Vitathatatlan az NVIDIA elsöprő fölénye a videokártyák piacán: jó időben jó termékeket dobott piacra, amelyeket olyan áron tudott gyártani, hogy árazással se tudja megszorongatni őt az AMD. A GeForce 9-es széria fogyasztása kiváló, a 3D-teljesítmény is rendben van, ahogy a szolgáltatásokkal sincsen gond, csupán egy szegmensről elfeledkezett az NVIDIA, méghozzá az egyik legfontosabbról. A GTX 960 és a GTX 970 között ugyanis 30-50 ezer forintos űr tátong, pedig ebben a régióban, közel a 80 ezer forinthoz, sokan választanak VGA-t. Nekik készült a Radeon R9 380X GPU, ami köré szép kis kártyát körített a Sapphire. Le is teszteltük.
Jó egyensúly
Az NVIDIA érthetetlen módon megfeledkezett erről az árszegmensről, de az AMD sem csinálta sokkal jobban. Az NVIDIA már egy ideje szellőzteti a GTX 960 Ti-t, ami majd hiánypótló kártyaként érkezik ebbe a szegmensbe, de ezúttal az AMD volt a gyorsabb.
Az AMD tavaly nyáron a Radeon R9 285 utódját, az R9 380-at küldte ebbe a régióba, azonban a kártya 3D-teljesítménye nem felelt meg az elvárásoknak, ahogy az ára sem volt éppenséggel barátságos. A legújabb modell ezt igyekszik javítani, de közben az elnevezésből az is jól látható, hogy nem a Fiji GPU-ból készült el egy megfizethető "titkos fegyver". A Radeon R9 380X videokártya a "sima" 380-as modellen megismert Antigua GPU-t kapta, amely Graphics Core Next (GCN) 1.2 alapokra épül. Ez a jelenleg elérhető legfejlettebb Radeon GPU, már ami a szolgáltatásokat és a DirectX 12-támogatást illeti. Kapunk Freesync-et, teljes Crimson drivertámogatást, 4K-kimenetet, Virtuális szuperfelbontást és egyéb finomságokat, de aki valami sokkoló újdonságot, HDMI 2.0-t vagy magasabb szintű DX12-támogatást keres, csalódni fog.
Jó hír, hogy a chip teljes értékű, vagyis minden blokk aktív, így 2048 shader, 128 textúrázó és 32 RoP egység várja csőre töltve kedvenc játékainkat. A grafikus chiphez 256 biten kapcsolódik a GDDR5 fedélzeti memória, amelyet szintén nem apróztak el, így 4 GB-ot kapunk minden R9 380X kártyán, ahogy a Sapphire R9 380X Nitro-n is.
Az 5 milliárd tranzisztort hűteni is kell, pláne úgy, hogy a Sapphire a tesztre érkezett (és a cég kínálatában egyelőre egyedüli) Nitro R9 380X-en szolgálatot teljesítő GPU gyári, 970 MHz-es alapórajelét feltornázta 1040 MHz-re, a fedélzeti memória órajelét pedig effektív 5700 MHz-ről 6 GHz-re. A Sapphire nem is bajlódott holmi költségtakarékos hűtéssel, de új megoldást sem fejlesztett ki - a már bevált, de nem túlzottan drága Dual-X hűtési rendszerét vetette be, amely természetesen már a dinamikus, terhelésfüggő ventilátorszabályzással dolgozik, így 2D-módban a kártya passzív hűtéssel is beéri. Ez igazán bravúros, tekintve, hogy a kártya két darab, hattűs kiegészítő tápcsatlakozót igényel és játékok alatt bizony meglehetősen sokat fogyaszt.
Mérések
A mérésekből jól látszik, hogy a Radeon R9 380X nem ijed meg a maximális részletességtől, sőt, a GTX 960-nal ellentétben full HD-felbontás mellett a 30 fps-t is garantálja minden játék alatt, ahogy WQHD-felbontásban sem teljesen őrült ötlet kipróbálni a kártyát. Az R9 380 és GTX 960 nem képes megszorongatni a 380X-et, ami igazán jó hír, sőt, több játék alatt is 60 fps körül ingadozott a sebességmérő, ami a gyengébb kártyáknál nem jellemző. Ugyanakkor a fogyasztás tekintetében már egy másik kategória az R9 380X, ugyanis ez meglehetősen magas volt - közelebb állt az R9 390-hez, mint a kisebb, sima R9 380-hoz.
Fenyegetés a múltból
A Radeon R9 380X-re óriási szüksége volt az AMD-nek, mert végre egy komolyan vehető, fejlett és hardcore játékra is bevethető videokártyát tett le az asztalra, de sajnos azért azt sem jelenthetjük ki, hogy telitalálat lett az új modell.
Az árnyoldal ismét az árazás és a konkurencia. A hazai piacon körül nézve hamar kiderül, hogy a 90 ezer forintos Sapphire kártya nagyjából középen található: már 82 ezer forintért is kapunk 380X-et, és akad 96-98 ezer forintos modell is. Ezzel szemben a sima R9 380 már 63 ezer forintért a miénk lehet, ami komoly megtakarítás, ha beérjük kb. 15 százalékkal szerényebb teljesítménnyel és FHD-felbontással. A 90 ezer forinttól már a 100-105 ezer forintos Radeon R9 390 vagy a GeForce GTX 970 sincsen vállalhatatlanul messze, miközben mindkét kártya lényegesen, kb. 30 százalékkal erősebb bármelyik R9 380X-nél. Ha még a régebbi, R9 280X-et vagy GTX 780-at is ide vesszük, látható, hogy az R9 380X kezdőára erősen túlzó. Ha 80 ezer forint alatt, 70-75 ezer forintért dobta volna be ezt a modellt az AMD, most abszolút győztest avatnánk, ami úthenger módjára döngöli a földbe a középkategóriás GeForce-okat és nagyon kínos helyzetbe hozza az NVIDIA-t a GTX 960 Ti piacra dobása előtt. Így csak azt tudjuk javasolni, várjatok még vele (ha kibírjátok) egy-két hónapot, mert a 90 ezer forintos ár egészen biztosan szelídülni fog, különösen a GTX 960 Ti megjelenésével.