Ínséges időket élünk, tombol a forróság, termeli az áramszámlát a légkondi, és nem tudjuk, mivel sújt még minket az élet, de az biztos, hogy ha valamin most spórolhatunk, érdemes kompromisszumokat kötni. Szerencsére a játékkonzolok esetében lehetőségünk van elvégezni néhány beállítást, amivel lejjebb szoríthatjuk fogyasztásukat, mely egyébként kikapcsolt állapotban sem 0 W.
Nem mellesleg a környezetet is óvjuk, ha csak annyi energiát használunk, amennyi feltétlenül szükséges, és nem kell nagy dolgokról lemondanunk.
A PlayStation 5, valamint az Xbox Series X és S esetében különösen ügyeltek arra a tervezők, hogy ne falják az energiát, ha nem muszáj, így amikor a digitális boltot böngésszük vagy filmeket nézünk, a fogyasztás alacsonyabb, mint erőforrásigényes játékok futtatása közben.
Az alábbi beállítások elvégzésével azonban jobb esélyeink lesznek, ha az a célunk, hogy átlagfogyasztás alatt maradjunk.
Xbox One és Xbox Series X|S
A Microsoft konzoljain eleve aktív az Instant On mód, ami egyfelől szuper, hiszen a gépek villámgyorsan bekapcsolnak, a játékaink akkor is frissen maradnak (többé-kevésbé), ha napokig nem indítjuk el a konzolt, és okostelefonunkról is kérvényezhetünk telepítést, hogy mire hazaérünk a munkából, már csak a játék indítása legyen hátra. A Series konzolok ebben a készenléti állapotban 10-13 W energiát esznek, a Series S aktív változatában 74 W-ot, a Series X pedig 153 W-ot is elvisz a Microsoft számításai szerint.
Az energiatakarékos mód aktiválása viszont egyértelműen segít, ezt mind az előző, mind a jelenlegi generációs gépeken megtaláljuk. A Beállítások app Általános menüpontjában, az Alvó üzemmód és indítás csempét választva érhetjük el, az Alvó üzemmódot lenyitva válasszuk az Energiatakarékos lehetőséget. Ha már itt járunk, érdemes a Kikapcsolás ennyi idő múlva lenyílóknál a legalacsonyabb értéket választani, egyik gép se fusson fölöslegesen.
PlayStation 4 és PlayStation 5
A PlayStation konzolok esetében több dolgot érdemes megnézni, észben tartani. Egyfelől ajánlott mindig a pihenő üzemmód helyett a teljes kikapcsolást választani, a kettő opció egymás alatt helyezkedik el. Másrészt a Beállításokban megtaláljuk az energiatakarékossági lehetőségeket (PS5-ön a Beállítások -> Rendszer almenüben), ahol megadhatjuk, milyen hosszú inaktivitás után aludjon el a gép, és mely funkciók legyenek elérhetők pihenő üzemmódban. Ezek kikapcsolása minimálisan, de ugyancsak segíthet; a biztos viszont a gép teljes kikapcsolása. A kontrollerek elaltatásának idejét szintén szabályozhatjuk. Ha narancssárga LED-fényt látunk, a pihenő mód aktív, ha a masina nem világít, akkor szépen pihen.
Ezekkel a beállításokkal valószínűleg nem fogsz havi szinten ezer forintokat spórolni, de ha a sok kicsi összeadódik, az már meglátszik.