A Linux egyik nagy előnye a Windows és Mac OS X platformokkal szemben, hogy számos eltérő grafikus felülettel használható. A mindig népszerű Ubuntu például a GNOME helyett már régóta a Canonical által fejlesztett Unity-vel érkezik, az említetteken túl az ismertebb GUI-k közé az XFCE, KDE, LXDE, MATE és Cinnamon tartoznak.
Ugyan rendkívül szubjektív topik, azonban ezek közül a legelegánsabb kinézettel talán mindig is a KDE rendelkezett, bár egyes kritikusai a szürke ablakdekorációja miatt szeretik a Mac OS X koppintásának titulálni, noha kezelés szempontjából valójában inkább a Windowsra hasonlít. Július közepén a fejlesztést végző alapítvány bejelentette a KDE Plasma 5 névre hallgató legújabb főverziót, amely kívül-belül jelentős módosításokon esett át.
A felületet a legegyszerűbben jelenleg a Kubuntu 14.10 Tech Preview segítségével lehet kipróbálni, azonban a jövő áprilisban érkező Kubuntu 15.04 már alapvetően a Plasma 5-öt fogja használni.
Frissített grafikus téma
A KDE Plasma 5 elődjéhez képest azonnal nyilvánvaló újítását a modernizált megjelenése jelenti. A grafikusok lényegében az összes kezelőfelületi elemet átdolgozták: a trendeknek megfelelően minden szellősebbé és laposabbá vált, a színvilág szempontjából az egyszerű átmenetek dominálnak, az ikonok modernek. Annyi biztos, hogy az összhatás tekintetében a fejlesztők továbbra sem lesznek képesek letagadni, hogy felettébb tetszik nekik az Apple munkássága, még ha nem is közvetlenül másolták az eredetileg iOS 7-ben bevezetett „look and feel”-t.
Mindez az átlagos felhasználó számára természetesen nem probléma. Ami ennél fontosabb számukra, hogy a Plasma 5-tel nem ismétlődött meg a KDE 4 kiadásakor tapasztalt káosz: a megújult grafikus felületből nem hiányoznak megszokott beállítási lehetőségek, továbbá teljesen stabil az asztali környezet. Elég nehéz elfelejteni, hogy a KDE 4 mennyire instabil volt az első időszakban, a bejelentkezés után azonnal elszálló folyamatok nem tettek pozitív benyomást a felhasználókra.
A megjelenésen túl
Nem csak a kinézet tekintetében újult meg a KDE Plasma 5, a témánál tartva például immáron a teljes grafikus felület OpenGL vagy OpenGL ES segítségével kerül renderelésre. A hardveres gyorsítás előnye, hogy csökken a kezelőfelület késleltetése, simább lesz a működése, sok terhet levesz a processzor válláról.
Kritikus fontosságú újítás, hogy a Plasma 5 képessé vált dinamikusan változtatni a grafikus felület különféle paramétereit: például táblagépen való használatkor megjelenhet egy specifikusan érintőkijelzőkhöz igazított felület, azonban a kinézet radikálisan megváltozhat, mikor egeret és billentyűzetet csatlakoztatunk az eszközhöz. A Windows 10 esetében jelenleg ugyanezen funkcionalitás megvalósításán fáradozik a Microsoft is.
Az igényes kinézetű KDE Plasma 5 további érdekesebb újdonságai közül kiemelendő a nagyon magas felbontású kijelzők támogatása, továbbá a megújult értesítési központ. Véleményünk szerint aki érdeklődik a Linuxok iránt, annak feltétlenül érdemes kipróbálnia a környezetet, még ha korábban nem is tetszett volna a KDE.