Hirdetés

TESZT: Asus RoG GX700 - A piramis csúcsán



|

A gamer notebookok kiváló terepet biztosítanak a gyártóknak, hogy egymásra licitálva minél többet adjanak a játékosoknak - nos, ezt a licitversenyt ezúttal toronymagasan az Asus nyerte.

Hirdetés

Az Asustól nem idegen extrém hardvert készíteni, de az igazi finomságok azért csak a Republic of Gamers szériában jelennek meg (na jó, azért a WS alaplapok is szuperek, csak máshogy). Szóval a RoG gamer notebookok már eddig is kedveltek voltak hazánkban, méghozzá azért, mert vagány külsőbe bújtatva egészen jó teljesítményt és minőséget kaptunk elérhető áron. A G75x-es széria mind a mai napig sikeres, de itt volt az ideje valami egészen lélegzetelállítót készíteni, aminél a kompromisszum szó még csak gondolat szintjén sem merül fel.

Hirdetés


Külső

A hosszas tervezgetés végeredménye a GX700VO lett, amely a gamer notebookok csúcsragadozója. Ez vitán felüli, ugyanis azért, hogy nehéz legyen belekötni a gépbe, az Asus mérnökei egyszerűen fogták a legújabb, legjobb hardvereket és mind belepakolták egy gyanúsan keskeny és "könnyű" gépházba. Sőt, néhány dologból mindjárt kettőt is pakoltak egymás mellé.


Már akkor gyanút fogtunk, hogy itt valami különlegesség érkezik, amikor a notebook egy saját részre készített bőröndben érkezett - egy elég nagy bőröndben. Ez nem a tesztelők kiváltsága, ez a géppel jár minden vásárlónak.


Kibontva, kívülről tehát egy 3,6 kg-os, viszonylag vékony, 35 mm-es notebookot látunk, amely az obligát alumínium borítást kapta. A fedlapon a RoG-jelet látjuk és természetesen a világítás sem maradt le. A portok a két oldalra szorultak, illetve hátul, középen egy halom, furcsa csatlakozó is található.


A gépet felnyitása után egy 17,3 colos, full HD, matt kijelzőt látunk, valamint egy teljes méretű, kényelmes és igen jó minőségű, háttérvilágításos billentyűzetet. Ez alatt nagy touchpad terpeszkedik, ami pontos és kényelmes, de persze játékra úgysem fogjuk használni. A gép oldalán a legújabb szabványoknak megfelelő portok sorakoztak fel: USB 3.0, USB 3.1 Gen 2, USB Type-C csatlakozó, ThunderBolt 3 (szintén Type-C-vel), gigabites LAN, SD kártyaolvasó, audio, DisplayPort és HDMI.


Térjünk vissza a hátsó csatlakozósorra. Ez nem más, mint egy egyedi dokkoló-csatlakozó. Miután a gép viszonylag karcsú, a hardver pedig bivalyerős, nagyon komoly hűtésre volt szükség. A gépen belül ezért bonyolult hőcsöves elrendezést találunk, amelyet két ventilátorral hűtenek. Ez azonban nem mindig elegendő (és halk), ezért az Asus készített egy dokkolót, ami a világ első vízhűtő-dokkolója notebookhoz. Igen, az óriási, de nagyon szuperül kinéző, világító doboz nem más, mint egy termetes vízhűtés, amely egy speciális, abszolút biztonságos reteszmegoldással csatlakozik a notebookba. Ilyenkor a notebook hűtésébe kapcsolódik a szintén duplaventilátoros, duplaradiátoros vízhűtés, és a keringetett vizet hűti le. A teszt során vagy százszor le-fel csatlakoztattuk a gépet, de egyetlen csepp folyadék nem cseppent ki, így bizton állíthatjuk, hogy a mechanika - bár hangos és durva - tökéletesen ellátja feladatát.


