre épülő lap minden, új generációs AMD Ryzen processzort kezel, emellett négy darab DIMM-foglalattal várja a memóriamodulokat, támogatja a tuningot, és a PCIe 4.0 szabványról sem kell lemondanod. Ez utóbbi az új GeForce-oknál már fontos tényező, így elődjénél kétszer nagyobb sebességgel száguldhatnak az adatok a CPU és a videokártya között.

Ahogy a 200 ezer forintos gép esetében, úgy itt is nagyjából a gép árának felét teszi ki a videokártya, a fennmaradó részt pedig a többi komponens. Processzornak a játékok és komoly szerkesztőprogramok alatt is kiváló teljesítményt nyújtó Ryzen 5 3600X-et választottuk, amelyhez 16 GB RAM-ot és egy 1 TB-os NVMe SSD-t társítottunk. A csendes és látványos hűtés mellett egy elegáns és szép, üveg oldallapos, címezhető LED-világítású házzal, valamint egy nagyon erős és megbízható tápegységgel tettük teljessé a konfigurációt.

Erre számíthatsz

Gaming PC-d már a külseje miatt is sok irigy tekintetet fog vonzani, teljesítménye pedig bőven elegendő ahhoz, hogy 60 fpssel futtassa bármelyik játékot 4K-s felbontásban. Sebességgondod évekig nem lesz, és ezt követően is egyszerűen bővíthetsz majd.

Ebben ne reménykedj!

400 ezer forint alatt nem úszod meg ezt a PC-t, spórolni egyik komponensen sem szabad. A ray-tracing jelentősen leterheli az új GeForce-t is, az 1 TB-os SSD pedig gyorsan be fog telni, ha egyszerre több, 150-200 GB-os játékkal is szeretnél játszani.

Ezért jobb, mint a konzol

A játékok legalább 60 fps-sel, az e-sport-címek pedig akár a 140-200 fps-t is elérik, különösen, ha némi skálázást is bevetsz. A gép zajszintje terhelve is alacsony lesz, a komponensek összehangolt világítása pedig nagyon jól mutat majd.

Ezért rosszabb, mint a konzol

A játékkonzolok árának dupláját kell kifizetned a konfigurációért, és ebben még nincs benne egyetlen periféria sem, ami szintén nem két fillér. A szélsebes (a PS5-énél jobb) tárolóteljesítményhez RAID-kiépítés kell, amihez még egy SSD szükséges.

Ha szeretnétek további részletes teszteket, érdekes cikkeket és alapos elemzéseket olvasni, valamint remek teljes verziós programokat, biztonsági szoftvereket és értékes PC-játékot kapni ajándékba, akkor fizessetek elő a havonta megjelenő PC World magazinra.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.