Legyen elég kompakt, hogy el tudjuk vinni, de elég erős ahhoz, hogy videót szerkeszteni és játszani is lehessen rajta. Általában ez az első dolog, amit elvárunk egy laptoptól, de sajnos a kép sokkal összetettebb. Miközben a táblagépek és a phabletek nagyon népszerűek, sok dologra - főleg komoly játékra és munkára - még mindig egy jó laptopra van szükségünk. Egy 4-5 éves notebook sem mindig teszi meg, ezért fontos, hogy a laptop ne legyen túl öreg, és a rendelkezésünkre álló kerethez mérten azért igazodjon az igényeinkhez. De mire érdemes figyelni a laptop kiválasztásakor? Ebben a cikksorozatunkban megmutatjuk.
Válassz platformot
Nem könnyű a feladat, amikor el kell dönteni, hogy milyen operációs rendszert szeretnénk. Segíthet, ha ismerjük a fontosabbak előnyeit és hátrányait.
Chrome OS
A Chrome OS például bár hazánkban még nem igazán elterjedt, de megfontolandó alternatíva. A Google rendszerét az olcsó és könnyűsúlyú laptopok jellemzik. Bár a Chrome OS egyszerű és biztonságos, sok értelemben korlátozott. A felhasználói felület a Windowsra hasonlít, alkalmazások menüvel, asztallal, és húzható ablakokkal. A munkánk során viszont leginkább a Chrome-ba vagyunk zárva, és az appok is csak webes hivatkozások. Offline appból igen kevés van, de ha internetezésre kell egy egyszerű és olcsó gép, akkor a Chromebookoknak is érdemes esélyt adni.
Windows
A windowsos notebook általában jóval olcsóbbak a MacBookoknál, és dizájnban is több lehetőséget biztosítanak, hiszen sok gyártó foglalkozik velük. A Microsoft rendszeréhez érintőkijelzős gépet is vehetünk, illetve hibrid, átalakítható noteszeket is. A Windows 8.1 kiváló operációs rendszer, bátran választható a mindennapokra - ha valaki már most a Windows 10-re pályázik, akkor is jó megoldás, hiszen ingyenesen frissíthető lesz. A windowsos gépek között üzleti modelleket is lehet találni, amelyek többek között ujjlenyomat-olvasót kínálnak extraként. Ugyanezek a modellek értelemszerűen akár Linux rendszerrel is használhatóak.
OS X
A harmadik és egyben legdrágább lehetőség az Apple OS X rendszere, abból is a legújabb, a Yosemite. A MacBook Air és a MacBook Pro gépek jól működő és könnyen használható rendszert ajánlanak, a kezelés még a Windows 8.1-hez képest is egyszerűbb. A legutóbbi verzió óta az iOS-szel rokonlélek lett az OS X - például az iPhone-ra érkező hívásokat is fogadja -, így Apple eszközök mellé ideális választás. A MacBookok minőségben és dizájnban is gyakran felülmúlják a windowsos riválisaikat. Miközben a Windowsra jóval több szoftverből válogathatunk, addig a Mac App Store az OS X-en könnyű és biztonságos lehetőséget garantál a programok beszerzésére. Mindennek viszont ára is van, az Apple gépei egyáltalán nem olcsóak.
Fontos a jó méret
Mielőtt bármilyen gépet is kinéznénk, a legfontosabb a méret meghatározása. Mennyire legyen hordozható? Ez a mi igényeinktől függ. Következzenek a leggyakoribb méretek.
11-12 hüvelyk
A leglaposabb és legkönnyebb gépek általában 11 és 12 hüvelykes kijelzőket kapnak. Nagyon könnyen hordozhatóak, cserébe viszont a kijelző és a billentyűzet apró, ami sokaknak lehet gond.
13-14 hüvelyk
Talán a legjobb átmenetet kínálják a hordozhatóság és a használhatóság között. A 13 és 14 hüvelykes gépek még nem túl nehezek, de már ideális méretű képernyővel és billentyűzettel rendelkeznek. Felárért elképesztően könnyű gépeket is lehet kapni, mint például a Dell XPS 13 vagy a Lenovo ThinkPad X1 Carbon.
15 hüvelyk
Bár ez a legnépszerűbb méretkategória, de az ekkora notebookok általában már vastag és nehéz gépek. Cserébe általában ezek a legolcsóbbak, és ideálisak, ha nem akarjuk túl sokat cipelni őket. A kijelző mérete is ideális, a régebbi modellekben pedig DVD-író is akad.
17-18 hüvelyk
Ha egész nap az asztalon marad a notebook, akkor egy 17 vagy 18 hüvelykes a legjobb alternatíva. Ezek a gépek már elképesztő teljesítményre is képesek lehetnek, ami a csúcskategóriás játékoknak is elég. A hordozhatóság és az üzemidő itt ismeretlen fogalmak, hiszen a nehéz laptopban nagyon energiaigényes hardverek találhatóak.
Ti mikor terveztek új laptopot venni?