Abszolút fejlett és friss a Gigabyte Z170-es lapja, amely a HD3-as jelölést kapta, azonban a nevéből is kitalálható, hogy egyvalamiben megragadt a múltban: ez a memória. Az ATX méretű alaplap az Ultra Durable szériába tartozik, amely garantálja számunkra, hogy kiváló minőségű, strapabíró komponenseket kapunk, sőt, a dizájn sem utolsó szempont. Ennek szellemében nincs is miért szégyenkeznie a Z170-HD3 DDR3-nak, a fekete nyáklap és az aranyozott színű hűtőbordák igazán jól mutatnak még egy plexi oldallapos házban is.
Szolgáltatások
A 30 ezer forintos lapon a gyártó nem spórolt a szolgáltatásokkal, de arra azért figyelt, hogy felesleges extrára ne költsön. A Z170-es chipkészletnek minden szolgáltatását kiélvezhetjük, az összes USB portot, a RAID-et és még a teljes sebességű, 32 Gbit/s-os M.2-t, illetve a 16 Gbit/s-os SATA Expresst is. Emellett a lap 4 DIMM foglalatban várja a DDR3/DDR3L modulokat, sőt, a tuningról sem feledkezett meg a gyártó, így a DDR3 RAM-ot akár effektív 3200 MHz-ig is felhúzhatjuk.
A minőségi CPU-foglalat és a megfelelő méretű VRM-hűtőbordák mellett egy teljes sebességű és egy ×4-es PCIe foglalatot is kapunk, így a CrossFireX kiépítés támogatott, valamint a régebbi komponenseket használó vásárlók számára jó hír, hogy két PCI foglalat is került a lapra.
Azért ha jobban beleássuk magunkat az alaplapra integrált vezérlők listájába, látható, hogy hol húzta meg a nadrágszíjat a gyártó. Az audio-rész ugyan megkapta a hangzatos Noise Guard funkciót és ledes megvilágítás is felhívja a figyelmet az elszeparált áramkörre, azonban a kodek chip egy elavult ALC887 modell, aminél azért jobban örültünk volna az ALC1150-nek. Szintén alapszintű a Realtek gigabites LAN chip: bár alapfeladatokra bőségesen elegendő, játékra és komolyabb hálózatos felhasználásra van ennél jobb megoldás is (Intel, Killer).
Az alaplap több pontján is látszik, hogy néha kompatibilitás, néha költségcsökkentés miatt kicsit múltidéző, és sajnos utóbbinak az USB Type-C csatlakozás is áldozatául esett. Ez persze most még nem túl sok felhasználónak lesz komoly érvágás, azonban néhány éven belül extra kiadásunk lehet emiatt, ahogy az USB 3.1 Gen2, vagy Thunderbolt 3 is hiányozhat idővel. Persze ezekre nem is számítottunk egy 30 ezer forintos lapnál (SLI-re sem), miután mindegyik szolgáltatás komolyan megdobta volna a vételárat.
Nincs kivétel
A DDR3+PCI+ALC887 múltidézés ellenére a Z170-HD3 DDR3 nem lóg ki a Z170-es lapok sorából, amikor a szoftveres extrákra kerül a sor. A Gigabyte tényleg minden, a lap által támogatott opciót biztosít, így természetes az UEFI-opció, valamint minden saját szolgáltatás is. Ezek között ott a kedvencünk, a továbbra is hasznos Dual BIOS kétchipes megoldás, az EasyTune és az APP Center is, amely minden Gigabyte szolgáltatást egybefog.
A mérések során arra is kíváncsiak voltunk, mit veszítünk azzal, ha a DDR4 helyett DDR3-at adunk a Z170-es rendszerhez. A tesztek kimutatták, hogy a DDR3-1600 és a DDR4-2133 közötti váltás egy Core i7-6700K processzorral kb. 10 százalékos gyorsulást eredményez. Ez szintetikus teszteken gyönyörűen ki is jött, azonban amint valós használatot szimuláló programok kerültek elő, a 10%-os előny elolvadt. A fogyasztásnál is sikerült némi eltérést kimutatnunk, itt maximális terhelés mellett jobban teljesített az 1,2 volton dolgozó DDR4. A pontos mérési eredmények és a DDR3-DDR4 összehasonlítása következő PC World számunkban részletesen olvasható.
Kinek érdemes múltidézni?
Aki most váltana alaplap+CPU-t egy régebbi, DDR3-as rendszerről, logikusan nézi a DDR3-as LGA1151 lapokat, ugyanis így megspórolhatja a memóriavásárlás költségeit. Amennyiben DDR3-as modulból 16 GB vagy annál több áll rendelkezésünkre, ez nem is rossz döntés, ezzel a mennyiséggel még jó ideig kihúzzuk és majd elegendő lesz váltani DDR4-re akkor, amikor már a DDR4-3200-as szabvány lesz a JEDEC-által támogatott alapsebesség. Aki azonban 4-8 GB DDR3 modullal rendelkezik, esetleg teljesen új gépet épít LGA1151 alapokon, annak nem érdemes a DDR3-ban ragadnia. A DDR3-DDR4 modulok árai megegyeznek, márpedig a DDR4 ugyanannyi pénzért cserébe valamivel jobb teljesítményt, alacsonyabb fogyasztást és nagyobb maximális kapacitást kínál. Természetesen erre az eshetőségre is készített 30 ezer forint körül beszerezhető alaplapot a Gigabyte, aki azonban már eldöntötte, hogy megtartja DDR3-as moduljait, nem jár rosszul a Gigabyte Z170-HD3 DDR3-as, alsó-középkategóriás árazású és pontosan ehhez szabott tudású alaplappal.