A Philips néhány nappal ezelőtt mutatta be legújabb, Evnia névre keresztelt, dedikáltan a gamereket célzó sorozatát, amivel a gyártó idővel a különböző perifériák irányába is terjeszkedne majd, de első tagjai kifejezetten izgalmas monitorok lesznek. Ezt a szerepet ezidáig a Momentum széria töltötte be, amelyben 55"-os, soundbarral szerelt szörnyeteggel is találkozhattunk. Most egy ránézésre visszafogottabb, teljesítményét tekintve azonban meglehetősen combos darab járt nálunk.
Kívülről minden rendben
A Momentum 5000-es szériáját erősítő, 27"-os modell dizájnja szinte semmit nem változott az előző iterációhoz képest. A monitor kávamentes dizájnt kapott, elől mindössze a gyártó logója és a Momentum felirat töri meg a csendet, a kéttónusú, textúrázott hátlap pedig kifejezetten mutatós, ha nem a falra tolva használnák az eszközt. A Philips az összes monitoránál nagy hangsúlyt fektet a talpak kinézetére, ez nem volt másként most sem. A prémium érzést keltő fém talpak a Battlestar Galactica cylon űrhajóit idézik, és stabilan tartják a kijelzőt.
Maga a panel ezen az állványon 45 fokban forgatható, előre-hátra dönthető, sőt, mindkét irányba pivotálható is, hogy ha portré módban használnánk, biztosan ne legyen útban az alsó káva. Egy extra tartóelemnek köszönhetően hátra felakaszthatjuk a fejhallgatónkat is, ha épp nem használjuk. Természetesen, ha valaki szeretné, felpattinthatja a monitort egy 100x100-as VESA állványra is. Talán kicsit furcsa döntés, hogy miközben a legtöbb gyártó ezt megoldja a motorháztető alatt, a Philips egy bumszli külső tápegységet mellékel a monitorhoz, de igazából elég hosszú a kábele ahhoz, hogy el tudjuk rejteni az asztal alatt.
Portok tekintetében két DisplayPortot, két HDMI 2.1-es csatlakozót, négy USB 3.2-t (ebből kettőt BC 1.2-es gyorstöltéssel), valamint egy 3,5-es jack csatlakozót kapunk. A monitor támogatja a multiview-t, így egyszerre akár több eszközt is csatlakoztathatunk, a HDMI 2.1-nek köszönhetően pedig az új generációs konzolokat is remekül kiszolgálja. A menü vezérléséhez egyetlen joystickot kapunk, amivel egész jól lehet navigálni az OSD-ben, ami talán lehetett volna letisztultabb. Néhány menüpont, például az alacsony kékfény esetén azt éreztem, hogy fölöslegesen van külön kiemelve a főmenüben, ugyanakkor ideális esetben itt egyébként sem fogunk sokat maszatolni, a joysticknak köszönhetően gyorsan átugorhatjuk a fölösleges részeket.
Fényárban úszik a szoba
A lényeg természetesen úgyis maga a kijelző. A nálunk járt modellben egy 4K felbontású, 144 Hz-es Nano-IPS panel dolgozik, de létezik ugyanebben a 27"-os méretben 1440p-s, 240 Hz-re húzott változat is. A Nano-IPS remek színeket kínál, gyári beállításokkal az sRGB 100%-át, a DCI-P3 színtér 98%-át fedi le, így nemcsak videojátékokhoz, hanem kreatív munkához, grafikák készítéséhez, videóvágáshoz is ideális választás lehet. A betekintési szög remek, és a fényerő is a szokásosnál magasabb, 450 nit. A panel megkapta a DisplayHDR 600 minősítést, ami még mindig nem az a szint, amitől ledobjuk a hajunkat, de valamivel többet hozhatunk ki kedvenc játékainkból.
A gyári adatokban feltüntetett 1 ms-os válaszidő jól hangzik, de ezt nyilván csak az extrém overdrive funkció bekapcsolásával érjük el 144 Hz-en, ilyenkor azonban már megjelennek a különböző artifactok, zavaróvá válik az rgb overshoot és a ghosting. A "faster" módot választva ezek még egyáltalán nem zavaróak, a válaszidő pedig ilyenkor is bőven 5 ms alatt van, ami bőven elég a kompetitív gamereknek is. Arról nem is beszélve, hogy így is gyorsabb, mint sok konkurens gyártó üdvöskéi hasonló vagy magasabb árkategóriában. A panel támogatja a G-Syncet és az AMD FreeSyncet is.
A Philips Momentum 27M15800 egy kifejezetten sokoldalú monitor. Nem tolja túl a gamer dizájnt, így egy irodában, dolgozószobában is jól mutat, abszolút prémium a kinézete. A 4K 144 Hz-nek köszönhetően jövőbiztos, évekig garantálja, hogy a videokártyánk legyen a szűk keresztmetszet, és ne a monitor, amire a képet küldi a GPU.
A Nano-IPS technológiának köszönhetően remek a fényereje, gyönyörűek a színei, játékok mellett multimédiás tartalomfogyasztáshoz és kreatív munkához is kiváló társ. A HDMI 2.1-gyel pedig a PlayStation 5-ből és Xbox Series X-ből is kihozhatod a maximumot. Ha pedig valaki nem érné be ezzel a mérettel, akár 32"-os méretben is levadászhatja ezt a modellt, ott néhány egyéb extrát is kap mellé. Persze kicsit furcsa a külső tápegység, az 1 ms-os válaszidő csak papíron létezik, a valóságban használhatatlan, de a tesztelés alatt semmilyen dealbreakerbe nem futottunk bele, ami miatt visszadobnánk ezt a monitort. A nálunk járt változatot hazai kiskereskedelmi forgalomban 280 ezer forintért kínálják, ezzel olcsóbb, mint a legtöbb konkurens modell ugyanilyen specifikációkkal, ami csak még vonzábbá teheti a vásárlók számára.