Az informatikai sajtó által legfontosabbnak tartott sajtóesemény ezen a héten az Apple konferenciája volt, ám az ujjlenyomat-olvasós iPhone 5S, továbbá a valójában nem olcsó iPhone 5C mobilok leplezése ellenére nem állt meg mindenhol az élet. Ennél konkrétabban szeptember 10-12. közt rendben lezajlott az idei Intel Developer Conference is, a San Franciscó-i eseményen résztvevők testközelből nyerhettek bepillantást a vállalat főként rövid- és középtávú terveibe.
Nagy általánosságban elmondható, hogy a cég irányvonala egyértelműen a mobilos igények kiszolgálása lett: a gyártó minden típusú hordozható eszközbe megpróbál nyújtani valamiféle lapkakészletet (System-On-Chipet), ráadásul az utóbbi években sikerült olyan mértékben csökkentenie az x86-os architektúrára épülő termékeinek fogyasztását, hogy azok a kiváló teljesítmény megtartása mellett akkus üzemidőben párba kerültek az ARM-es riválisokkal.
A röppálya megváltoztatása természetesen magával vonzza a partnerek cserélődését: a Microsoft továbbra is rendkívül fontos szövetséges, de már szó sincs „Wintel” típusú egymásra utaltságról. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy az eseményen rengetegszer szóba került az Android, továbbá a Chromebookok legújabb generációjáról is az IDF-en hullt le a lepel; semmi sem tabu már, ami valamilyen módon a Microsoft riválisa. Nézzük az említésre méltó termékeket!
Quark
A talán legfontosabb bejelentésről nemrég már hírt adtunk. A vállalat Quark névre hallgató System-On-Chipje ugyan minimális számítási teljesítménnyel rendelkezik, ám cserébe alig fogyaszt valamit. Ipari vezérlőrendszerek mellett többek közt okosórákban is használható lesz, a termékcsalád gyakorlatilag az „internet of things” világ Intel-féle technikai gerincét szolgáltatja.
Bay Trail
A végfelhasználók szempontjából legfontosabb bejelentést a Bay Trail jelenti, emészthetőbben fogalmazva az új generációs Atom processzorokról van szó. A család lelkét az Intel 22 nanométeres Silvermont mikroarchitektúrájára adja, 2008-as piacra dobása óta ez a legjelentősebb frissítés az Atomok történetében.
A család legfontosabb tagjai a táblagépekbe szánt, modelltől függően két- vagy négymagos Z3000 modellek, amelyek az Intel állítása szerint a közvetlen elődeikhez képest kétszeres számítási, továbbá háromszoros grafikus teljesítménnyel rendelkeznek; ennek ellenére „egész napos” üzemidejű eszközöket lehet velük készíteni. A Z3000 sorozat használatával rendkívül olcsó, ám komoly táblagépeket lehet majd piacra dobni, az egyik első fecske a Windows 8.1-et futtató, 330 dolláros Toshiba Encore lesz.
Haswell a Chromebookokban
Az IDF 2013-on bemutatkoztak a Chrome OS-t futtató legújabb Chromebook laptopok, ám az előző generációs termékekhez képest lényegében csak annyit fejlődtek, hogy már Haswell processzorok dübörögnek bennük, így a keresőcég szerint 9-10 órára emelkedett az akkus üzemidejük. Az első haswelles Chromebookok az Acer, ASUS, HP és Toshiba négyestől érkeznek.
Broadwell
Végül megemlítendő még, hogy az Intel demózta a Broadwell architektúráját is, amely a jelenlegi Haswell utódja lesz. Teljesítményre elhanyagolható a kettő közti különbség, ám a Broadwell akár 30 százalékkal kevesebbet fogyaszthat a Haswellnél, így mégis komoly előrelépésről beszélhetünk.
(A felső kép forrása: Intel Free Press / Flickr)