A kilencvenes évek elején még egyszerű volt az élet. A tél hideg volt, a nyár meleg, az internet pedig lassú – a globális felmelegedésnek és a szélessávú kapcsolatoknak hírét se hallottuk. Azóta nagyot változott a világ, és egyebek mellett internetezési szokásaink is gyökeresen átalakultak. De fura módon van egy terület, ahol mintha megállt volna az idő: ma is a Microsoft Internet Explorere uralja a böngészőpiacot, ugyanúgy, mint sok évvel ezelőtt. Egy 2007 júliusában készült felmérés szerint a webfelhasználók kétharmada makacsul ragaszkodik az Internet Explorerhez – a második legnépszerűbb böngésző, a Firefox messze-messze, mintegy harminc százalékkal lemaradva követi a bajnokot.
Pedig számos érv szól a Firefoxra történő váltás mellett. A Firefox forráskódja nyílt, vagyis szabadon hozzáférhető a fejlesztők számára, ami számunkra annyit jelent, hogy rengeteg továbbfejlesztés, kiegészítő, bővítőkomponens közül válogathat az, aki alakítani szeretne böngészőjén.
Ráadásul a Firefox egy fokkal biztonságosabb is, mint az Internet Explorer. Ez részben annak köszönhető, hogy kisebb felhasználói tábora miatt eleve kevésbé vonzó célpontot jelent a támadók számára, mint az Internet Explorer. De szerepe van ebben annak a bámulatos fürgeségnek is, amellyel a Mozilla Foundation közzéteszi a biztonsági réseket befoltozó javításokat.
Végül még egy érv a Firefox mellett: az alternatív böngésző támogatása paradox módon az Internet Explorer minőségjavulásához is hozzájárul. Az Internet Explorer 7.0 számos továbbfejlesztése ugyanis nem született volna meg, ha a Firefox nem készteti éles versenyre a Microsoftot.
Új bőr a régi rókán
Számos weboldal kínál a felhasználók által tervezett témákat a Firefox megjelenésének módosításához. Az addons.mozilla.org helyen például tömérdek lehetőséget találunk a program átalakítására. Kattintsunk a Themes hivatkozásra, és a kategóriákat (sport, állatok, retro stb.) átböngészve keressük meg a legszimpatikusabb felületet.
Ha rákattintunk a kiválasztott témára, a Mozilla letöltőoldalára jutunk. A nagy, zöld Install Now gombra kattintva indítsuk el a letöltést. Szélessávú kapcsolat esetén a művelet néhány másodpercig alatt lezajlik. Ezt követően a letöltött téma hozzáadódik Fiferox-kiegészítőink listájához.
A téma letöltése után egy párbeszédpanel jelenik meg, alul a Firefox újraindítása gombbal. Az újraindítást követően már a böngészőből is hozzá tudunk férni az új témához. Mivel minden letöltött felület ugyanott tárolódik rendszerünkön, könnyedén elérhető.
Miután újraindítottuk a programot, válasszuk ki az Eszközök › Kiegészítők menüparancsokat. Kattintsunk a Témák gombra, és keressük meg a letöltött felületet. Ha megvan, aktiváljuk a Téma használata gombot. A megunt témákat ugyanebben az ablakban az Eltávolítás gombra kattintva tudjuk törölni.
A változások életbe léptetéséhez ismét újra kell indítani a Firefoxot: a böngésző csak ekkor ölti magára új ruháját. A témákat tartalmazó fájlok kisméretűek, úgyhogy érdemes többet is letölteni, és addig kísérletezni, amíg meg nem találjuk az ízlésünknek, munkastílusunknak leginkább megfelelőt.
A fejlesztők szívesen csiszolgatják kedvenc témáikat: új grafikus megoldásokkal egészítik ki őket, vagy kijavítják az esetleges hibákat. Ha ellenőrizni szeretnénk, hogy az általunk használt témák valamelyikét frissítették-e, az Eszközök › Kiegészítők kiválasztása után keressük meg a felületet, amelynek utána akarunk nézni, kattintsunk rajta, majd a Frissítések keresése gomb aktiválásával indítsuk el a vizsgálatot.
