Minden játékosnak lekonyul a szája, ha meghallja, hogy integrált videovezérlőn kell egy játékot elindítani. Ezek a GPU-k harmatgyengék, ezért a játék grafikáját a végtelenségig kell butítani, pedig játszani jó és rengeteg, szuper játék érhető el PC-re, amelyek egy kis ügyeskedéssel meg is tudnak mozdulni akár egy belépőszintű konfiguráción is.
Processzorba zárva
Sokan amint meghallják, hogy integrált grafikus vezérlővel szeretne valaki játszani, azt tanácsolják neki, hogy inkább ne tegye, vagy ha mégis, hát választhat, hogy aknakeresőzik vagy pasziánszozik. Pedig van élet ezeken túl, sőt, csodás játékokat lehet találni, amelyek szórakoztatnak, miközben a gépünkbe sem kell azonnal 50-100 vagy akár 200 ezer forintos videokártyát vásárolni.
Az integrált GPU-k nagyon hosszú múltra tekinthetnek vissza, és ez a múlt nem volt mindig dicsőséges. Néhány generációval ezelőttig még a 2D kompatibilitás és sebesség sem volt kielégítő és csatlakozások terén sem remekeltek az akkor még alaplapi chipkészletbe integrált GPU-k.
Jelenleg ott tartunk, hogy az AMD és az Intel is a processzor lapkájára integrálja a GPU-t, amely így profitálhat a nagy memória-sávszélességből és gyors cache tárakból. Ugyanakkor túl sok hely a GPU shaderei számára nincsen, ezért a teljesítmény igen szerény. A két versenyző közül ezen a téren az AMD áll jobban, akinek az integrált Radeon GPU-i egészen jól teljesítenek. Persze ehhez gyors rendszermemória és viszonylag erős FM2-foglalatos CPU modell is kell és még így sem kapjuk meg egy 20 ezer forintos VGA teljesítményét.
A GPU piacon az Intel az egyértelmű vezető, de az Intel HD Graphics vezérlők nem éppen kiváló 3D teljesítményükről és stabil, végletekig optimalizált drivereiről ismertek. Szerencsére az utóbbi időben a driverek sokat fejlődtek, a hardverek terén pedig megjelent az Iris-széria, amelyek azért már sokkal erősebbek, mint a szimpla HD Graphics vezérlők. Az Intel emellett ezt a modult fejleszti a legnagyobb hévvel, így minden generációváltással 20-50 százalékos javulást kapunk. Jelenleg a hatodik generációs Core processzoroknál járunk, amelyekben az elődhöz képest is érezhetően erősebb GPU dolgozik. Ez már akár HD-felbontásra is belőhető, legyen szó 3-4 éves, vagy nemrég megjelent játékról, csupán a megfelelő beállításokat kell ismerni.
Gameplay weboldal
A felbontás 720p-s fixálása mellett a legtöbb játék már valamilyen részletességi beállítással elindítható Intel HD Graphicson, főleg akkor, ha újabb generációs és nem teljesen alapszintű GPU-ról van szó. Az optimális beállítást megtalálni nem egyszerű, minden játékban más-más nevekkel jelzik a látványért felelős részbeállításokat és nem mindenhol azonos a teljesítménybeli ugrás ezek ki/bekapcsolásakor. Sok kocajátékos itt adja fel és egyszerűen visszatér valami 2D-s, böngészős játékra vagy a pasziánszra.
Pedig nem szabad feladni, mindössze el kell látogatni a gameplay.intel.com weboldalra, ahol máris segítséget kapunk ehhez a bonyolult feladathoz.
Itt kiválasztva a PC-nkben dolgozó Intel processzort segítenek optimalizálni kedvenc játékaink beállításait. A szolgáltatás használata végtelenül egyszerű: miután megadtunk mobil, vagy asztali processzorunk típusát (választhatunk automatikus felismerést is, de ez Java-s, ami nem minden gépen fog futni), a weboldal kilistázza a tesztelt és támogatott játékokat. Ez a lista általában nagyon hosszú, amikor pedig rákattintunk a kívánt címre, a weboldal megmutatja, hogy a megadott hardveren milyen játékbeállításokkal érhetjük el a legszebb látványt, játszható sebesség mellett.
Érdemes tenni vele egy próbát, például notebook grafika esetében - hátha a játszhatatlannak hitt kedvenc játékunk munka laptopunkon is futni fog egészen elviselhető látványban, elfogadható sebességgel.
Kipróbáltad? Neked segített az oldal?