Ijesztően extravagáns a Cougar új, csúcskategóriás egere, amely alumíniumból készült és rengeteg mindenre képes. A Cougar új márka Magyarországon, de külföldön már jól ismert, bejáratott név, így nem kell attól tartanunk, hogy valami próbálkozást kapunk 24 ezer forintért. A tavaly iF dizájn díjat nyert egér kétféle színben, feketében és ezüstben érhető el és nagyon látványos csomagolásban érkezik. Belül nem sok mindent kapunk – itt az egér, a cserélhető súlyok és egy miniatűr leírás néhány matricával megspékelve.
Külső
A 700M a Cougar csúcsegere és mint ilyen, igyekezett a cég mindent belezsúfolni. A nyitott kivitel az egyik ilyen extra, de fontos már az elején leszögezni, hogy ez nem ment a stabilitás rovására: az egér masszív, amit javarészt az alumínium váznak köszönhet. A keresztalakú, „U”-formájú alumínium felül a görgőt fogja közre, elöl egy ledet rejt, hátul pedig egy csavart találunk rajta. Ez a csavar arra szolgál, hogy a cserélhető méretű tenyértámasz magasságát és dőlésszögét állítsuk. A leírás szerint a szélesebb, nagyobb a normál módú használatra, a másik a sportra szolgál – nyilvánvalóan e-sportról van szó, ezt senki ne értse félre.
Az oldalsó részek érdesítettek és gumírozottak, de nem kimondottan tapadósak, így a kezünk nem izzad bele, de nem is csúszik meg egykönnyen. Gombokból összesen nyolcat kapunk, amely ideális szám: se nem kezelhetetlenül és feleslegesen sok, de hiányunk sem lesz. A felső két nagy főgomb kellően széles és könnyedén, stabilan kattintható – ez részben a külső, felhajló kereteknek is köszönhető, melyek a kényelmet is nagyban növelik. A csúcskategóriában obligát DPI-választó gomb mellett két olyan gomb is került az egérre, amelyeket nagyon kedvelünk. Az egyik a konkurens egereken is favorizált sniper-gomb, a másik pedig egy általánosan konfigurálható, egyébként másodlagos lövésre, gránátdobásra ideális baloldali gomb, amelyet könnyedén elérünk mutatóujjunkkal és feleslegesen időt sem pazarolunk arra, hogy ujjunk elvándoroljon egy távolabbi pontba, vagy a billentyűn matassunk. Jobb oldalra nem kerültek extra gombok, de ez nem is lenne kényelmes, viszont a bal oldali hüvelykujj-támasz kényelmes és stabil fogást biztosít, arról nem is beszélve, hogy a sniper-gomb jobb helyen nem is lehetne. A görgőről is szeretnénk szólni. Ez gumírozott és meglehetősen széles, így könnyedén kezelhető, nem fogjuk elvéteni, de egy kicsit túlságosan is „akad” a kattanások között. Ez fegyverváltásnál még jól is jön, de mindennapos használatnál szokni kell.
A súlybeállítás sem maradt le: itt ugyan a súlyelosztást nem tudjuk szabályozni, de középre 4 darab, egyenként 4,5 grammos súlyt helyezhetünk be. A géphez 1,8 méteres, textillel borított kábellel kapcsolhatjuk a 700M-et. Itt ötletesen az egérnél egy törésgátló vigyáz a kábelre, de mi amúgy a kellemesnél keményebbnek, merevebbnek találtuk.
Belső
A Cougar 700M-ben a belső alapján sem csalódtunk. Az egérben egy ARM processzor dolgozik, amire szükség is van, mivel 8200 dpi-s érzékenységhez 1000 Hz-es másodpercenkénti lekérdezés tartozik. Emellett az egér mind a 8 gombja programozható, amelyhez az UIX keretprogramot használhatjuk. Ez a program igazán jól sikerült, mi abszolút elégedettek voltunk vele. Bal felül a profilt választhatjuk ki, a bal alsó sarokban pedig a beállítólapokat. A világításnál 16,7 millió árnyalat közül választhatunk, de ennek mi túl sok értelmét nem láttuk – sötétben nem rossz, de egyébként nem feltűnő és lehet élni nélküle. Ennél sokkal fontosabb a Performance panel, amelyen a DPI-lépéseket, a lekérdezést, a gyorsítást, a görgetés sebességét és a Sniper DPI-beállítást adhatjuk meg.
A legtöbb időt persze a programozással fogjuk eltölteni a Key Assignment lapon. Itt az alapvető billentyű-hozzárendelés mellett speciális funkciókat is beállíthatunk, illetve a makró pontban rögzíthetjük összetett parancsainkat. Amint ezt elmentjük, a program az egérbe is feltölti a beállításokat, így minden gépen megkapjuk ezt a funkcionalitást.
A programnál maradva még egy nagyon fontos funkciót szeretnénk kiemelni. Amennyiben Cougar játékos billentyűzetünk is van, a profilokat egybe rendelhetjük, így amikor a billentyűzeten profilt váltunk, automatikusan az egér is profilt vált. Emellett megadhatjuk azt is, hogy az egéren egy gombot lenyomva a tasztatúra megadott funkciói megváltozzanak, sőt, a makrórögzítő gombot az egér azonnali (on-the-fly) programozására is használhatjuk.
A teszt során természetesen a mindennapi használat, weboldal-görgetés és egyéb feladatok mellett a játéké volt a főszerep, azon belül is az FPS-eké. Itt a Cougar 700M szuperül helyt állt. A sniper-gomb nagyon-nagyon hasznos, a másodlagosnak felprogramozott tűzgombot pedig imádtuk – gyorsan elértük és a célzást sem vitte el a kattintás. A precizitás tökéletes volt, a felbontást pedig a saját ízlésünkhöz tudtuk igazítani akár használat közben is. A kissé fejnehéz egérbe mi minden súlyt belepakoltunk, így nem vált kényelmetlenné, hogy a tenyértámasznál nagyon könnyű a 700M. A precíz célzásban sokat segített az is, hogy az egeret játéknál a saját, „Control” típusú egérpadján teszteltük. Ez egy textilezett egérpad gumírozott alsórésszel. Az óriási, „L”-es méretű egérpad sem kerül vészesen sokba, mindössze 4 ezer forint, amiért garantáltan sima és kiváló felületet kapunk.
Összegzés
A Cougar új név hazánkban, de jobb, ha megjegyezzük, mert perifériái nem csak jól néznek ki, de minőségben és szolgáltatásokban is megkapjuk a luxust. 26 ezer forintos árával a 700M egy kimondottan drága zsinóros gamer egér, de cserébe tényleg egyedi szolgáltatásokat és masszív, de kényelmes dizájnt kapunk. A nyitott felépítés ijesztő lehet elsőre, de csak így sikerült a testre szabható formát megtartani – az állítható és cserélhető tenyértámasz nagyon hasznos extrák és tenyerünk szellőzését is biztosítják. Ha bele kéne kötni a 700M-be, mi az ára mellett (20 ezerért sokkal vonzóbb lenne) a túl merev kábelt, a felületkalibráció hiányát és a kényelmes, de kissé nehezen tekerhető görgőt emelnénk ki – szőrszálhasogatások, de ennyi pénzt nem mindennap adunk ki egérre.