Testreszabott működés
Új kiterjesztések hozzáadásával is továbbfejleszthetjük a Firefoxot. Ezek a miniprogramok a böngészőn belül futnak, és rengeteg fajta van belőlük: ha szeretnénk átfogó listát kapni a kínálatról, látogassunk el az Extension Room, a SlickMania vagy a Firefox Add-ons webhelyre.
Amennyiben a rövid leírás alapján valamelyik kiterjesztés érdekesnek tűnik, az Install Now gombra kattintva kezdeményezzük a telepítését. A Firefox újraindítása után válasszuk ki az Eszközök › Kiegészítők parancsokat, kattintsunk a Kiterjesztések gombra, és keressük meg a frissen telepített szoftvert. A legtöbb kiterjesztés a böngésző újraindítását követően azonnal működésre kész, másoknál viszont előbb el kell végeznünk bizonyos beállításokat. Ehhez kattintsunk a Beállítások gombra, és kövessük az utasításokat.
Ha túl sok kiterjesztést töltünk le, túlterhelhetjük böngészőnket. A fölösleges elemektől úgy szabadulhatunk meg, hogy az Eszközök › Kiegészítők kiválasztása után kattintunk a Kiterjesztések gombra, kiválasztjuk a megunt programocskákat, és az Eltávolítás paranccsal töröljük. Kíméletesebb megoldás, ha a Letiltás gombra kattintunk: ez esetben csak a betöltését gátoljuk meg, és később bármikor újból aktivizálhatjuk a szoftvert.
Eső vagy napsütés?
A Forecastfox Enhanced nevű kiterjesztés segítségével időjárás-jelentési funkcióval bővíthetjük a Firefoxot. Letöltése és telepítése a már bemutatott módon történik. A beállítások elvégzéséhez kattintsunk a Beállítások gombra, majd a Hely megadása rovat mellett a Kód keresése gombra, azután írjuk be annak a helységnek a nevét, amelyre vonatkozóan időjárás-jelentést szeretnénk kapni.
A Forecastfox ikonjai a Firefox állapotsorába települnek be: ha föléjük visszük az egérmutatót, megtudhatjuk az aktuális időjárási adatokat, és egy-, illetve kétnapos előrejelzést kérhetünk. Találunk itt egy zöld gombot is, amellyel műholdas képet csalhatunk elő a kiszemelt területről. Ha egyszerű állókép helyett animált megjelenítést szeretnénk, nyissuk meg ismét a Forecastfox Beállítások paneljét, a bal oldali oszlopban kattintsunk a Radarkép elemre, és jobbra, a Radarkép lenyíló listából válasszuk ki az Animált lehetőséget.
Az ismétlés nem akadály!
Egyszerű, helyspecifikus makrók rögzítéséhez menjünk az iMacros Rec lapjára, kattintsunk a Record gombra, és hajtsuk végre a műveletsorozatot, azután a Stop gombra kattintva állítsuk le a rögzítést, végül a Save paranccsal mentsük el a makrót – természetesen ügyelve arra, hogy olyan nevet adjunk neki, amelynek alapján könnyen azonosíthatjuk.
További ötletek
RSS-olvasókkal Dunát lehetne rekeszteni, a Wizz RSS News Reader azonban kiemelkedik az átlagból. Erőteljes, könnyen használható, és rengeteg szolgáltatást nyújt. Érdemes kipróbálni!
A Foxy Tunes egy kellemes, csöppet sem tolakodó webes zenelejátszó a Firefox böngészőablak aljára fészkeli be magát, és a Windows Media Playerrel, a Winamppal, a RealPlayerrel vagy a Yahoo Music Jukeboxszal együttműködve játssza le zenéinket.
Sokfajta látványos téma létezik a Firefoxhoz, de általában minél egyszerűbbek, annál használhatóbbak. A PitchDark for Fx a láthatóságot és a képernyőfelület maximális kiaknázását tartja szem előtt, ráadásul még hangulatos is.