Érdekes helyzet állt elő idén: az alap iPhone 16 azon kívül, hogy maradt benne a ma már egészen zavaró 60 Hz-es kijelző, rengeteget fejlődött közvetlen elődjéhez képest. Az Apple olcsóbb mobilját megvizsgálva elgondolkodik az ember, hogy válassza-e ezt és spóroljon százezret, vagy hajtson inkább a Pro modellre, aminek jobb a kamerája, elegánsabb a megjelenése, és szebb a kijelzője, de nem annyival erősebb, hogy ez a mindennapokban is érezhető legyen, és gombokból sincs rajta több.
Ez nem a drasztikus változtatások éve, Kameravezérlő ide, 4K@120 videózás oda - de azért van miért szeretni az iPhone 16 Prót is.
A kamera a lényeg
Attól eltekintve, hogy 6,1"-ról 6,3"-ra nőtt a képernyőméret (és emiatt ha tok nélkül fogjuk a telefont, könnyebb véletlenül hozzáérni a kijelzőhöz), ugyanazt a Super Retina XDR megjelenítőt kapjuk, ami 1-120 Hz-es frissítésre és 2000 nites csúcs kültéri fényerőre képes, alvó állapotban is mutatja az időt és az értesítéseket, és a Dynamic Island teszi igazán gördülékennyé a használatát. Annyi extrája van, hogy 1 nitig tud sötétedni az eddigi 2 nit helyett, úgyhogy ha éjszaka az ágyban nyomkodjuk, vagy valahol sunyiban, még kevésbé lesz feltűnő.
Az oldalán, ahogy az iPhone 16-nál is, megjelent a Kameravezérlő, ami, mint a kisebb készülék tesztjében is írtam, sem a zoomolást, sem a fotózást nem teszi sokkal kényelmesebbé, de pár beállításhoz valóban gyorsabban hozzáférhetünk a használatával, a mélységet finomhangolhatjuk, a tónusokat, stílusokat állíthatjuk. Pont egy ujjnyival van beljebb, mint kellene ahhoz, hogy vízszintes fotózásnál kényelmesen elérjük. Egy későbbi szoftverfrissítéssel állítólag megoldják majd, hogy úgy működjön, mint egy fényképező kioldó gombja, és ha félig nyomjuk le, fókuszáljon, ha teljesen, fotózzon, de ez egyelőre csak ígéret.
A kamerarendszer maga annyiban fejlődött, hogy már az ultraszéles lencse is 48 megapixeles, a makrófotózásnál is használhatjuk ezt a felbontást, illetve 4K mellett 120 fps-sel videózhatunk, és később is lelassíthatjuk a felvételeket, akár egyes részeiket külön-külön. Elérhető az 5×-ös optikai zoom a Prónál, holott eddig az csak a Pro Maxnál volt használható, és teljesen vállalható képeket lőhetünk így, de ha valamit még távolabbról akarunk bemérni, 25x-ös digitális zoomot használhatunk, ami nyilván röhejesen rossz eredményt produkál, nagyon eseti jelleggel ajánlott csak bevetni. Videózásnál kiszűrhetjük a háttérzajokat is, hogy csak a fontos hangok maradjanak.
Ami a fényképkészítés szoftveres részét illeti, a fotografikus stílusok segítségével villámgyorsan úgy finomhangolhatjuk a képeket, hogy az árnyékok és fények, a bőrfelületek jobban az ízlésünknek megfelelően jelenjenek meg. Elsőre simán szűrőknek gondolhatjuk őket, de sokkal alaposabbak és specifikusabbak, mint a minden alkalmazásban és közösségi oldalon elérhető filterek. A profi fotósoknak persze marad a RAW és az utólagos finomhangolás, de ahhoz, hogy bárki szebbé, látványosabbá tegye fotóit, ez is hasznos eszköz - az alábbi videón látszik, mennyire jelentősen állítható a tónus és a szín.
Térjünk vissza rá
Papíron jobb lett az akkumulátor, most már 27 órányi videólejátszást bír ki, vagy másfél napot, ha nem pusztán arra használjuk, hogy a koncerten felvett videóinkat visszanézzük, hanem mondjuk telefonálunk, fotózunk, ügyeket intézünk vele. Vezeték nélkül már 25 W-on tölthetjük egy 30W-os adapterrel; már pár generáció óta nem lehet azt mondani az iPhone-okra, hogy túl gyorsan merülnek a konkurensekhez képest, és jó, hogy folyamatosan látszik a fejlődés ezen a téren is. A 16 Prót másfél óra alatt lehet vezetékesen, és kb. 1 és háromnegyed óra alatt vezeték nélkül teljesen feltölteni. Bár volt szó arról, hogy a készülék 45 W-os töltést támogat, nem úgy tűnik, hogy ez a végleges változatnál elérhető.
Természetesen a vezérlőchipet is korszerűsítették, de ennek gyakorlati hasznát a mindennapokban akkor érezzük majd igazán, ha megérkeznek az Apple Intelligence-es funkciók, amik idén még biztosan nem jönnek Európába, és kérdéses, hogy jövőre mikorra várhatjuk őket. Miközben a Samsung és a Google már évek óta segíti felhasználóit AI-támogatott eszközökkel, az Apple ezen a téren jelentős lemaradásban van, és hosszú ideig tart majd a felzárkózás. Hogy aztán az lesz-e, mint a cég történelmében párszor, és ismét megcsinálja az Apple azt, amit már mások megcsináltak korábban, csak jobban, egyelőre a jövő kérdése. Most annak örülhetünk, hogy a szerkesztési feladatok gyorsabbak, a játékok még gördülékenyebben futnak, és az akkumulátor üzemideje is az alacsonyabb fogyasztás következtében tudott igazán nőni, nem feltétlenül a kapacitás növelése miatt.
Az iPhone 16 Pro kiváló telefon, benne mindennel, ami ahhoz kell, hogy elégedettek legyünk a vásárlással, de az Apple Intelligence és komolyabb újítások nélkül nehéz ezt ajánlani a 15 Pro helyett - pláne úgy, hogy az AI-funkciók elérhetők lesznek az előző generáció Pro modelljein is. Ha pusztán a jobb kamera miatt úgy érzed, neked ez kell, vidd, de nem fogsz szomorkodni egy előző generációs készülékkel sem, és nem érzel majd hiányt, ha úgy döntesz, inkább jövőre cserélnél.