A Darmstadti Egyetem kutatóinak egy -260 °C-osra hűtött kristály segítségével sikerült csapdába ejteniük és egy teljes percen belül fogva tartaniuk egy fénysugarat. Nem kis teljesítmény – tekintve, hogy a fény normális esetben 300 ezer km/s-es sebességgel közlekedik.
A németországi kutatócsoportnak fenti teljesítményével sikerült messze túlszárnyalnia a korábbi rekordot: eddig mindössze 16 másodpercre sikerült megállítani a fényt. A darmstadtiak által kidolgozott technológiát a kvantumszámítógépekben hasznosíthatják majd: a módszer idővel az adatok továbbítására és olvasására is alkalmas lehet.
A tudósosok egy speciális módszerrel tették alkalmassá az átlátszatlan kristályt a fény tárolására. A New Scientist beszámolója szerint lézerrel egy szűk, áttetsző „kaput” nyitottak rajta, amelyet, miután magába zárta a fényt, újra becsuktak. A kristály ismét opálossá vált, így a fénysugár nem tudott kiszökni a belsejéből. Fontos megjegyezni, hogy az így létrehozott tároló nem egyszerűen elnyelte a fényt: az végig látható és „olvasható” maradt.
Miután hatvan másodpercig bezárva tartották, az egyetem munkatársai ismét szabadon engedték a fényt. Újra megnyitották a „kiskaput”, így a részecskék mérésének segítségével visszaolvashatták a nyalábba kódolt információt.