A hibrid PC-k létjogosultságának megkérdőjelezésével már felhagytak a felhasználók - több olyan szituáció, felhasználási mód is van, amikor kifejezetten kényelmes egy ilyen, mindenre alkalmas gép és sokan azért is választanak ilyet, mert így egyetlen gépen összpontosul minden adatuk, programjuk, nem kell a szinkronizálással bajlódni. A kezdeti lelkesedésben készült hibridek nagy gondja volt, hogy megfizethetetlenül drágák voltak. Ezt követték a szuperolcsó, ámde harmatos teljesítményű modellek, majd mostanra eljutottunk oda, hogy a kettő közti ársávban is találunk használható és említésre méltó modelleket. Ilyen a Switch 11 is.
Külső
Kézbe fogva rögtön érezhető, hogy nem céllövöldés bóvlival van dolgunk, bár ehhez hozzátesz a gép tekintélyes, 1,5 kg-os súlya is. A 11,6 colos kijelzőt rejtő gép kívülről letisztult, elegáns, a borítás abszolút minőségi, a vastagság pedig épp, hogy 2 cm. A Switch 11 V széthúzható hibrid, így a billentyűzet dokkolóról leválasztva a kijelzőt egy komplett, teljes értékű tabletet kapunk, amelyet akár fordítva is visszacsatolhatunk a dokkolóra. Mindezt egy kisméretű, erős mágnesekkel szerelt zsanérnak köszönhetjük, amely összetartja a két részt. A gépet felnyitva egy óriási kávával körbekerített, 11,6 colos, IPS-es, full HD kijelző fogad, amelynek igazán jó a képe, bár az oldalsó széleken a háttérvilágítás fekete háttér mellett jól láthatóan bevilágít. A tabletet kézbe fogva határozottan érezhető a súly, inkább ölben vagy asztalon kényelmes hosszútávú használata. A védelemre is gondoltak a mérnökök, ezért a tablet-rész kijelző felöli oldalát Corning Gorilla Glass védi. Ez igazán hasznos, de az ujjlenyomatok is szépen ott maradnak egytől-egyig.
Az alsó részen egy szokásos elrendezésű billentyűzet fogad, ahol a SHIFT és ENTER gombokkal osztozik a "í" és az "ű", amelyet nehéz megszokni. Ezek alatt egy viszonylag kisméretű clickpad található, amit túl kényelmesnek és pontosnak azért nem mondanánk, de ha nagyon nincsen más, még mindig pontosabb, mint nagy ujjunkkal az érintőképernyőt bökdösni. Mindehhez egy kicsi, hordozható akkumulátor tartozik, így a mobilitásra különösebb panaszunk nem lehet.
Belső
A 200 ezer forint körül beszerezhető Switch 11 V esetében már nem kell félnünk attól, hogy holmi Atom SoC-vel sodor össze a sors. Helyette egy Intel Core M-5Y10c központi egység hajtja a gépet, amelyhez 4 GB RAM és egy 64 GB-os SSD csatlakozik. A CPU teljes értékű x86-os processzor, erősebb, mint egy Atom SoC, de azért a Core i processzorok szintjét ne várjuk el tőle. Cserébe roppant keveset fogyaszt, a hőtermelése pedig olyan szerény, hogy az Acernek sikerült passzív hűtéssel megépítenie a gépet.
A rádiós részért egy Atheros Wi-Fi ac vezérlő a felelős és természetesen a mSD kártyahely is adott, azonban meglepetésünkre a gép oldalán mindössze 1 micro USB és egy normál USB 3.0 található, ami nagyon kevés. Fontos tulajdonsága továbbá a Switch 11 V-nek, hogy a billentyűzet-dokkolóban egy 500 GB-os HDD is rejtőzik, így a nagyméretű fájlokat itt tudjuk kényelmesen elhelyezni. A hibriden egy Windows 10 Home fut az SSD-ről, méghozzá gyönyörűen, akadozások nélkül. Ez jó hír, viszont aki ezt a gépet választja, készüljön fel arra, hogy az első 1-2 óra a felesleges, előre telepített szoftverek eltávolításával fog telni.
Teszt, értékelés
A Switch 10 anno elnyerte tetszésünket, egyszerűen azért, mert 100 ezer forintért nagyon jól használható, szép hibrid gépet tett le asztalunkra az Acer. A Switch 11 V méretben jobban használható, még a mobilitás sem csorbul, de a 2×-es árat meg is kell indokolni. Jelen esetben a kijelző sokkal jobb, még a széles káva és a sok ujjlenyomat ellenére is szép képet kapunk, amelyet ráadásul Gorilla Glass véd. A zsanér kellően erős, nem esik le a dokkolóról a tablet-rész akkor sem, amikor egy kézzel lóbáljuk a sarkánál fogva, ugyanakkor a nyitási szög túlzottan behatárolt, a clickpad nem a legpontosabb, a billentyűzet-elrendezést még mindig nehéz megszokni, na és a kamerák képe szigorúan video chathez ajánlható csupán. Notebook-módban az is zavaró volt, hogy a Switch 11 V fejnehéz, méghozzá komoly mértékben - a tablet-fele a PC-nek túl nehéz lett, így bedokkolva és 90 foknál jobban kinyitva megvan az esély rá, hogy amikor odabökünk a kijelzőre, a gép egyszerűen dob egy hátast.
A Switch 11 V sebességének nagyon örültünk, a Core M nem olyan acélos, mint egy teljes értékű Core I processzor, de azért az atomos hibrideket zsebre vágja. Ez jelentős mértékben az eMMC-t válltó SSD-nek is köszönhető. A dokkolóba rejtett HDD hasznos kiegészítés sokak számára, viszont az USB portok alacsony száma mindenkinek okozni fog néhány kellemetlen percet. A gépen előre telepített Windows 10 Home fut, méghozzá szép gyorsan, de csak azok után, hogy eltakarítottuk a tonnányi kipróbálható és egyéb szoftvereket, amelyekre nem igazán lesz szükségünk. Ez különösen a 64 GB-os modellnél okoz komoly gondokat.
Összességében a Switch 11 V tisztességes és dizájnos hibrid gép mágneses és jól működő zsanér+dokkoló résszel. Az atomos változatoknál sokkal erősebb a Core M CPU, az árba az IPS-kijelző is belefért, sőt, még Wi-Fi ac-t is kapunk. Ugyanakkor ez elég sok pénz és van néhány gond, ami felett nem tudunk szemet hunyni. Említhetnénk a fejnehéz kialakítást, a kissé túlzó súlyt, a Core M-től kiábrándítóan alacsony üzemidőt vagy a nagyon kevés USB portot, ami 200 ezer forint felett már hiányosságnak számít.