Manapság egyáltalán nem mindegy, hogy meddig húzza egy adattároló, hiszen azon biztosan lesznek értékes dokumentumok a munkából, fontos képek a családról és mondjuk zenék, videók a kikapcsolódáshoz. Természetesen alapszabály, hogy mindenről legyen mentésünk, de egy meghajtó halála még ilyenkor sem túl előnyös dolog. Korábban megvizsgáltuk, hogy vajon meddig húzza egy merevlemez, majd kitértünk rá, hogy az SSD-kben mennyire lehet megbízni. Következzenek a flash meghajtók.
Meddig húzza egy pendrive?
A flash meghajtók - a memóriakártyákkal együtt - nagyban hasonlítanak az SSD-khez. Jóval kevesebb alkatrészből gazdálkodnak, és még strapabíróbbak, de szintén meghatározott mennyiségű írási ciklust bírnak ki, mielőtt bedobják a törölközőt - ez a szám egyébként olyan 3000 és 5000 között szokott lenni. Mivel jóval olcsóbb memóriát használnak hozzájuk a gyártók, ezért általában sokkal kevésbé megbízhatóak, mint egy SSD-meghajtó.
Amennyiben egy pendrive-ot fájlok mozgatására és átvitelére használunk, akkor nem igazán kell aggódnunk az írási limit miatt, az adattároló előbb pusztul el fizikai sérülés miatt (letört csatlakozó, sérült áramköri lapka).
Jó archiválásra?
A pendrive-ok egyes vélemények szerint akár 60 évig is képesek tárolni az adatokat, ha maguk a meghajtók tökéletes környezetben vannak konzerválva. A valóságban ez a szám jóval kisebb, és az SSD-khez hasonlóan a memóriablokkok állapota határozza meg az értékét.
Egy kifejezetten adatok lementésére, majd tárolására vett pendrive évekig is megtartja, ami rajta van, de egy sokat használt meghajtó a fiókban tartva akár hónapok alatt is elveszítheti a tartalmát.
Alapszabály
Az alapszabály pedig az, hogy soha ne felejtsük: egyik adattároló sem húzza örökké. Ha figyelmesen használunk egy meghajtót vagy optimális körülmények között tároljuk valahol eltéve, akkor évekig rajta maradnak az adatok - biztonsági ellenőrzést persze rendszeresen ajánlott végrehajtani, ami az adatok le- és újramásolását is jelenti. A legjobb mindig az, ha két vagy három eltérő helyen is van mentésünk az igazán fontos anyagainkról.
Ti milyen adattárolókat használtok a mindennapokban? Milyen gyakran ellenőrzitek a biztonsági mentések épségét?