Hirdetés

Asus GTX 980 Poseidon Platinum teszt - vízzel higított videokártya



|

A GeForce GTX 980 nagyon jó videokártya, de lehet még jobbá tenni - mondjuk vízzel felturbózott hibrid hűtéssel. Teszteltük az Asus csúcskártyáját.

Hirdetés

Féléves, vagyis nem mai GPU már a GTX 980, de még mindig az egyik legerősebb, ráadásul nem fogyaszt vállalhatatlanul sokat, és ha a Titan-szériát nézzük, nem is elérhetetlenül drága. A célszegmens természetesen az abszolút csúcskategóriás játék PC, ahol akár a vízhűtés is hétköznapinak számító megoldás. Noha manapság egyre divatosabbá válik az integrált, gyárilag készre szerelt vízhűtő rendszer, sok ilyen megoldás bővíthető is (például Raijintek Triton). Ez nagyon jó hír, hiszen némi átalakítással és újratöltéssel olyan, egyébként csendes gépünk lehet, amelynek a két leginkább melegedő komponensét vízzel hűtjük. Ez a csendes üzem mellett még valamire nagyon jó: ez a tuning. Ugyan a vízhűtés – különösen a kompakt változatok – nem nyújtanak olyan extrém körülményeket, mint a folyékony nitrogén, de azért a léghűtésnél sokkal jobban viselik a tartósan magas hőtermelést. A helyzetet azonban némileg árnyalja, hogy utólag megvásárolni egy videokártyára a vízhűtő blokkot drága mulatság, ráadásul a videokártya garanciája is ugrik, amint nekiesünk leszerelni a gyári léghűtést. Erre kínál érdekes megoldást az Asus.

 

Hirdetés

Hibrid hűtés

Ezen segít az Asus, ugyanis GeForce GTX 980 Poseidon Platinum kártyáján hibrid hűtési megoldással találkozunk. A DirectCU H2O hűtési rendszer a manapság divatos, fekete-piros színkombinációt kapta pulzáló, a kétventilátoros hűtés mellett pedig hátlapi fémborítást és a kártya oldalán két vízhűtő-csatlakozást is találunk. A hátlapi fémlemez nagyon hatékony kiegészítés, valamint azt se feledjük, hogy a mechanikai behatásoktól is védi a nyáklapot. De most nem ez kapja a főszerepet, hanem a három hőcsővel megtűzdelt borda, melyet beköthetünk a vízhűtésünkbe. Ehhez ¼-es, menetes csatlakozók állnak rendelkezésünkre, melybe a rendszerünkhöz passzoló ½”, 3/8” vagy ¼-es átalakítót helyezhetünk. Fontos kiemelni, hogy a csatlakozás után a bordába integrált vízhűtő csöve elkeskenyedik, nem marad meg az ¼-es átmérő.

 

 

A Poseidon ezzel a rendszerrel már önmagában véve is jól mutat egy plexi oldallapos házban, főleg színezett folyadékkal, amire rátesz még egy lapáttal, hogy a kártyán egy RoG (Republic of Gamers) felirat pulzál, amikor a kártya terhelés alatt van.

 

 

A hibrid VGA hűtés érdekesen működik a Poseidon kártyán. Hiába legyen akár 3 ventilátoros, 360 mm-es a vízhűtő radiátorunk, a két ventilátorra csak rásegít a vízhűtés, nem helyettesíti azokat. A vízhűtéses rádolgozás azonban rengeteget javít: huzamos terhelés mellett sem emelkedik a ventilátorok alapfordulatszáma, nagyobb a tuning potenciál és a GPU is hűvösebben dolgozik. Ez gyári adatok szerint 27 Celsius fok a referenciához képest, ami igen komoly különbségnek számít.

 

 

3D teljesítmény csúcsra járatva

Az Asus ezt az extrém hűtést természetesen már a referenciaértékeknél magasabb gyári beállításokkal is igyekszik kihasználni, ám marad hely bőven a manuális tuningolásnak is. A túlpörgetést segíti, hogy a RoG-szériás (Republic of Gamers) kártya egyedi feszültségszabályzó áramkört (10 fázisú DiGi+ VRM) és kiváló minőségű komponenseket kapott.

 

 

Kompakt házak kedvelőinek jó hír, hogy a speciális hűtőborda és a tuning kivitel ellenére a Poseidon Platinum nem különösebben nagy, 28,7 cm-es hosszúságával átlagos méretűnek számít. Az Asus konzervativizmusa emellett a hűtő mellett meglepett minket. Gyárilag ugyanis „csak” 1179/1278 MHz-es GPU órajeleket állítottak be a kártyán, a 4 GB fedélzeti memória pedig maradt a referencia 7 GHz-en. Ez igencsak konzervatív érték, ráadásul a manuális tuningnál ki is derült, hogy ennél lazán sokkal többre képes a kártya. Persze, aki megfizeti a Poseidon borsos felárát, úgysem fog megelégedni a gyári alaptuninggal – nekik nagy segítség a kártyához mellékelt kezes tuningprogram.

 

Tesztrendszer: ASRock Z97 Extreme6, Intel Core i7-4790K, 8 GB HyperX DDR3-1600 RAM, 240 GB Crucial MX100 SSD, Windows 8.1 64 bit

 

A full HD felbontásban végzett teszt során léghűtéssel kiválóan teljesített a kártya és még így is sikerült 1,4 GHz magasságába tuningolni az órajeleket, ám vízhűtéssel tapasztalatok alapján akár az 1,6 GHz-es turbó órajel is elérhető, ami igen jó eredmény. Aki vízhűtéses csúcs-játék PC-ben gondolkodik, fontolja meg ezt a kiváló kártyát, szimpla léghűtésnél azonban jobb választás a cég olcsóbb, normál DirectCU II-es Strix kártyája, ahol 2D üzemmódban teljesen leállnak a ventilátorok.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.