Jövőbe látni senki sem képes, még az óriáscégek sem, így érthető, hogy nem minden fejlesztés és újdonság, illetve előrejelzés valósul meg úgy, ahogy azt szeretnék. 2016-ban is akad ilyen szép számmal, de mi ezek közül most három olyat szedtünk elő, amelyek az elmúlt hónapokban, illetve tavaly nagyon sokat szerepeltek a hírekben és a mögöttük álló cégek sokáig úgy aposztrofálták ezeket, hogy bizony forradalmat hoznak. Nos, inkább csendben elmúltak, de azért ebből is rengeteget lehet ám tanulni.
Intel tik-tak
Nem is igazán egy konkrét termékről, inkább ütemtervről van szó, amikor az Intel óraművét emlegetik. A Tik-tak egy agresszív termékfejlesztési stratégia, amit az Intel a processzorok fejlesztéséhez használt fel. Anno, a Pentium 4 sötét éveiben, amikor az AMD igazán erősödni tudott, a Tik-tak nagyon nagyot szólt. Kezdve az Intel Core generációval az Intel átállt arra, hogy minden évben valami egészen újat tesz le az asztalra. Az egyik évben a gyártástechnológiában lép előre, majd amikor már nagy hatékonyságot ért el, leváltja a microarchitektúrát is. Az ütem gyilkos, mégis sikerült közel 10 évig tartania az Intelnek, egészen a 22-14 nm-es váltásig. Jelenleg a 14 nm-nél járunk és már hivatalos, hogy három processzorgeneráció is készül ezzel a gyártástechnológiával.
Windows Phone
Mi aztán tényleg az utolsó pillanatig kitartottunk a Windows Phone és a Windows 10 for Mobile mellett, de végül feladtuk. A Windows Phone-nak sok olyan pillanata volt, amikor úgy tűnt, reális fenyegetést jelenthet a két mobil-nagyágyúra, az Androidra és az iOS-re. Anno a termékfejlesztés, az ígéretek, az árak és extrák is érkeztek szép számmal, ám amikor komolyra fordult volna a dolog, a Microsoft valahogy mindig visszavett a tempóból. Aztán jött a Nokia-Microsoft egyesülés, majd a Here eltávolodása a platformtól, a Windows 10 for Mobile kínos csúszása, az app-fejlesztők lemorzsolódása, végül pedig a legutóbbi Microsoft konferencia, ahol a Microsoft kijelentette, idén nem fókusz számára a Windows 10 for Mobile, ezért nem is nagyon törik majd magukat. Mindezt csak megkoronázta az a hír, hogy a Surface Phone-t is minimum egy évvel elhalasztja a vállalat. A hivatalos indok szerint inkább az asztali Windows 10-re fókuszálnak.
Ez már abból is sejthető volt, hogy az MS saját appjai sokkal jobbak Androidon és iOS-en, mint Windows Phone-on, ami minimum aggasztó hír. Ha mindehhez még a Windows 10 for Mobile kusza frissítési stratégiáját is hozzávesszük (az utolsó pillanatban néhány telefon kiesett a támogatottak közül), nem nehéz azt tanácsolni, hogy ne ugorjunk fejest ebbe a kétes jövőjű platformba.
Google Glass
De ne maradjon ki a körből a Google sem. A cég abszolút uralja a keresők, hirdetők, stream videószolgáltatás piacát, de néhány dolog egyszerűen nem jön össze neki. Az egyik ilyen a közösségi média: jelenleg a Google+-szal próbálkoznak, de a Facebooknak még a nyomába sem érhetnek és ez már nem az első próbálkozás. Pénz, jó fejlesztői gárda adott, de valami mégis hiányzik a sikerhez.
A másik zsákutca a Google Glass, aminek megjelenésekor mindenki hüledezett, hogy ez bizony a jövő és mindenkinek ilyen lesz a fején hamarosan. A fejlesztés meg is indult, de azért csak voltak olyan részei a szemüvegnek, amik nem működtek igazán jól, a mindennapos használatban pedig inkább kényelmetlen volt a Glass, mintsem segítség. A projekt egy ideje már csökkentett lángon futott, a Google sem erőltette, míg végül tavaly beszüntették az 1500 dolláros szemüveg árusítását, mondván, alapos átdizájnolás folyik a háttérben egy új Glass reményében. Ezután ismét csend következett, majd idén januárban már nem is volt olyan meglepő, amikor minden elérhetőséget, támogatói oldalt lekapcsoltak.