Valószínűleg csak nagyon kevesen ismernek olyan embert, aki kizárólag tiszta, előzőleg megmosott kézzel nyúl az okostelefonja, táblagépe vagy laptopja képernyőjéhez. Mivel a legtöbben mindennapi körülmények között használják ezeket az eszközöket, ezért a kijelző nem épp szalonállapotban csillog. A durvább esetekben még akár azt is meg tudná mondani egy szakértő, hogy mit reggelizett a táblagép használója.
Éppen ezért az érintőképernyőket nem árt gyakran tisztítani, de ami azt illeti, a klasszikus monitorokra is ráfér időnként egy alapos áttörlés. Az érintőpaneleknél a gyakori takarítás különösen fontos, hiszen a zsíros és poros, ragadós felülettől csúnya és kevésbé érzékeny a képernyő.
Mit kell venni hozzá?
Ami azt illeti, általánosságban semmilyen drága vagy különleges dologra nem lesz szükség. Bár az érintőkijelzők speciális eszközök, a takarításukhoz semmilyen ördögi felszerelésre nincs szükség.
Tulajdonképpen ha nem túl nagy a gond és a kosz, akkor elegendő egy mikroszálas törlőkendő, ami a legtöbb felhasználó fiókjában már biztos lapul. Sok készülékhez csomagolnak ilyet, de általában a szemüvegekhez is jár. Ha mégsem, akkor párszáz forintért lehet kapni szinte bárhol, drogériákban is.
Az ideális takarítás érdekében kapcsoljuk ki a kijelzőt, és teremtsünk jó fényviszonyokat - a legjobban így látható, hogy mennyire koszos vagy tiszta a képernyő. Amennyiben csak néhány visszafogott ujjlenyomat tarkítja a panelt, akkor akár szárazon is áttörölhetjük a mikroszálas kendővel.
Ha láthatóan zsírosabb a képernyő, akkor jobban járunk, ha enyhén benedvesítjük vízzel a kendő egyik szélét, és először kissé nedves, majd száraz résszel töröljük át a képernyőt.
Mi a helyzet az igazán koszos képernyőkkel?
Természetesen könnyű belefutni annyira koszos kijelzőkbe, hogy azokon már az enyhén vizes kendő sem feltétlen segít. Az is előfordulhat, hogy bizonyos környezetben egyfajta zsírréteg rakodóik a laptop kijelzőjére, amit még a legtöbb kijelzőtisztításra kitalált kendő vagy folyadék sem tud eltávolítani.
Mi a helyzet ilyenkor? Drága tisztítószereket ilyenkor sem kell keresni, elég egy üvegben 50:50 százalékos arányban összekeverni némi desztillált vizet és ecetet. Ennek a segítségével már a legmakacsabb kosztól is meg lehet szabadulni, de persze itt is szükség lesz a mikroszálas kendőre, majd a szárazra törlésre. A műveletet a legjobb kikapcsolt állapotban végezni, és nem közvetlenül a kijelzőre spriccelni, ha permetezős flakont használunk. Ha valaki mindenáron kész terméket vásárolna, akkor a hasonlóan rossz helyzetekre a Q35-ös tisztítóhab jelenthet megoldást.
Időnként ne felejtsük el kimosni a törlőkendőket sem.
Ti milyen gyakran törlitek le a képernyőiteket?