Néhány évvel ezelőtt kivétel nélkül az összes notebook-gyártó fejest ugrott a gamer laptopok világába, és sorra dobták piacra furcsa torzszüleményeiket. Néhány chip-generációval ezelőtt ugyanis még nem igazán volt fókuszban az erős, mobil CPU és GPU, így a tervezők kénytelenek voltak vagy a teljesítmény, vagy a méret terén kompromisszumokat kötni. A mobilitás oltárán fel kellett áldozni a játékra is elegendő 3D-s teljesítményt, ha pedig szuper játékélményt akartunk, kénytelenek voltunk 5-6 kg-os, mobilnak már csak jóindulattal nevezhető laptopot választani.
Az Intel Core processzorok, valamint a Radeon és GeForce mobil chipek fejlesztésénél azonban egyre nagyobb szerepet kapott az alacsony fogyasztás, az agresszív energia-gazdálkodás, amiben sokat segített a gyártástechnológia folyamatos fejlődése is. Mindezzel párhuzamosan a notebook-gyártók tapasztalata is jelentősen gyarapodott. És akkor megérkezett hozzánk a RoG GL552VW.
Dizájnból jeles
Ha gamer dizájnról van szó, az Asusban nem csalódunk és ez pontosan igaz a GL552VW esetében is. Elsőre elszomorodtunk, hogy a matt borítás csak műanyag, de azért szerencsére némi alumínium berakás is megtöri a fedlapot (jó hír, hogy teljes alumíniumborítással is elérhető a gép). Ennek közepén azonnal felizzik a RoG-logó (Republic of Gamers), amint bekapcsoljuk a gépet. Ez egyrészt tényleg jól néz ki (az üzemidőn ugyebár nem ront az egyszem led), másrészt pedig mindenki láthatja, hogy itt nem holmi irodai igáslovat vetettünk be.
A masszivitás nem gond, a RoG gamer notebook nem recseg-ropog, nem érezzük azt a kezünkben tartva, hogy bármikor kettétörhet új gépünk (hallott már valaki RoG bendgate-ről?), de azért azt is érezni, hogy a vonzó ár miatt az alapanyagból nem a legfelső polcos jutott.
A vastagság már szembetűnőbb tulajdonsága a gépnek, és ez sokakat elriaszthat. A GL552VW ugyanis nem 20-25 mm vastag, a 3,2 cm bizony sok, de ennek némileg a magyarázata is adott. A gépben ugyanis nem csupán külön GPU (erről később) rejtőzik és nem csak a sok port miatt kellett ilyen vastagra szabni a házat, az oldalán egy optikai egységnek is találunk helyet. A tesztpéldányban egy Blu-ray combo meghajtó volt, ami sok esetben hasznos lehet, de lehet szimpla DVD-vel is kérni. Ha optikai egységet már nem szeretnénk, még mindig beszerelhetünk ide párezer forintért egy 2,5 colos HDD/SSD beépítőkeretet és jöhet egy extra 2 TB-os HDD, hogy soha ne legyünk tárhelyszűkében. A GL552VW vastagabb ugyan, mint sok vetélytársa, de a súlya nem borzalmas, sőt, szinte ugyanaz: 2,6 kg, ami 15,6 colos méretnél teljesen átlagosnak számít.
A gép fedlapját felnyitva biztosra vehetjük, hogy kifejezetten a játékosok kegyeit keresték a tervezők: a nyáklapra emlékeztető szitanyomást még tovább bolondítja a vagány, piros billentyűzet-háttérvilágítás. külön öröm, hogy a "WASD"-kombináció még az extra háttérvilágítással is ki van emelve, miközben a gombok elhelyezése és minősége is igazán jól sikerült. A gépelés nem okozott gondot, a gombok mérete megfelelő, az elrendezés kényelmes. A touchpad átlagos, de az első kiegészítőnk gamer PC-hez úgyis egy megfelelő egér lesz.
Belső
A teljesen matt, 15,6 colos, full-HD kijelző IPS-paneles, tehát betekintési szögei, színei abszolút jók, fényerejével és kontrasztjával nem volt gondunk. A kijelzőt a kategóriában egyeduralkodó GeForce GTX 960M hajtja meg 2 GB VRAM-mal. Jobban örültünk volna a 4 GB VRAM-nak, sőt, egy GTX 965M-nek még inkább, de ebbe az árba ez fért bele és azért a játékok így is szépen futnak ezen a GPU-n. A gép szíve egy Intel Core i7-6700HQ processzor, amelyhez alaposan túlméretezett, 16 GB-nyi rendszermemóriát adott az Asus - ártani nem árt és az árban sem látszik meg, így csak örülhetünk neki, amelyet 2×8 GB kiszerelésben kapunk. Jó hír, hogy ennek fejlesztésével már nem kell bajlódnunk.
A gyárilag előtelepített Windows 10 egy 128 GB-os Samsung SATA SSD-ről indul, így nem is lehetett kérdéses, hogy másodlagos, 1 TB-os merevlemez is került a PC belsejébe. A kis kapacitású SSD másik gondja, hogy írásnál elvérzik - ezt jól mutatják teszteredményeink is, ennek ellenére még mindig sokkal jobb, mintha egy 5400 rpm-es HDD fojtaná használhatatlanra a gépet.
Mérés, összegzés
A mérések során a hűtés nem vált zajossá, és bár oldalra igazán forró levegőt fújt ki, a gép alsó és felső része nem melegedett kellemetlenül. A RoG GL552VW fontos extrái a cserélhető akkumulátor, a Blu-ray meghajtó és az USB Type-C port, bár utóbbi csak USB-módra képes, a Thunderbolt 3 hiányzik. Legnagyobb bánatunkra amilyen menő a külseje a gépnek, a hangzása olyan csalódás: gyenge, halk dobozhangot présel ki magából a notebook, úgy szól, akár egy mobil, ezért a külső hangfal vagy headset elengedhetetlen.
Végül még két jó hír: a GL552VW a mai notebook-trendekkel ellentétben nagyon egyszerűen szerelhető, bővíthető, de talán ennél is fontosabb, hogy barátságos áron, a konkurenciánál olcsóbban lehet a miénk.