Egy ideje kering a hír, hogy mégis lehetséges olyan számítógépre telepíteni a Windows Vista Upgrade változatát, mely nem tartalmaz telepített Windows 2000-et vagy XP-t.
A leírás szerint:
- Indítsuk el a rendszert a Vista telepítő DVD-jéről és kezdjük meg a TELJES telepítést.
- Mikor kellene, ne adjuk meg a termékkulcsot, csak lépjünk tovább.
- Menjünk végig a telepítésen, lemezformázással, mindennel.
- Miután végeztünk, indítsuk el a feltelepített, de még mindig aktiválatlan Vistát.
- Most a futó Vistából indítsuk el a telepítőt.
- Válasszuk az Upgrade telepítést, adjuk meg az upgrade kulcsot és vigyük végig a installációt.
Lényegében becsapjuk a telepítőt és így nem kell, hogy fusson a célgépen valamelyik megfelelő változatú régebbi Windows. Az eljárás a dupla installáció miatt időigényes, de tisztább rendszert hoz létre, mintha egy ősöreg, sokat nyektetett Windows 2000-re vagy XP-re telepítenénk.
Némelyek azt állítják, hogy emellett pénzt is takaríthatunk meg, attól függően, hogy melyik változatot preferáljuk, hiszen nem a teljes verziót, hanem az olcsóbb upgrade-t is elég megvásárolni. Hiszen ha nem rendelkezünk upgrade alapul szolgáló licenccel, akkor is simán el tudjuk végezni a telepítést. Az összeg verziótól függően 100, vagy 140 dollár lehet (USA-beli termékárakkal számolva).
Jogszerű? Megéri?
A Microsoft tud erről a technikai kiskapuról, azonban úgy véli, hogy nem sokan fognak élni vele, de akik kihasználják, azok vétenek a licencszerződésben foglaltak ellen. Utóbbi bizonyosan igaz, a szerződés leszögezi, hogy csak Windows 2000 vagy XP liszensz örökébe léphet a Vista upgrade, tehát se üres, se Linuxos se semmilyen más gépre nem telepíthetjük jogszerűen. A megállapodás értelmében az sem jogszerű, ha ugyan rendelkezünk megfelelő verziójú Windows-zal, de azt a Vista telepítése után is használjuk egy másik gépen. De amúgy, kinek lenne erre a kiskapura valóban szüksége?
Kicsit szerencsésebb gazdasági környezetben nem sokakat érdekelne, hogy így spóroljon némi pénzt. A nagyvállalatok mindenképpen nagy licenc csomagokat vásárolnak, a teljes verziót is lényegesen olcsóbban, mint ahogy ezzel a trükkel kijönnének. Azonkívül egy nagyvállalat rendszergazdája nem engedheti meg magának a kétszeri telepítés időveszteségét.
A vásárlók nagy többsége géppel együtt (OEM változatban) jut operációs rendszerhez, ami lényegesen kedvezőbb ár.
Néhányan persze megteszik majd, azzal érvelve, hogy hadd használják már előző Windows példányt tovább a régi gépen, lám jó vásárlók és most is megvették az új változatot. A Microsoft azonban bazaltkemény állásponton áll és szerződést sértőnek tekinti ezt az álláspontot, rámutatva arra, hogy maga a kedvezőbb upgrade ár hivatott ezt a vásárlói hűséget honorálni.
Papp Gábor és Egri Imre