A vezetékes kapcsolat mindig stabilabb és gyorsabb, de a vezeték nélküli működés adja az igazi kényelmet és könnyebbséget, többek között az internetezés során is. A Wi-Fi hálózatoknál persze nem ismeretlen jelenség a jelerősség és/vagy a sebesség csökkenése, továbbá a holtterek is okozhatnak meglepetéseket. Mivel lehet a Wi-Fi-s problémákon segíteni? Legutóbb már mutattunk néhány lehetőséget - most pedig következzen pár újabb.
A router helye
Az egyik legfontosabb dolog egy vezeték nélküli hálózatnál az, hogy hol van a router. Nem elég, hogy az apróbb helybeli különbségek is nagy változást idézhetnek elő, a ház és a falak anyaga is sokat befolyásolhat a jelerősségen. A betonacéllal megerősített betonszerkezetek például ilyen akadályként is kiemelkedő tulajdonságokkal bírnak. Muszáj kitapasztalni, hogy hol vannak egy lakásban holtterek, és hol van különösen nagy akadály a jel számára. Bár ez egy hosszas folyamat, miután rájöttünk, hol jó a routernek, az eredmény is látványos lehet.
Csatornaváltás
Sokszor esik szó róla, hogy ha a környéken nagyon zsúfolt egy csatorna, akkor az igencsak visszafoghatja a vezeték nélküli hálózatunkat. Éppen ezért érdemes futtatni egy keresést, majd olyat kiválasztani, amin kisebb a terhelés. Windows alatt ehhez nagyszerű eszköz például az Acrylic WiFi Free nevű segédprogram. Az ajánlott csatorna használatával jobb sebességekre lehet számítani.
Másik sáv
Egy átlagos lakás tele van vezeték nélküli eszközökkel: tévék, táblagépek, okostelefonok, laptopok, könyvolvasók. Egy két- vagy háromsávos routerrel viszont lehetőségünk van szétválasztani ezeket, és maximalizálni a sebességeket. Ha nem a 2,4 GHz-es sávban versenyez az összes készülékünk, hanem a kevésbé zsúfolt 5 GHz-es sáv is beszáll a játékba (egy háromsávosnál egyenesen kettő), akkor a hálózati forgalom egy része ezekre is terelhető.
Támadók elleni védelem
Sajnos még a haladó felhasználók is gyakran elkövetik azt a hibát, hogy a routernek meghagyják az alap felhasználónevet és jelszót. A hobbihackerek ettől nehezebb feladványokat is megoldanak, így ha valaki megmaradt a gyári belépési adatoknál, akkor nem sok nehézséget támaszt a támadókkal szemben.
A vezeték nélküli hálózat jelszava ugyanilyen fontos. Elvégre hiába optimalizálunk mindent, megyünk végig az összes eddigi ponton, ha végül egy szomszéd a mi Wi-Fi-nken át internetezik vagy tölt le egész nap. Az erős jelszó mellett alapfeltétel a WPA2-es titkosítás használata is, ha lehet, AES kódolással.
Új firmware
Sok router van, amelynek a kezelőfelülete egyszerű, hogy a kezdők ne tudjanak sok dolgot elrontani. A legtöbb esetben ez jól is van, de akadnak, akik mélyebbre ásnák magukat a beállításokban és funkciókban.
Számukra jó hír, hogy a legtöbb népszerű útválasztóra vannak nyílt forráskódú firmware-ek is. A legkedveltebbek közé tartozik a DDR-WRT, az OpenWRT és a Tomato. Mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai, de sokkal fejlettebbek a gyári firmware-eknél.
Nektek milyen routeretek van most?