A mobiltelefonok hajnalán minden a percekről szólt, hiszen arra használtuk őket, hogy felhívjuk a többi embert. A túlforgalmazás elkerülése érdekében oda kellett figyelni, nehogy túl sokat beszéljünk. Manapság már sokkal inkább a megabájtok és a gigabájtok miatt szoktunk aggódni, hiszen minden a mobilos adatforgalomról szól. Sokszor még akkor is bajba lehet kerülni, ha a csomagunk korlátlannak van hirdetve - például úgy, hogy néhány gigabájt után lekorlátozzák a sebességet.
Használjunk bármilyen előfizetést is, az adatforgalommal való takarékoskodásra mindig jó odafigyelni. A legegyszerűbb egy Wi-Fi-hálózat használata, amikor csak lehetséges: reptéren, áruházban, kávézóban. Az alábbiakban megmutatjuk azokat a tevékenységeket, amelyeket mobilnetről mindenképp érdemes elkerülni.
YouTube-feltöltések
Sokan vannak, akik nem bírják kivárni, hogy megosszák a legújabb mutatványukat a világgal, azonban a YouTube-ra való feltöltés mobilnetes szemszögből nem veszélytelen. A beállításoktól függően a HD-videók minden egyes perce akár 200 megabájtot is foglalhat, amit természetesen fel is kell valahogy tölteni a videomegosztóra. Ha cél a jó minőség, akkor öt darab egyperces videó akár egy teljes gigabájtot is elfogyaszthat. Megéri inkább kivárni, amíg Wi-Fi-közelbe jutunk.
Videobeszélgetések
Skype, FaceTime - nagyon népszerűek, azonban ha kizárólag mobilnetes elérésünk van, akkor az adatforgalmi keretet is erősen tudják gyilkolni. Természetesen a fogyasztásuk nagyban függ attól, hogy mennyire jól optimalizált a konkrét app, és, hogy milyen felbontásban telefonálunk. Rosszabb esetben akár 3 megabájtot is fogyaszthat egy app, percenként.
Online játékok
Természetesen nem minden játékra igaz, hogy nagy adatforgalmat generál, de mielőtt elindítunk valamit, ezt a kérdést mindenképp érdemes átgondolni. Az olyan valós idejű akciók, mint az Asphalt 8 vagy a Modern Combat 5: Blackout akár 1 megabájt adatforgalmat is generálhatnak egy percnyi játékidő alatt.
Zenei streaming
Nagyon könnyű egy zenei streaminggel foglalkozó szolgáltatón keresztül zenét hallgatni, és még ideális is út közben, például a vonaton. Az adatforgalmi keretet viszont gyorsan hazavághatja bármelyik, hiszen 320 Kbps-os bitráta mellett percenként 2,4 megabájt, óránként 115 megabájt forgalmat generálunk. Mivel könnyű beleszaladni a több gigabájtos mennyiségbe is, ezért egyes mobilos appok alacsonyabb bitrátával is működnek. Ha a szolgáltatás lehetővé teszi, Wi-Fi-n keresztül érdemes offline hallgatásra elmenteni a számokat.
Videós streaming
Ha a zenei streaming rossz volt adatfogyasztás szempontjából, akkor a videós egyenesen rettenetes. Egy percnyi képanyag akár 50 megabájtba is kerülhet, egy órányi HD-videó pedig 3 gigabájtba. Természetesen a konkrét adatmennyiség a szolgáltatástól függ, de a szám mindenképp nagy lesz. Szerencsére léteznek olyan appok, amelyek a streaminggel foglalkozó oldalakról is tudnak lementeni videókat későbbi, offline használatra.
Ti mennyire figyeltek az adatforgalmatokra?