A Photoshop képmanipulálási érdemei elévülhetetlenek, és igazság szerint az élet minden területén jelen vannak - filmekben, magazinok címlapjain, építészetben, mindenben. Hogyan indult a szoftver sikertörténete? Visszatekintő következik.
A kezdetek
Thomas Knoll 1987-ben fejlesztett ki egy olyan képkezelőt, amelyet Display névre keresztelt. A testvérének, John Knollnak a segítségével elkezdtek egyre több funkciót hozzáadni az egyszerű, szürke árnyalatokkal operáló alkalmazáshoz, amely digitális képfájlokat dolgozott fel. Ezt tekintik a digitális képmanipuláció születési dátumának, vagyis hajnalának.
1988 szeptemberében az Adobe úgy döntött, hogy megveszi a licencjogokat a szoftver terjesztéséhez.
Thomas Knoll, Jennifer a paradicsomban
A Photoshop társkészítője, Thomas Knoll csupán 2012-ben lett az Adobe alkalmazottja, ugyanakkor azt megelőzően már 24 évet dolgozott a vállalatnak szakértőként.
A testvére, John Knoll 1988-ban találkozott az Adobe-bal azért, hogy megvillantsa a Display szoftvert, a Jennifer a paradicsomban néven elhíresült képpel együtt. A fotón a felesége volt látható, Bora Borán. A bemutatón Knoll nem csak Jennifert, de a szigetet is tudta klónozni, tetszése szerint alakítva a képet. Természetesen az Adobe odáig volt a látottakért.
Maces kezdés
Olyannyira, hogy 1990. február 19-én megjelent a Photoshop, Apple Macintosh gépekre. Akkor az Adobe azt remélte, hogy havonta 500 másolatot adhatnak el a szoftverből. Azóta az alkalmazás több mint 10 millió felhasználóval rendelkezik.
Segítettek a tintasugarasok
A Photoshop 1 elsősorban a kiadásban dolgozók és a grafikus művészek számára készült el. Azonban a tintasugaras nyomtatók lehetővé tették, hogy a fotósok beszkenneljék a filmeket, átszerkesszék azokat a szoftverrel, majd a nyomtatóval kinyomtassák az így elkészült képeiket. Mindez akkor indult robbanásszerű növekedésnek és vált igazán népszerűvé, amikor megjelentek a piacon a digitális fényképezőgépek. Azoknak hála már nagyon egyszerű volt egyszerre sok képet betölteni a Photoshopba.
Sorozatunk következő részében újabb érdekes tényeket szedünk össze a Photoshop startjáról. Addig is áruljátok el: nektek melyik a kedvenc képszerkesztő programotok?