Ahogy a megfizethetetlen luxusból hétköznapi perifériává szelídültek az SSD-k, úgy tűnt fel egyre több gyártó a színen, aminek eredményeként ma már nehéz újdonságra bukkanni a SATA6G-mezőnyben. A Transcend neve ismert hazánkban is, mint másodvonalas gyártóé, ami persze még nem akadályozza meg a céget, hogy versenyképes tárolóval jelentkezzen. A legújabb, SSD370S még meglepetést is tartogat és a tisztességes támogatásról sem kell lemondanunk.
Ismerős vonalak
Az SSD370S modell a gyártó Solid State Drive palettáján a legújabb, legfejlettebb modell. Azt érdemes tudni a Transcendről, hogy már nagyon régóta a piacon van, de amellett, hogy Magyarország nem éppen a kiemelt célpontja, azért is kevésbé ismert a neve, mert főleg speciális felhasználásra és szerverkörnyezetbe gyárt termékeket. Ezek többségében DRAM-modulok, de a NAND-alapú flash tárolók világában is otthonosan mozog a gyártó. Amellett, hogy sok-sok szabadalma van, néhány egyedi termékkel is betalált már. Manapság ez az Apple gépek kiegészítőire igaz. Itt egyedi kialakítású SSD-ket, illetve az SD kártyahelyre illeszthető, a gép oldalvonalába tökéletesen belesimuló kártyákat készít. Ez utóbbi igazán hasznos: viszonylag olcsón bővíthetjük notebookunk, hibridünk vagy éppen Macbookunk tárhelyét egyetlen kártya behelyezésével.
Az SSD370S a középmezőnyt célozza, így egyértelmű, hogy SATA6G csatlakozást használ. A 256 GB névleges kapacitású tároló 2,5 colos és 7 mm vastag, a borítás pedig elegáns és teljes egészében fém. A dobozban található egy 3,5 colos beépítőkeret is, ami hasznos, de ennél talán fontosabb, hogy könnyen kezelhető és megbízható rendszerklónozó szoftvert is kapunk vele. A szoftver kezelőfelülete kissé fapados, azonban minden funkciója hasznos: a klónozás mellett a Firmware-t is frissíthetjük és a tároló állapotát is nyomon követhetjük.
Trükkös belső
A meglehetősen könnyű, mindössze 58 grammos SSD fémházába a már ismert Silicon Motion SM2246EN vezérlő került - ilyet találunk például a Crucial BX100-ban vagy az ADATA SP610-ben is. Ez a vezérlő 20 nm-es, 2D-s Micron MLC NAND flash chipeket hajt, összesen 238,47 GB hasznos tárhellyel, ám az SSD370S különlegessége, hogy a firmware-t egy az egyben a Transcend készítette. A cél az üzleti felhasználás során fontos szolgáltatások beépítése volt és ez egészen jól sikerült is, ugyanis ennek köszönhető az AES-256 belső titkosítás. Az adatbiztonságra és élettartamra sem lehet panasz, a gyártó 280 TB írásra hitelesítette a meghajtót, ami magas érték, továbbá a 3 év garanciát is megkapjuk.
Sajnos a teljesítménymérés után nem mondhatjuk, hogy új kihívója lenne a HyperX/Crucial és legfőképp a Samsung SSD-inek. Az 500 MB/s-körüli szekvenciális tempó teljesen jónak tekinthető, továbbá nagyon megnyugtató, hogy írás közben sem behúzott kézifékkel pörög az SSD370S, igaz, itt már az 500 MB/s nincsen meg egy esetben sem. Az IOPS-értékek már nem ennyire fényesek: A 70 ezres érték csak a középmezőnyre elegendő teljesítmény, a TOP SATA6G SSD-k 90-100 ezer IOPS-re képesek.
Összegzés
A Transcend SSD-je tehát nem tartogat kellemetlen meglepetéseket, és miközben teljesítménye jó közepes, addig kapunk egy használható szoftvert, klónozót és grátisz AES-256 titkosítást is. Amiben az SSD370S versenyezni tudna, az az ár lenne, azonban ez egyelőre nem teljesül - a Samsung 850 EVO-val egyárban, a Crucial/Kingstonnál drágábban kevesen fogják a másodvonalas gyártó egyébként jó termékét választani. Ha mégis ilyen SSD-vel sodorna minket össze a sors, nyugodtan dőlhetünk hátra, jó teljesítményű, kivételesen könnyű és megbízható tárolóval van dolgunk.