Belső

Erre az extrém hűtésre igen nagy szükség van. Az Intel Core i7-6820HK ugyanis a világ első, tuningolható mobil Core i7 processzora, amit az Asus ki is használ és amint érzékeli a töltős vízhűtő dokkolót, azonnal tuningolja is a CPU-t 4 GHz-re. A videokártya sem egy unalmas, középkategóriás darab, hanem a ma elérhető legerősebb mobil chip. Ez nem más, mint a teljes értékű, 2048 shaderrel és 8 GB VRAM-mal dolgozó GeForce GTX 980 (Notebook), amely az asztali gépekkel azonos teljesítményre képes. És hogy ne álljunk meg a nyers erőnél, egyéb extrát is kapunk, ugyanis az IPS, FHD panel aktivált G-Sync-kel érkezik, így a kép nem esik szét és akadozás sem lesz játék közben. Mondjuk azt hozzá kell tenni, hogy a panel nem 144 Hz-es, de legalább nem is 60 Hz-es, hanem a kettő között: 75 Hz-en frissít maximálisan.


És ha már tuning CPU, bivalyerős GPU, akkor a többi részt sem aprózta el az Asus. A CPU-hoz 64 GB DDR4 RAM kapcsolódik, ami évekig elegendő lesz mindenre, illetve a tárhely sem a kiábrándító, 5400 rpm-es HDD, hanem két darab, Samsung 951-es NVMe M.2 SSD, amelyeket a mérnökök eleve RAID 0-ba szerveztek. Ez hihetetlen dolgokra képes: tesztünkben 3 GByte/s feletti szekvenciális értékeket mértünk.


Mérés, összegzés

Notebook kategóriában vizsgálódva, a GX700VO csúnyán elverte a tesztlaborunkban eddig járt össze laptopot. A CPU és a GPU is a valaha volt legerősebb, de a RAM és az SSD RAID sem fojtották le a rendszert. Ha asztali gépeket is beveszünk, még mindig a toplista élén szerepel a gép - ez az összeállítás még asztali méretben is tekintélyt parancsoló. Ilyen számítási teljesítmény mellett nem is kérdéses, hogy jó néhány évre hátra dőlhetünk, mert minden futni fog a gépen, sőt, az sem fog gondot okozni, ha VR-szenvedélyünk kap lángra - a gép hivatalosan is VR-Ready.


De persze a vásárlás előtti pillanatban még ellenőrizzük az árcédulát és sokan ilyenkor fordulnak vissza szomorúan. Ugyanis ez a gép nem olcsó, hanem méregdrága. Összesen 1,4 millió forintot kell érte kifizetni, ami hihetetlenül sok pénz egyetlen számítógépért. És ha már ilyen magas az ár, azért egy kicsit kötözködni is ér. Mi jobban örültünk volna a 144 Hz-es kijelzőnek, a 75 Hz nem a legtöbb. A másik a vízhűtés zajszintje, ami igen magas tud lenni terhelés során. A ventilátorok felbőgnek és bizony zavaróan hangos teljes fordulatszámon a hűtés. Márpedig asztalon érdemes dokkolni a gépet, mert lecsatolva máris visszaesnek az órajelek és közel sem kapjuk meg a csúcssebességet, miközben a notebook hűtése ilyenkor is nagyon-nagyon keményen dolgozik. És ha már hang, a hangzás sem maradhat ki: ez kiábrándítóan vékony lett: egyszerűen nem tud nagyot szólni a 4 hangszóró (mélynyomó nincsen), pedig egy ekkora géptől elvárnánk, hogy megremegteti az asztalt és felébreszti a szomszédot. Végül még a befoglaló méretbe lehet belekötni, ami túl nagy, méghozzá hátrafelé, a gép kijelzője mögött - pedig tapasztalatból tudjuk, hogy pont itt nehéz helyet csinálni minden asztalon. Mindezt leszámítva a RoG GX700VO csodálatos gép, bivalyerős és valami egészen egyedi, új fejlesztés, aminek mindig lehet örülni - még akkor is, ha csak lelkes néző az ember.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.