Nem feltűnősködéshez találták ki a legújabb Lifebookot, sőt, kifejezetten a mobil igásló szerepét szántak neki, ám kétségtelen tény, hogy van néhány olyan extrája, amely még a business kategóriában sem hétköznapi, ráadásul ezek a szolgáltatások hasznosak is. A gép kívülről letisztult, elegáns, nélkülözi a világító logókat és egyéb, csicsás dizájnelemeket, de a piros Fujitsu-csíknak köszönhetően unalmasnak vagy otrombának sem mondanánk az U745-öt, ahogy a 14 colos PC 19 mm-es vastagsága és 1,7 kg-os súlya is rendben van.
Két oldalra kerültek a csatlakozók, melyek között az üzleti életben még mindig fontosnak számító D-Sub-csatlakozót is megtaláljuk, sőt, a vékony ház ellenére a Fujitsu egy speciális LAN-csatlakozót is integrált, amely ötletesen kihúzható a gépből, és nagyon hasznos kiegészítő. A gép alja is arról árulkodik, hogy üzleti megoldással van dolgunk, hiszen dokkolócsatlakozót helyeztek el rajta, amivel a gépet a mellékelt portreplikátordokkoló-állomásra kapcsolhatjuk. A gép alja ultrabooktól szokatlan módon egyszerűen bontható, szervizelhető vagy akár bővíthető.
Teljes arzenál
A gépen matrica is árulkodik arról, hogy vérbeli ultrabookkal van dolgunk, méghozzá egy olyan modellel, amelyben a legújabb Intel Core i5-ös Broadwell processzor dolgozik. Ez teljesítményben maximum a 3D-s feladatok során jelent mérhető és érezhető gyorsulást az elődhöz képest, azonban az üzemidő és a hőtermelés sokkal jobb a 14 nm-es központi egységgel. Nem olcsó, és nem is komolytalan konfiguráció érkezett tesztünkre: 8 GB RAM került a gépbe, és attól sem kell tartanunk, hogy egy lassú merevlemez majd elveszi a kedvünket használatától, ugyanis a rendszer és a programok egy 256 GB-os, SATA-csatolású Samsung SSD-re kerültek. Ehhez kapunk még 802.11ac-s Wi-Fi-vezérlőt Bluetooth 4.0-val, ötletes és hasznos LAN-csatlakozót, 4G-modemet, SmartCard helyet, a kijelző pedig egy 1600×900-as felbontású, TN-paneles érintőkijelző.
Tenyérjós PC
Üzleti notebook lévén a biztonság kiemelt szerepet kapott címszereplőnkben, ráadásul nem a megszokott ujjlenyomat-olvasót kapjuk, hanem a csuklótámasz jobb sarkában egy nagyobb vénaszkennert. Ez a PalmSecure, amely a szükséges kalibrációt követően a felhasználó azonosítására szolgál. Az ujjlenyomatnál pontosabb és nehezebben becsapható ez a megoldás, amely az infravöröshöz közeli fénnyel szerzi meg tenyerünk vénarendszerének 5 megapixeles képét – amiből aztán azonosító kódot készít, például a Windows indulásakor szükséges azonosításra. A PalmSecure pontosabban ismeri fel a felhasználót, és amellett, hogy nagyjából átverhetetlen, nagy előnyeként nem kell az érzékelőt megérintenünk; húzzuk el felette 4-5 cm-rel a kezünket. Tesztünk során jól vizsgázott a PalmSecure, de a kiegészítő szoftver nem mindig indult el azonnal a bejelentkezéskor, és ez a pár másodperces megakadás zavaró lehet. Pontosságával nem volt gondunk és becsapni sem tudtuk (ennek esélye 0,00008 százalék), de kezünk pontos helyzetét a szenzor felett nehéz kapásból eltalálni. Idővel azonban nyilván ez is, mint minden, tanulható, és addig is a segédprogram piros nyilakkal mutatja, hogy merre mozdítsuk el a kezünket.
A teszt során azonnal munkára fogtuk az U745-öt, amely várakozásunknak megfelelően nem okozott csalódást. A billentyűzet és a touchpad kényelmes és minőségi, a rendszer kellően gyors, a biztonsági extrák pedig a szoftveres megakadást leszámítva első osztályúak. A kijelző – bár sajnos TN-paneles – ideális felbontású és jó fényerejű, az üzemidő átlagosan megfelelő, ellenben a gép hűtése terhelés alatt igen zajossá vált, és a beépített hangszórók minőségével sem voltunk megelégedve. Persze ez utóbbi egy üzleti modellel szemben nem elsődleges fontosságú szempont.