Az Antikytherai Gépezet néven ismert, kezdetleges számítógépnek is nevezhető készülék határozta meg, mikor kerüljenek megrendezésre az Olimpiai Játékok az ókori Görögországban. A leletet 1901-ben találták egy hajóroncson Antikythera szigete mellett. A bronzból készült szerkezetet a görögök elsősorban a nap és holdfogyatkozások időpontjainak kiszámításában nyújtott segítséget, ám a legújabb vizsgálatok szerint ezt használták a négy éves olimpiai ciklus pontos ciklusának megállapításához is.
A bonyolult, fogaskerekekkel és tárcsákkal operáló ókori "számítógép" bronz borításán apró feljegyzéseket találtak, amelyek bizonyítják az elméletet. A készülék olyan szintű mechanikus megoldásokat alkalmazott, hogy annak bonyolultságával csak a jóval később – leginkább katedrálisokban használt – óraszerkezetek vehették fel a versenyt.
Háromdimenziós röntgen technológiát alkalmazva több, eddig olvashatatlan, karcolásnak tűnő szövegrészt is kibetűztek a tudósok. Az egyik kis tárcsa mellett például a „Nemea” szó olvasható, ami minden bizonnyal utalás az egykori görög városra, ahol többször is rendeztek olimpiai játékokat. "Nagyon meglepett bennünket, amikor felfedeztük, hogy a készüléken több olyan utalást is találtunk amely szerint ezt használták az olimpia következő időpontjának megállapításához is." – nyilatkozta Tony Freeth, a gépet tanulmányozó tudóscsoport tagja. "Eleinte azt hittük, a gépet csak Görögország keleti felén használták, ám a hónapok nevei, amik a borításra voltak vésve, korintoszi eredetre vallanak, így arra kell következtetnünk, hogy inkább északnyugatról, Korfu vagy Szicília környékéről származik.
Az ókori Olimpiai játékokat először IE 776-ban rendezték meg, és egészen ISZ 394-ig minden negyedik évben megrendezték, amikor is a keresztény római császár, Theodosius betiltotta. Az idén megrendezésre kerülő olimpiát Kínában tartják, és augusztus nyolcadikán indul majd - természetesen ennek indulásához már kissé fejlettebb szerkezeteket vesznek igénybe...