A PC-k képesek a leállításra, az alvásra és a hibernálásra is. De mi a különbség ezek között? Látszólag mindhárom kikapcsolja a gépet, de eltérően működnek. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, na és persze az is egy opció, ha valaki 24/7-ben működteti a gépét.
Mi a különbség?
Mindhárom funkció kikapcsolja látszólag a gépet, de eltérően működnek.
A leállítás lehet a legismerősebb mindenki számára. Ilyenkor a rendszer az összes megnyitott programot bezárja, majd leállítja a Windowst. Ilyen állapotban a PC alig használ bármennyi energiát is. A bekapcsoláskor azonban ki kell várni a szokásos bootidőt, és az összes automatikusan induló program betöltését.
Az alvás funkció készenléti állapotba helyezi a gépünket, alacsony fogyasztás mellett. Mindössze arra használ a PC energiát, hogy a rendszer állapotot a memóriában tartsa. Amikor újra bekapcsoljuk, néhány másodperc alatt magához tér - nem kell bootolásra és betöltésekre várni, minden úgy lesz, ahogy otthagytuk. Ez a mód viszont több energiát használ a leállításnál és a hibernálásnál.
A hibernálás elmenti a rendszer jelenlegi állapotát a merevlemezre, gyakorlatilag a RAM tartalmát egy fájlba zsúfolva. A bootoláskor a HDD-ről tölti be a gép az előző állapotot a memóriába. Ilyenkor elmenthetjük az előző állapotot, a megnyitott programokat és fájlokat, és ugyanúgy térhetünk vissza hozzájuk. A betöltés több időt vesz igénybe az alváshoz képest, de kevesebb energiát használ - gyakorlatilag annyit, mint kikapcsoláskor. Amikor egy laptop akkuja kritikus töltöttséghez közelít, alvás közben hibernálásra vált.
Mikor hasznos?
Az alvás egyértelműen akkor, amikor csak rövid időre hagyjuk ott a gépünket, és fontos a gyors folytatás, az, hogy a PC készen álljon. A hibernálás ezzel szemben energiatakarékosabb, így egybevéve a lassabb betöltéssel, főleg éjszakára lehet ideális. Bár a hibernálás jó ötlet, néhány gép és szoftver jobban működik egy leállítás után. Éppen emiatt időnként nem árt újraindítani a PC-t, ez néha önmagában is megoldja a Windowsok gondjait.
Ugyan az alvás funkció néhány wattal többet fogyaszt a hibernálástól, még mindig hatékonyabb megoldás, mint 24/7-ben működtetni egy gépet. A hibernálás pedig leginkább egy laptopnál jöhet jól, amikor nincs töltőnk, és merül az akku.
A Windows rendszerek Energiagazdálkodási lehetőségek menüjében módunk van arra is, hogy beállítsuk, mi történjen a bekapcsológomb megnyomásakor, illetve a notebook lecsukásakor.